Ciśnienie wewnątrzgałkowe

Ciśnienie wewnątrzgałkowe

Nazywamy ciśnieniem wewnątrzgałkowym, a ciśnienie w ciele szklistym oka płynu wewnątrz kapsuły z oka. Normalne ciśnienie wewnątrzgałkowe podtrzymuje ogólną sygnał oka, pomaga zachować swój kulisty kształt. Podnoszenie i opuszczanie prowadzi do pogorszenia funkcji wzrokowej oka.

Dlatego, bez leczenia takich stanów u ludzi mogą rozwoju ciężkiej choroby.

Po 40 latach konieczna jest co trzy lata pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego za wczesnego wykrywania patologicznych. Zapobiegnie to rozwój chorób, takich jak jaskra. optic zanik nerwu i innych chorób.

Obniżone i podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe

Wewnętrzne ciśnienie oka może być zmniejszona na skutek wielu powodów. Główne z nich to:

 • obniżenie ciśnienia krwi – zmniejsza ciśnienie w naczyniach włosowatych oczu;
 • ciał obcych w urazów oka lub oczu;
 • choroby zapalne gałki ocznej – tęczówki (zapalenie tęczówki), zapalenie błony naczyniowej oka (zapalenie naczyniówki);
 • odwodnienie – obserwowany w ciężkich chorobach zapalnych i zakaźnych;
 • odwarstwienie siatkówki;
 • cukrzycy. w którym ostre stan kwasicy ketonowej;
 • śpiączka wątrobowa z ciężką chorobą wątroby.

Objawy ciśnienia śródgałkowego w stanie zredukowanym są praktycznie nieobecne. Pacjent może zauważyć, że jest stopniowo zmniejszana wizję. Czasami oczy stają się suche, tracą połysk. W ciężkich przypadkach wyraźnie widać cofanie gałki ocznej.

Nieleczona, obniżając ciśnienie wewnętrzne oka może prowadzić do znacznego pogorszenia widzenia. Jeśli jest zanik gałki ocznej, zaburzenia patologiczne stają się nieodwracalne.

Istnieją trzy typy podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego (zwiększenia ophthalmotonus).

1.Tranzitornoe – ciśnienie wzrasta na krótki czas, a następnie ponownie wraca do stanu normalnego.

2.Labilnoe – okresowy wzrost ciśnienia, po czym wraca do normy.

3.Stabilnoe – ciśnienie jest stale podwyższony, często proces choroba postępuje.

Zazwyczaj przemijające zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego występuje nadciśnienie zmęczenia oczu. U ludzi, zwiększone ciśnienie w tętnicach, żył i naczyń włosowatych gałki ocznej. Często podnosi ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Czasami wzrasta ciśnienie wewnętrzne oko podczas stresu, przejawem przemocy emocji.

Niektóre choroby układu nerwowego i hormonalne przyczyniają się do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, co może w końcu przejść w jaskry.

Ophthalmotonus zwiększone opóźnienie może być spowodowana w niektórych cieczy choroby nerek, zastoinowej niewydolności serca. Ponadto, jego przyczyny choroby Gravesa (choroba Gravesa-Basedowa), tarczycy (choroba tarczycy), menopauza u kobiet, zatrucia wywołanego przez pewne leki, chemikalia, raka i chorób zapalnych oczu, urazy oczu.

Wszystkich powyższych powodów sprzyjają okresowe występowanie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jeśli choroba ma dość długi, może przyczynić się do rozwoju jaskry.

Objawy ciśnienie wewnątrzgałkowe z niewielkim wzrostem często występuje. Większość ludzi w tym stanie pojawiają się niespecyficzne objawy często są:

 • ból oczu;
 • bóle głowy. zazwyczaj w świątyni;
 • zwiększone zmęczenie oczu;
 • dyskomfort podczas czytania małą czcionką w słabym świetle, podczas pracy przy komputerze.

Na to stosunkowo rzadko jako objaw podwyższony stan ciśnienia wewnątrzgałkowego występuje upośledzenie.

Powikłania wysokim ciśnieniu wewnętrznym okiem ciężkiego – zanik nerwu wzrokowego, jaskra, odwarstwienia siatkówki. Patologie te mogą prowadzić do znacznej utraty wzroku i ślepoty.

Pomiar wewnętrznego ciśnienia w oku

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest przeprowadzana za pomocą specjalnych urządzeń – tonometru Maklakova, pneumotonometry, elektrotonografii.

Najczęściej stosowane metody Maklakova lekarzy. Specjalistyczne szkolenie przed wykonaniem tej procedury nie jest wymagane. Jeśli pacjent nosi soczewki, trzeba będzie je usunąć.

Przed zabiegiem lekarz uśpiono oka. Do tego oka pacjenta, zrobić w odstępach dwa razy minut tetrakaina anestezjologicznej kapie kropli. Następnie pacjent leży na kanapie, on ustalony głową i poprosił, aby spojrzeć na jednym punkcie.

Oczy ustawione na małym kolorowym ładunków. Nie ma bólu, procedura ta nie powoduje.

Pod ciężarem oczu jest nieznacznie zdeformowana. Stopień odkształcenia zależy od wielkości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Niektóre z farb pozostaje na oku pacjenta, a następnie przemyto płynu łzowego.

Tę procedurę stosuje się dwa razy dla każdego oka. Następnie na kartce papieru, aby odcisk farby lewo od obciążenia. Intensywnością kolorów i określić niezbędne parametry.

Norma tonometr pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego Maklakova jest mniejsza niż 24 mm Hg. Art.

Pomiar ciśnienia w oku jest czasami przeprowadzono stosując pneumotonometry. Z tym szybkość diagnozy ciśnienia śródgałkowego 15-16 mm Hg. Art. Zazwyczaj w normalnym zakresie wartości wyznaczonych przez urządzenie jest używane.

Jest jeszcze inna metoda pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego – elektrotonografiya. Wzrost ciśnienia zależy od zwiększonego wytwarzania płynu śródgałkowego i odpływem przyspieszonego płynu.

Leczenie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Pod zmniejszonym ciśnieniem wewnątrz terapii oka jest do leczenia choroby podstawowej, które doprowadziły do ​​takiego stanu.

Leczenie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego w stanie jest zachowawcza i chirurgiczna. Gdy leczenie zachowawcze pacjent ma przepisane krople, które poprawiają odżywianie oczy i odpływ płynu z ich tkanek. Dawka, czas trwania leczenia leków lekarz dobiera indywidualnie dla każdego pacjenta.

Z niepowodzenia leczenia zachowawczego wewnątrzgałkowego ciśnienia do ośrodka chirurgii laserowej. Specjaliści wykonać jeden z dwóch typów operacji – wycięcie tęczówki za pomocą specjalnego sprzętu lub beleczek lasera na rozciąganie. W wyniku tych czynności poprawia wydajność nadmiaru płynu z gałki ocznej, stopniowo powraca do normalnego ciśnienia wewnątrz oka.

Share →