Dieta №1, №2, №15

(Dieta №1, №2, №15)

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka – najczęstszą chorobą żołądka i jednym z najczęściej spotykane w praktyce klinicznej, chorób układu pokarmowego.

Zapalenie błony śluzowej żołądka rozwija się pod wpływem wielu czynników, z których najważniejszym jest systematyczne naruszanie diety (nieregularne posiłki, jedzenie w pośpiechu, suche racje), obfite, zbyt ostre pokarmy, nadużywanie alkoholu. Zmęczenie, częste tak zwane «sytuacje stresowe», Szkodliwy wpływ na układ nerwowy, może również prowadzić do zaburzeń czynnościowych żołądka, a następnie do przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka.

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka często rozwija się po ostrym zapaleniem błony śluzowej żołądka (jeśli leczenie nie zostało zakończone), jakościowego składu nadużycia żywności (np, brak jej białka oraz witamin, zwłaszcza C i B). Podatny grunt dla pojawienia się przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka ponownie utworzyć zatrucie pokarmowe. Złe dla stanu błony śluzowej żołądka palenia, szczególnie na pusty żołądek.

Istnieją dwie formy przewlekłym zapaleniem żołądka: 1) z prawidłową i wysokiej kwasowości; 2) niedotlenienie lub nawet całkowity brak kwasu solnego w soku żołądkowym.

Leczenie przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka (w jakiejkolwiek formie) powinna być kompleksowa, tj E obejmuje szereg środków:. Narkotyków, szkody medyczne, diety. Ostatnio jest bardzo ważne.

Żywnościowego powinien byc zawierać wystarczającą ilość białka, tłuszcze, węglowodany, minerały i witaminy w szczególności.

Taktyka diety w przewlekłym zapaleniem żołądka

Podczas zaostrzenia zapalenia żołądka (normalnej, wysokiej lub niskiej kwasowości) jest zwykle określonym rodzaju diety tabeli № 1. W przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka z niskiej kwasowości (poza okresem zaostrzenia) pokazuje liczbę diety 2, w stanie stabilnym odzysku (remisji) – numer diety 15.

Podczas zaostrzenia przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, niezależnie od kwasowości soku żołądkowego Głównym zadaniem pokarmowy – utworzenia spokoju na ciele pacjenta, zmniejszają mechaniczną i chemiczną podrażnienie żołądka. W tym przypadku, wszystkie żywności powinny być podawane jedynie w obskurnym, gotowane w wodzie lub na parze (numer tabeli medyczne 1 jako zaostrzenie choroby wrzodowej).

Gdy stan pacjentów z zapaleniem błony śluzowej żołądka z normalnym lub wysokiej kwasowości poprawia, powinien otrzymać diety, takie jak numer tabeli 1, ale bez mechanicznego schazheniya żołądka. Lista zalecanych wyrobów oraz charakter gotowania pozostanie taki sam jak numer 1 w diecie, ale wszystkie naczynia nie są wymazane. Z zmniejszenie bólu jest puree żywność nie drażnią błon śluzowych żołądka, tak jak w czasie zaostrzeń.

Ponadto, puree foods poprawia apetyt, zmniejsza tendencję do zaparcia.

W przewlekłym zapaleniem żołądka ze zmniejszoną kwasowość lub nieobecności kwasu chlorowodorowego w soku żołądkowym po zaostrzenia (zanik bólu w nadbrzuszu, zgaga i inne dolegliwości) długoterminowe diet przypisano numer 2, opiera się z jednej strony błony śluzowej żołądka mechaniczne shchazhenie i inne – na stymulację chemiczną bodźców pokarmowych soku żołądkowego. Zadaniem traktowanie dietetyczne niniejszego sposobu prowadzenia i «biczowanie» aktywacji rozwoju śluzówki żołądka soku żołądkowego i kwasu solnego. W tym celu, w diecie to mięso, ryby i warzyw, buliony, śledzia.

Używane do gotowania różnych metod gotowania: gotowanie, pieczenie, smażenie (bez ciasta). Schazheniya mechaniczne błony śluzowej żołądka wytwarzać pożywienie przede wszystkim kruszyć.

Dieta bogata dieta 2 liczba ekstrakty, promuje dobry apetyt, witaminy, pozwala na organizowanie pełnego, urozmaicone i smaczne jedzenie.

Od dieta dieta numer 2 ekskluzywnych produktów i potraw, które utrzymywał się długo w żołądku, to jest trudne do strawienia i zbyt podrażniać błonę śluzową żołądka. Są to produkty herbatniki ciasta, smażone placki, chleb żytni, naleśniki, tłustych mięs i ryb, mięsa, przekąska konserwy, przyprawy korzenne i przyprawy – pieprz, musztardę i chrzan, ogórki, rzodkiewki, rzepa, brukiew, rzodkiewki. Wyłączone są również bardzo gorąco i bardzo zimne jedzenie i napoje.

Polecane produkty i dania nieżyt żołądka

Chleb – pszenica, białe krakersy, herbatniki nesdobnoe.

Przekąski – nie ostry ser, o niskiej zawartości tłuszczu szynki i kiełbasy (typ «Doktorski»), Soaked in śledzia wody, pasztet z wątróbek.

Zupy – dla mięsa, drobiu i ryb, bulionu warzywnego bulionu z zbóż, makaron, posiekane lub puree warzyw.

