CHD. Choroba niedokrwienna serca - objawy, diagnostyka i metody ...

CHD. Choroba niedokrwienna serca – objawy, diagnoza i leczenie!

Czym jest choroba wieńcowa?

Choroba niedokrwienna serca, według Światowej Organizacji Zdrowia, to ostre lub przewlekłe zaburzenia czynności serca wynikłe w absolutnym lub względnym zmniejszenie dopływu krwi tętniczej mięśnia sercowego.

Więcej niż 90% z anatomicznego podłożem choroby niedokrwiennej serca tętnic wieńcowych serca (dostarczanie krwi, a tym samym tlenu, oraz mięśnia sercowego), w wyniku zmniejszenia wieńcowego przepływu krwi i zaburzenia równowagi między mięśnia zapotrzebowanie na tlen i składniki odżywcze i Możliwości ukrwienie serca.

Czynniki dla choroby wieńcowej

Najczęstszą chorobą, która prowadzi do zwężenia światła naczyń serca jest miażdżyca. W miażdżycy naczyń wewnątrz pokryta warstwą tłuszczu, który następnie twardnieje i staje się częściowo do przebycia, co skutkuje mniejszym przepływie krwi do mięśnia sercowego.

Inną przyczyną, która prowadzi do pogorszenia perfuzji jest nadciśnienie. To zmniejszenie przepływu krwi prowadzi do bólu, najpierw podczas wysiłku (gdy zwiększone zapotrzebowanie mięśnia tlen nie jest dostarczany przez bariery przepływu krwi), a następnie, w miarę postępu choroby, ból pojawia się w stanie spoczynku.

Ponadto proces atherosclerotic często podstawę dla wprowadzenia innych patologicznych kaskady reakcji, między innymi najczęściej jest skurcz tętnic wieńcowych, zaburzenia rozkurczowej skurczowego czynności mięśnia (który z kolei pogarsza przepływ wieńcowy) tworzenie wewnątrznaczyniowej skrzeplin. Odgrywają ważną rolę i złych nawyków, takich jak palenie i nadużywanie alkoholu.

Objawy choroby wieńcowej

Pogorszenie przepływu wieńcowego może spowodować: kompletne zamknięcie zator lumen (podarte kawałki blaszki miażdżycowej, skrzepliny) – do ostrego niedokrwienia – zawał mięśnia sercowego. i, w większości przypadków, z niekompletnym zachodzenia światła naczynia, na przewlekłe niedotlenienie mięśnia sercowego, dławicy piersiowej -. Zarówno ostre jak i przewlekłe niedokrwienie mięśnia sercowego objawia się bólem w klatce piersiowej.

W zawale ból pojawia się nagle, mają charakter ataków krótkoterminowych, intensywności bólu wzrasta, a przez około pół godziny, stają się nie do zniesienia, trzymaj się do kilku godzin.

Gdy głównym objawem dławicy piersiowej jest ból w klatce piersiowej, wynikające z wysiłku fizycznego lub psycho-emocjonalnym, a czas trwania ataku nie przekracza 2-3 (maksymalnie 10) minut. Na początku choroby w powyższych warunkach mogą doprowadzić do zmęczenia mostka (do jej lewej), jak choroba postępuje intensywność bólu rośnie, pacjenci ataku wystąpić duszność, lęk, zatrzyma się i utrwalić w nieruchomej pozycji, aż do zakończenia ataku.

Dość często, ból promieniujący do (dać) do lewego ramienia, lewej łopatce, czasami w obu ramionach, szyi, szczęki i zębów.

Objawy choroby wieńcowej

Oprócz klasycznych postaci dusznicy bolesnej są też takie odmiany przebiegu choroby wieńcowej serca, w których klasyczne objawów lub łagodne lub nieobecne. Zamiast bólu pacjent może skarżyć się atakami duszności, zadławienia lub zgaga ataki słabości w lewej ręce, wynikające z wysiłku.

Czasami, zlokalizowany ból w prawej części klatki piersiowej. W niektórych przypadkach, ból pojawia się tylko w stanie spoczynku i podczas normalnego wysiłku, ale nie jest w dużym wysiłku fizycznego lub stres po silnym – (angina Prinzmetala skurcz głębokiego gałęzi dużych tętnic wieńcowych).

Na ten rodzaj anginy charakteryzuje pojawienie się poszczególnych ataków cyklicznych, rozwijają się w określonych porach dnia, często w nocy i w chwili przebudzenia.

Należy również zauważyć, że czasami wystąpić bezbolesne postacią choroby, bardziej niebezpieczne prognostyczne są więc w późniejszych stadiach choroby.

