Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna

 Wybór metody antykoncepcji ostrej dla każdej pary nie planuje ciążę teraz. Prezerwatywy, stosunek przerywany, metoda kalendarz, metody te przychodzą na myśl, jak łatwo i bezpiecznie. Ale, niestety, są niewiarygodne.

Wiarygodność tych metod, grzecznie mówiąc, pozostawia wiele do życzenia. Antykoncepcja hormonalna – pigułki antykoncepcyjne, są dalekie od bycia na pierwszym miejscu, ale jest o wiele lepszy pod względem niezawodności, komfortu i bezpieczeństwa. Dlaczego więc nie podoba “hormony”?

Kwestia ta zostanie omówiona w osobnym artykule, ale tutaj będziemy patrzeć na plusy i minusy ich otrzymania.

Od wielu lat na całym świecie, miliony kobiet przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne. Jak to możliwe? Spójrzmy na ten problem z punktu widzenia medycyny opartej na dowodach i globalnego doświadczenia, bez naszych fantazji i mitów.

Wysoki efekt antykoncepcyjny. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej (niech zgadza się korzystać z przyjętą globalnie termin COC – Połączone doustne środki antykoncepcyjne) jest bardzo wysoka – z 92% do 99,7%. Dla porównania, prezerwatywy – 85%, stosunek przerywany – 73%, metoda kalendarz — 75%.

Skuteczność – jest niezawodne zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Z powszechnego korzystania z 100 kobiet przyjmujących złożone doustne preparaty antykoncepcyjne przez 1 rok stanowiły 8 niechcianych ciąż, w ścisłej zgodności z zasadami przyjmowania – co najmniej 1, a bardziej korzystnie od około 1 na 1000. 

Korzystny wpływ na zdrowie. Regularne stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, uniemożliwiające dwa rodzaje złośliwych nowotworów – raka jajnika i raka endometrium (Rak błony śluzowej macicy). Efekt ten utrzymuje się przez 15 lub więcej lat po odstawieniu doustnych preparatów antykoncepcyjnych.

Może zapewnić Zapobieganie: torbiele lub torbiele jajników, niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Zmniejszyć zagrożenie: bóle menstruacyjne, zaburzenia miesiączkowania, owulacyjny ból, owłosienia na twarzy lub ciała, objawy spowodowane zespołem policystycznych jajników (nieregularne miesiączki, trądzik i nadmierne owłosienie ciała na twarzy i ciała), objawy endometriozy (ból w obrębie miednicy, nieregularne miesiączki).

Łatwość administracji. Większość leków wymagają codziennego podawania 1 tabletkę, korzystnie w tym samym czasie.

Możliwość sterowania doustne środki antykoncepcyjne.

Możliwość skasowania spotkania bez interwencji lekarza.

Brak wpływu na życie seksualne.

Prawie każda kobieta może używać COC jako wiarygodne metody antykoncepcji, w tym:

 • Parous i rodziły kobiety
 • Jedna kobieta
 • Kobiety w każdym wieku (w tym dorastających dziewcząt i kobiet w wieku powyżej 40 lat)
 • Kobiety, które niedawno miał sztuczną lub poronienie
 • Kobiet niepalących (poniżej 35 roku życia)
 • Kobiety cierpiące na niedokrwistość lub w przeszłości niedokrwistości
 • Kobiety z chorobami żylaków
 • Zakażonych HIV kobiet, niezależnie od tego, czy kobieta przechodzi obecnie otrzymujących terapii antyretrowirusowej lub nie

Przeciwwskazania COC

216.25.100.131/ihscommon/guidelines/pdfs/ihc_II_main_no_print.pdf

 • Barbiturany recepcja, karbamazepina, okskarbazepina, fenytoina, prymidon, topiramat lub ryfampicyna.
 • Planowany duży zabieg, który uratuje kobietę zdolną do niezależnej podróży przez ponad tydzień.

 • Kobieta na zwiększone ryzyko chorób serca (zwężenie tętnic serca) lub udaru mózgu (podeszły wiek, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, itp)

  Badania w celu COC

  Wyjątkiem obecności ciąży (w razie potrzeby: test krwi dla B-hCG)

  Dokładny wywiad (w razie potrzeby być może wymaga gospodarstwo rolne: USG narządów miednicy mniejszej, pomiar ciśnienia hemostasiogram krwi, badania na temat chorób przenoszonych drogą płciową, cytologii, kolposkopii, ultradźwięków piersi, mammografia, itp)

  I zwrócić uwagę, że do powołania COC NIE przesiewowych hormonów płciowych .

  Gdy jesteś gotowy do odbioru antykoncepcyjne hormonalne

  Zażyciem hormonalnych środków antykoncepcyjnych może być tylko w przypadku braku przeciwwskazań, jeśli istnieje co najmniej jeden przeciwwskazania, korzystania z innych niż hormonalne metod antykoncepcji.

  Aby zidentyfikować i wyeliminować czynniki ryzyka i przeciwwskazań należy skonsultować się z lekarzem.

  • Suplementacja powinna się rozpocząć w ciągu pierwszych 5 dni cyklu miesiączkowego (początek miesiączki).
  • Być może to początek recepcji później niż 5 dni po rozpoczęciu miesiączki (bardzo mało prawdopodobne), jeśli nie ma powodów, aby sądzić, brak ciąży, ale niekoniecznie przez pierwsze 7 dni, aby użyć dodatkowych metod antykoncepcji.
  • Przejście z jednego leku na inny, przejście od wkładki (wewnątrzmaciczne antykoncepcyjne, urządzenia wewnątrzmacicznego) mogą być przeprowadzane w COC bez przerw pośrednich.

  • W przypadku braku regularnego cyklu miesiączkowego może rozpocząć przyjmowanie leku każdego dnia, ale zawsze w ciągu pierwszych 7 dni stosować dodatkowe metody antykoncepcji.

  Skutki uboczne

  W pierwszych miesiącach COC może powodować krwawienie z nierównych odstępach czasu (nieregularne krwawienia), po którym staje się mniej intensywne miesiączki i długotrwałe i bardziej regularne.

  Bóle głowy, tkliwość piersi, zmiany masy ciała. Istnieją inne działania niepożądane.

  Zdecydowana większość skutków ubocznych ma niewielki, tymczasowy i zniknie w kolejnym podaniu leku, jednak… Jeśli wystąpią działania niepożądane, lepiej skonsultować się z lekarzem.

 • Share →