Dwunastnicy

Dwunastnicy

Dwunastnicy – najczęstszą chorobą dwunastnicy. Rzadko spotykane w izolacji, często w połączeniu z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka, wrzód trawienny, jelit i innych chorób. Proces jest zwykle przewlekły, występuje 2-3,5 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Przewlekłe zapalenie dwunastnicy – choroby obejmujące zapalenie błony śluzowej i struktury, które jest oparte na, zapalne lub zwyrodnieniowe zmiany regeneracyjnych, co prowadzi do atrofii śluzówki dwunastnicy. Przewlekłe dwunastnicy może być wspólny i ograniczona. Dla lokalnej (ograniczonej) dwunastnicy należą brodawki nerkowej (zapalenie Brodawka Vatera) i uchyłków. Od długości procesu rozróżnia dwunastnicy bliższej części dwunastnicy dalszy etc.

W słowach procesu wyróżnia dwunastnicy powierzchni, śródmiąższowe i zanikowe.

Etiologia i patogeneza. Dwunastnicy ma ścisły związek anatomicznych i fizjologicznych narządów trawienia, więc wszelkie choroby przewodu pokarmowego, może brać udział w procesie i przewlekłe zapalenie jelita sama może stymulować procesy patologiczne w układzie gastropankreobiliarnoy. Dlatego czynniki, które powodują, w szczególności, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, są pośrednio czynników etiologicznych przewlekłą dwunastnicy.

Jednym z czynników etiologicznych przewlekłego dwunastnicy jest Helisobacter pylori. Dwunastnicy wpływem tej bakterii rozwija się Helicobacter pylori z błony śluzowej żołądka i metaplazji nabłonka żołądka do dwunastnicy. Przyczyną resetu jest uważany metaplazji kwaśnych treści żołądkowej do dwunastnicy. Osiadać w obszarach nabłonka żołądka, w dwunastnicy, Helisobacter pylori nich te same zmiany jak w żołądku.

Niestabilna do treści dwunastnicy paleniska metaplazji żołądkowej ze zmianami gastriticheskimi w nich są uszkodzone, a następnie są erozja. A zatem, przewlekłe zapalenie dwunastnicy związany z Helicobacter pylori, zwykle erozyjne. Tak więc, tego rodzaju dwunastnicy można określić jako aktywny, to znaczy, z naciekaniem blaszce polimorfojądrowe neutrofile.

W związku z tym, w dwunastnicy zapalenie można ocenić w stopniu, w żołądku, w zależności od wagi limfoidnoplazmokletochnoy infiltracji blaszce śluzówki. Przewlekłe dwunastnicy związany z Helicobacter pylori, jest rzadko izolowane; zazwyczaj jest ona połączona z H. pylori błony śluzowej żołądka lub choroby wrzodowej. Tego rodzaju dwunastnicy w większości przypadków ogranicza się do dwunastnicy, ale w dużej nadmiernym kwasu solnego i jego aktywne usuwanie do jelita może powodować ogniska zapalnego oraz zalukovichnom dział.

Przyczynia się do powstawania i postępu chorób zapalnych i zmiany zwyrodnieniowe w dwunastnicy i duodenostasis, co często występuje wskutek przewlekłego dwunastnicy, niedrożność charakterze funkcjonalnym lub organicznego (na ściskanie arteriomezenterialnaya zrosty, etc.). Dalszy dwunastnicy powstaje towarzyszącymi chorobom trzustki, jelita, dróg żółciowych.

Powód lokalnym dwunastnicy również zróżnicowane. W większości przypadków, wrzód dwunastnicy propagacji brodawki nerkowej dwunastnicy jest konsekwencją dużej dwunastnicy brodawki. Z drugiej strony, brodawki nerkowej może być częścią zapalenie trzustki kanału i żółciowych.

Uchyłki dwunastnicy znajduje się w strefie okolososochkovyh oraz w 98% przypadków powikłane zapalenie uchyłków. Patogenetycznym ogniwo rozwoju uchyłków to zastój treści uchyłka doustnego.

W zależności od etiologii jest zwyczajem, aby odróżnić pierwotne i wtórne przewlekłe dwunastnicy. Pierwotne przewlekłe dwunastnicy może być uznany za odrębną chorobą, a także do średnich lub utrudniać różne inne choroby przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego (trawienne, wrzody dwunastnicy, przewlekłe zapalenie trzustki, pasożytami).

