Co to jest grupa krwi i czynnik Rh?

Co to jest grupa krwi i czynnik Rh?

Krwi różnych osób różnią, i ważne jest, aby donor krwi była zgodna z krwią pacjenta. W przeciwnym wypadku transfuzji nie może zostać zapisany, i aby zniszczyć człowieka.

Zgodność pierwsza kontrola przeprowadzana jest przez krew. To zależy od dwóch różnych rodzajów cząsteczek, które mogą być obecne na powierzchni czerwonych krwinek (RBC). Antygeny te cząsteczki tradycyjnie oznaczone A i B, oraz, w zależności od ich obecności w erytrocytach są cztery grupy krwi:

  • Pierwszy (I), który jest także O (nie A lub B);
  • druga (II) – nie tylko;
  • trzecia (III) – nie tylko B;
  • czwarta (IV) – posiada zarówno A i B (AB).

W naszym kraju, najczęściej grupy – pierwszą, najrzadsze – czwarty. Teraz transfuzja krwi niemal zawsze produkowane „grupę do grupy”, to jest od dawcy z dokładnie tej samej grupy krwi jako pacjenta.

Inną ważną właściwością krwi – tak zwany czynnik Rh (Rh). Jeżeli odpowiadające białka antygenu obecnej w krwinkach czerwonych, mówi się, że człowiek Rh dodatni (Rh +), jeśli nie – Rh ujemny (Rh-). Zdecydowana większość Rh-dodatnie – około 85%. Transfuzja jest bardzo ważne, że czerwone krwinki z Rh dodatnich dawców nie są przetaczane Rh ujemny odbiorcę.

Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ może to spowodować hemolizę – niszczenie krwinek czerwonych.

Kiedy grupa krwi ludzkiej, zwykle uwzględniać rodzaj i czynnik Rh. Mówią np pierwsza dodatnia lub ujemna grupa czwarta.

Share →