Danie z chudego mięsa i drobiu – jak mielonego produktów, gotowane na parze, smażone, bez mąki (panierce lub bułka tarta). Gotowane kawałek kurczaka.

Dania z odmian o niskiej zawartości tłuszczu ryb – smażone bez panierki.

Dania warzywne – tłuczone inne warzywa, desery, hamburgery, pieczone lub smażone, tak, że nie było żadnego brutto chrupiącą skórką (również bez panierki). Zalecane gotowane kalafior, cukinia na parze i gotowane i squasha, buraki, marchew i ziemniaki. Drobno posiekanych zielonych (liście sałaty, koper, pietruszka) mogą być dodawane do wielu potraw.

Naczynia i do dań z makaronu – zboża i różnych zbóż, hamburgery, budyniu, gotowanych klusek i makaronu. Drobno posiekane

Jaja i potrawy z nich – jajecznica, omlety.

Mleko, produkty mleczne i potrawy z nich – mleko, głównie do gotowania, a także herbaty i innych napojów: ser, ser, ser nie ostry; jogurt, mleko acidophilus, jogurt, śmietana, śmietana.

Tłuszcze – masło, ghee warzyw.

Warzywa i owoce – napoje owocowe puree przeciery, galaretki, galaretki, musy, dżem.

Puree z owoców surowych (jeśli tolerowane), jagody – maliny, truskawki, truskawki, borówki. Biodra rosół.

Napoje – herbata, cytryna herbata, słaba kawa, kakao, wody i mleka lub śmietanki.

Soki – jagód, owoców.

Sosy – nie ostre (mięsne, rybne, śmietana).

Przykładowe menu diety numer 2

1st śniadanie. Mięso smażone kotlety (bez panierki) z gotowanymi ziemniakami, owsianka ryż (lub inne zboża) z masła, kawy z mlekiem, serem.

2nd śniadanie. Herbata i ciasteczka.

Lunch Time. Zupa w bulionie mięsnym z puree warzywa, mięso stek smażony z warzywami, kompot.

Jest południe. Sernik Herbata z serem. B

żony. Ryba w galarecie, budyń płatki, galaretki.

Przed pójściem do łóżka. Kefir.

Należy przypomnieć, że przez długi czas (więcej niż 1-2 miesięcy). Używany głównie kruszone żywność jest niepożądane. Jak poprawi samopoczucie i po konsultacji z lekarzem powinna wprowadzić zmiany w diecie.

Dieta Liczba 15 na podstawie zasad żywienia fizjologicznej, zawiera wystarczającą ilość białka, tłuszcze, węglowodany, minerały i zwiększoną ilość witamin. Numer Dieta 15 nie zapewniają mechaniczne i chemiczne shchazhenija błonę śluzową żołądka. Od tej reguły jednak produkty, takie jak jagnięcina tłuszczowej, wieprzowiny i drobiu, jak i pikantnych potraw i przypraw. Ponadto, ograniczenie korzystania z wędzonego mięsa, konserw mięsnych i ryb.

Ograniczyć lub wykluczyć z diety warzyw zawierających pasz objętościowych i olejki eteryczne, które podrażniają żołądek podszewka (rzepa, rzodkiewka, rzodkiew).

Udziela się zgody na chleb żytni, surowe warzywa i owoce (neprotertye), ograniczone lub nawet wyeliminowane w diecie numer 1 i 2.

Powiązane artykuły:

Przykładowe menu diety numer 15

1st śniadanie. Sałatka (buraki, kapusta, zielony groszek), smażone ryby z ziemniakami z wody, kawa z mlekiem.

2nd śniadanie. Świeże jabłka, biodra rosół.

Lunch Time. Szynka z świeże zioła, mięso, zupy bulion gulasz z makaronem, duszone owoce.

Jest południe. Zarośla suszenia.

Kolacja. Twarożek ze śmietaną, płatki owsiane, budyń. Na noc.

Jogurt lub sok owocowy.

W przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka jest bardzo ważne, aby upewnić się, że dieta witamin w diecie, w tym soków owocowych i warzywnych, biodra rosół, surowych warzyw i owoców (neprotertye lub puree, w zależności od szczególnych cech diety).

W leczeniu przewlekłego zapalenia żołądka odgrywa ważną rolę diety. Ważne jest, aby uniknąć długich przerw między posiłkami, nie musi być w pewnych okresach, co najmniej 4 razy dziennie, powoli, do żucia jedzenie również. Często małe karmienia w tym samym przyczynia się do rytmicznej zegara aktywności układu pokarmowego.

Jeśli jest to niemożliwe, aby dostać gorący czas posiłek w jadalni należy używać termos z wstępnie gotowane jedzenie.

Wyniki długoterminowego monitorowania pacjentów z przewlekłym zapaleniem żołądka sugerują, że wiele z nich jest powtarzalnych objawów klinicznych choroby. Najczęstszą przyczyną zaostrzeń – nieprzestrzegania porad medycznych, przede wszystkim związane z odżywianiem. Przestrzeganie diety i zaleceniami dietetycznymi – klucz do zdrowia dla tych, którzy cierpią z powodu przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka.

Stan zdrowia i czasu trwania remisji klinicznej choroby zależy w dużej mierze od wysiłków tych, którzy są chorzy, mające na celu zapobieganie zaostrzenia przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka.

Trudno przecenić rolę personelu medycznego oraz, w szczególności, pielęgniarek i żywienia, zwłaszcza w promowaniu leczenia żywieniowego u pacjentów cierpiących na przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka.

Share →