W każdym razie, głównym objawem choroby niedokrwiennej serca wyglądu połączenia objawów podczas wysiłku fizycznego lub emocjonalnego stresu, zwiększenie zapotrzebowania serca na tlen.

Powikłania choroby wieńcowej

Najbardziej powikłaniem choroby wieńcowej serca jest wystąpienie zawału serca ostrej niewydolności serca, prowadzi do nagłej śmierci sercowej.

W obecnym stanie śmierci chorego przychodzi od razu lub w ciągu 6:00 z wystąpieniem ataku bólu lub zawału serca. Uważa się, że do 70% zgonów u pacjentów z chorobą wieńcową serca spowodowanym przez to powikłanie – ostra niewydolność serca, w obecności różnych czynników, takich jak zaburzenia rytmu serca (zwłaszcza komorowy), przerostu mięśnia sercowego, alkoholu i innych.

Grupa ryzyka zbadane niewystarczające lub nie otrzymują odpowiedniej terapii, pacjenci z chorobą wieńcową.

Inne nie mniej groźnych powikłań choroby wieńcowej są: zawał mięśnia sercowego (Prawie 60% jej rozwoju jest poprzedzone długim anginy) i niewydolność serca (Występujące na tle dysfunkcji mięśnia sercowego, co powoduje niezdolność serca do pompowania krwi w tempie niezbędnych do zaspokojenia potrzeb metabolicznych tkanek ciała, manifestuje duszności, obrzęku, zawału serca i osłabienia).

Diagnoza choroby wieńcowej

Diagnostyka choroby wieńcowej obejmuje oceny istniejących skarg pacjentów: charakter i lokalizację bólu, czas trwania, warunków występowania, wpływu biorąc nitroglicerynę narkotyków.

Obowiązkowe w elektrokardiografii (korzystne jest monitorowanie EKG), testy warunków skrajnych (ergometry rowerowe, test na bieżni, itd.), Testów farmakologicznych, stres echokardiografii (USG), selektywne koronarografii, zawał scyntygrafia, tomografia komputerowa (w celu uniknięcia wad serca i tętniaków ) Oznaczanie cholesterolu i lipoprotein w surowicy krwi i inne.

Sposoby leczenia choroby niedokrwiennej serca

Głównym celem leczenia choroby niedokrwiennej serca – zmniejszenie zapotrzebowania serca na tlen i / lub zwiększyć jej realizację. Przeznaczyć zabiegi zachowawcze i chirurgiczne.

Dla metody nieinwazyjne obejmują leczenia farmakologicznego, główne grupy leków są beta-blokery, nitrogliceryny (dla ostrego obrzęku), a długo działające azotany, blokery kanału wapniowego. Gdy hipercholesterolemii przepisane statyny. w zapobieganiu zakrzepicy – małe dawki kwasu acetylosalicylowego.

W przypadku braku efektu leczenia zachowawczego leczenia chirurgicznego: przezskórnej angioplastyki (implantacji stentu, zapisuje odzyskane światła naczynia) oraz pomostowanie tętnic wieńcowych (nałożenie przeciekiem do obejścia uszkodzenia tętnic wieńcowych, jak zastawki używa własnej żyły (zwykle podskórnie Wiedeń uda) lub wewnętrzny piersiowe tętnicy pacjenta.

Zapobieganie chorobie wieńcowej serca

Ponieważ główny powód braku dopływu krwi do mięśnia sercowego jest miażdżycowa choroba serca może i podstawowe środki zapobiegawcze mające na celu zapobieganie rozwojowi tej choroby.

Jest przypisany do diety o niskiej zawartości cholesterolu i tłuszczu: ograniczone korzystanie z tłustych mięs, podrobów, tłustych produktów mlecznych, bogatej bulionu; Część tłuszczów zwierzęcych zaleca się wymianę roślin.

Przydatne owoce morza, warzywa włókien wysokie i owoce. Jako środek zapobiegawczy jest powoływany przez leków obniżających poziom lipidów (statyny).

Ma ogromne znaczenie, a nie palenia (uważa się, że 25% przypadków nagłej śmierci sercowej u pacjentów z chorobą wieńcową, wywołane przez palenie). Równie ważna jest walka z brakiem aktywności fizycznej. Do codziennej cardio jest niezbędne do przeprowadzenia kursu specjalnych ćwiczeń, spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu.

IBS

Główne objawy choroby wieńcowej należą epizody bólu w klatce piersiowej lub dławica piersiowa (dusznica bolesna synonimem:). Ból pojawia się z powodu ostrego niedokrwienia mięśnia sercowego trwające od kilku sekund do 20-30 minut, ze względu na skurcz wpływ miażdżycy (czasem zmodyfikowane) tętnic wieńcowych.

Share →