Co zrobić, jeśli złamiesz termometru rtęciowego?

co zrobić, jeśli złamiesz termometru rtęciowego?

Przyzwyczailiśmy się, aby usłyszeć o szkodliwości tworzyw sztucznych, ale wiemy praktycznie nic na temat określonych odpadów. Na przykład, gdzie wyrzucić złamane termometry i energooszczędnych lamp zawierających rtęć. Jak można zadbać o bezpieczeństwo środowiska swojego domu?

Według ekolog Vladimir Boreyko, dyrektor Centrum Kultury Ekologicznej i Kijowie, zanim nawet punkty odbiorcze były połamane termometrów w aptekach, a teraz nosić termometr rtęciowy nigdzie. Ale rtęci – rakotwórczy, i niebezpieczne dla środowiska i ludzi. W związku z tym, trzeba najpierw zebrać wszystkie kulki rtęci, to w każdym razie nie rzucać je w wodzie, nie rzucać w okno i nie spłukiwania toalety!

Znajdź szczelnym pojemniku i zabrać ją do jej delikatnie niebezpiecznej zawartości do śmietnika.

W energooszczędne lampy nowej generacji zawiera rtęć, choć w małych ilościach. Jeśli takie lampy został złamany w mieszkaniu, dotknięte miejsce z rtęcią muszą być traktowane z nadmanganianu potasu. Czy to samo, jeśli uszkodzony termometr.

Co zrobić, jeśli złamiesz termometru lub lamp zawierających rtęć? 8 porad:

– Natychmiast wyprowadzić z umieszczania dzieci i zwierząt domowych.

– Wyróżnij lampa stołowa miejsce rozbił termometr: wszystkie kulki rtęci są wyraźnie widoczne i można zebrać je ostrożnie.

– Nosić rękawice gumowe.

– W każdym razie, nie za pomocą szczotki z szufelka, lub po montażu, trzeba będzie je usunąć. Weź bawełniany wacik pędzla lub namoczyć w 0,2% roztworem nadmanganianu potasu i zamiata piłki na kartce papieru. Jako opcja – można ssać kulki konwencjonalnych lewatywę.

– Wszystkie kule mają wlać w szczelnym opakowaniu (sudochek jedzenie, słoik z pokrywką). W żadnym wypadku nie wyrzucać do śmieci – Merkury natychmiast trzeba zabrać z domu do kosza ulicy! Potrzebujesz pozbyć i rękawice, w których gromadzone kulki rtęci.

– Teraz przejdź do dezynfekcji pomieszczeń. Miejsce, w którym termometr został złamany, zwilżyć roztworem nadmanganianu potasu lub mydłem sodowym (30 g sodu i 40 g mydła na litr wody). Po pierwsze, należy przetrzeć powierzchnię drewna i metalu, położony w pobliżu strefy zagrożenia, a następnie – na piętrze.

– Wietrzenie pomieszczenia na godzinę.

– 1,5-2 dni roztwór dezynfekujący można umyć czystą wodą.

Alina Guerin, Woman.delfi.ua

Share →