Blueberry

Blueberry

Niebieskooka krzew bagno

Obok mieszka z Baguley,

I z tego plotka folk

Obdarzony go rozczarowujące pochwały.

Nazywa jagody,

Popularnie rzekomo jako Pianico.

Vaccinium iluginosum L.

Rodzina żurawinowym Vacciniaceae.

Popularna nazwa: vodopyanika, gołąb, gonobobel, durnitsa, pijany berry Pianico.

Blueberry — niewielki krzew z oddziałami stojącymi. Liście eliptyczne, liściaste, ciemnozielone, pod niebiesko-zielony. Kwiaty są małe, białe z różowym odcieniem. Owoc — czarno-niebiesko-szare owalne jagody.

Wysokość 30-120 cm. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu.

Borówki są w północnej nie czarnoziemu strefie europejskiej części Rosji, na Kaukazie, Syberii i Dalekiego Wschodu. Rosnących na torfowiskach i wilgotnych lasach iglastych i liściastych.

W medycynie stosowany jest jagody są zbierane w sierpniu i wrześniu.

Ogromne połacie mchu torfowisk Północnej, ryamah, Mech-porostów tundra jest wspólne z tego pyszne blue-berry niebieski odcień.

To rozgałęziony krzew do metra wysokości, branże szare, gładkie, zaokrąglone, lekko żółtawe liście, jasnozielony, upadek zimowy. Kwitnie w maju — Czerwcu, jagody dojrzewają w sierpniu — Września. Są one spożywane świeże, należy suszone, mrożone, gotować dżem, kompoty.

Dzięki zastosowaniu i zalet jagodami żywności blisko do żurawiny, ale ma bardziej znaczącą zawartość w owocach witaminę C. Im dalej na północ tym więcej, w Chanty-Mansyjsku — 75 mg% w Salechardu— 110 mg%.

Jagody i borówki soku dobrze gasi pragnienie temperaturyaschih pacjentów. Mają przeciwszkorbutowy, tonik efektu stosuje się żołądka i jelita grubego, anemia i zapalenie pęcherza moczowego. Liście są stosowane w cukrzycy, wywar z branż takich jak serce.

W futra jagody rolnicze są używane jako środek przeciwko robakom i traktować je krasnolapovost lisy srebrne szczenięta — regularnego karmienia.

W Kanadzie i na Alasce jagody są uprawiane jako rośliny.

Jagody zawierają różne cukry, kwasy cytrynowy i jabłkowy, garbniki, witaminy C i innych witamin.

Jagody są stosowane jako przeciwszkorbutowy oraz pokarmu (VP Makhlayuk, 1992).

W badaniach na zwierzętach okazało się, że owoce borówki zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i zwiększyć siłę pokarmowego.

W medycynie ludowej Wywar z suszonych owoców jest stosowany jako środek ściągający, przeciwzapalnych, z biegunką, zapalenie jelit, zapalenie stawów, i multiwitaminy jako przywracającej remedium na beri-beri, zaburzeń metabolicznych, w pragnienie gaszenia, przeciwgorączkowych z gorączki, antihelminthic, jak i nadciśnienie tętnicze, anemia, zapalenie pęcherza moczowego. leukoplakia (dystroficzne zmiany błony śluzowej, towarzyszy epidermidalization) — z powodu palenia tytoniu i alkoholu.

Wywar z młodych pędów spożywane w revmakardite, nerek, pęcherza moczowego, a jako środek przeczyszczający.

Napar z liści stosowane w cukrzycy.

Pektyny zawarte w owocach, wiąże toksyny, pierwiastki promieniotwórcze i ciężkie (kobalt, strontu, ołowiu, itp) i usunąć je z organizmu. Od owoce gotowane dżem, galaretki, napoje owocowe, przygotowane z tych soków, soków, syropów, kwasu chlebowego, tłuczone ziemniaki, galaretki, cukierki, wypełniając na torty. Suszy się je.

Owoc — doskonała pasza dla zwierząt i ptaków. Liście są odpowiednie do garbowania skór. Miód (Mokhov, 1993).

Wystarczająco wysoki poziom żelaza, manganu, potasu i wapnia. Badania u zwierząt wykazały pozytywny wpływ jagody na wydzielanie soku żołądkowego. Jako środek witamin.

Liście są używane do niedokrwistości (Minaeva, 1991).

Liście i owoce są dobre przeciwszkorbutowy, z bólem serca pomóc, jagody, stosowanych w leczeniu lyamblioznogo angioholetsistita. Jagody — dobry środek do rundy i tasiemce (Surinam, 1974).

Miedź znaleźć w jagody, substancje azotowe w liściach — arbutyna oraz flawonoidy. Gałęzie Rosół z bólem serca pomaga.

Według obserwacji futro rolnika MP Glushkov, jagody działać jako dobry środek na rundy i tasiemce z lisów i lisów. Przy regularnym borówki karmienia szczeniąt srebrne lisy kobiet nie chorują krasnolapostyu. Karmienie jagody tworzy w zaopatrzeniu organizmu witamin A i C.

Jagody są wykorzystywane w czerwonki, a wywar z liści jako środek przeczyszczający (Kryłowa, 1972).

Należy pamiętać, że jagody rosnące w pobliżu Rhododendron tomentosum zapewniają efekt odurzający po jedzenie rozwija się ból głowy i inne efekty, które są typowe dla silnych działań brudu. Jedną z możliwych przyczyn takiego działania — kontakt z jagodami kwestionuje trujący dziki rozmaryn rdzy. Nie jest wykluczone, że szara patyna, która obejmuje borówki może wchłonąć i gromadzą toksycznej substancji olejku rozmarynu (Fruentov, 1974).

Odwar z liści i gałązek stosowane w przypadku chorób nerek, pęcherza moczowego, niedokrwistości. reumatyczne choroby serca (Solodukhin, 1989). Jagody są stosowane w przeziębieniach (Shpilenya, 1989).

Borówki są wykorzystywane do barwienia win i napojów, z tkaniny barwionej ałunu w purpurę, jest pokarmem dla kaczek, gęsi, przepiórki, kuropatwy (Yudin, 1988).

Możesz stworzyć sadzonek sadzenia plantacji borówki («Przydatne Rośliny Chakasja», 1989).

Blueberry kompot. 500 g jagód 100—150 g cukru, 1 litr wody. Ugotować syrop, następnie umieścić jagody, zagotować i ostudzić.

Jagody, puree z cukrem. jagody go, umyć, rozdrobnić drewniany tłuczek, wypełnienie z cukrem i wymieszać. 2 kg jagód wystarczająco 1 kg cukru. Ułóż w bankach i pasteryzowane przez 20 minut we wrzącej wodzie.

Share →