Pierwotne przewlekłe dwunastnicy. Podstawowym przewlekłe zapalenie dwunastnicy jest bardzo rzadko, to może być wynikiem zawału dwunastnicy. Inne przyczyny zapalenia, choroby zwyrodnieniowe zmiany w śluzówce dwunastnicy są:

– Posiłki nieregularne;

– Częste spożywanie ostrym, pikantnym, grubej żywności;

– Nadużywanie alkoholu;

– Nadmierne spożycie tłuszczów, węglowodanów;

– Nadmiernego polegania na kawy, mocnej herbaty;

– Palenia.

Czynniki te stymulują wydzielanie soku żołądkowego, zmiana funkcji motorycznych, opróżniania żołądka i dwunastnicy.

Jednak najczęstszą przyczyną pierwotnego dwunastnicy organicznego jak choroba wrzodowa, agresja czynników relacji zaburzeń i ochrony, chociaż nie jest prawdopodobne, by obejmowało etiologii i patogenezy. Również nie zostały jednoznacznie udowodniły wartość Helicobacter pylori w rozwoju pierwotnego przewlekłego dwunastnicy.

Objawy kliniczne u podstawowej dwunastnicy jest taka sama, jak wrzód dwunastnicy. Jednym z głównych objawów – jest ból, który zachodzi w ciągu 30 minut – 2 godzin po posiłku. Ból rozwija się stopniowo wzrasta i osiąga maksimum na końcu drugiej godziny po posiłku. Jest zlokalizowany w piloroduodenalnoy lub nadbrzuszu, bardziej na prawo.

Charakterystyczne ustępujące po zażyciu leków zobojętniających sok żołądkowy ból. Poza tym ból, uporczywy ból zgaga zaznaczone, które mogą poprzedzać. Po posiłku lub czczo Nudności mogą być obserwowane.

Nie mają zaburzenia odżywiania – od jego całkowitego braku do „wilka z głodu.” Często cierpią z powodu bólów głowy i zaburzeń asthenovegetative (ból głowy, zawroty głowy, osłabienie, drażliwość). Zaburzenia te mogą manifestować klinikę zespół dumpingu, gdy osłabienie, senność, pocenie się, zwiększona perystaltyka jelit występuje 2-3 godziny po posiłku.

Wtórna przewlekła dwunastnicy. Może być przejaw lub (częściej) powikłanie choroby, w związku z tym, występuje znacznie częściej niż podstawowy dwunastnicy.

Przyczyny wtórnego przewlekłą dwunastnicy może być:

– Choroba wrzodowa dwunastnicy;

– Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka;

– Zakażenie Helicobacter pylori;

– Przewlekłe zapalenie trzustki;

– Przewlekłe zapalenie wątroby;

– Przewlekłe choroby dróg żółciowych;

– Przewlekłe zapalenie jelit, zapalenie jelita grubego;

– Inwazji pasożytów (giardiasis, amebiaza et al.);

– Choroby alergiczne;

– Chorób innych narządów, zwłaszcza w płucach układu sercowo-naczyniowego i nerek.

Patogeneza wtórnym dwunastnicy rozważyć w zależności od czynnika etiologicznego. Zatem, w procesie wtórnej przewlekłe wrzodziejące zapalenie dwunastnicy rozwija się ze względu na szkodliwe działanie czynnika kwasu choroba agresywna i Helicobacter pylori w śluzówce dwunastnicy.

Przewlekłą przewlekłego zapalenia trzustki, zapalenia wątroby i rozwoju dwunastnicy na skutek zwiększonej absorpcji enzymów trzustkowych, zmniejszone wydzielanie wodorowęglanu; W chorobach układu sercowo-naczyniowego płuc i przyczynia się do rozwoju przewlekłego dwunastnicy niedotlenienie śluzówki dwunastnicy, chorobę nerek i niewydolność nerek, choroba rozwija się w wyniku uwalniania przez śluzówki dwunastnicy toksycznych produktów metabolizmu azotu.

Czynnik zakaźny odgrywa istotną rolę w patogenezie chorób: Helicobacter pylori kolonizuje żołądkowego nabłonka obszar metaplazirovannogo dwunastnicy, powodując stan zapalny. Odgrywa szczególną rolę i infekcje jelitowe, zwłaszcza wobec ahilii żołądka. W takich warunkach łatwo rozwijać wole; nietypowe dla górnego jelita, w tym dwunastnicy mikroflora powoduje zapalenie błony śluzowej.

W zależności od charakteru zmiany morfologiczne w przewlekłej dwunastnicy wyróżnili:

– Powierzchnia dwunastnicy;

– Rozproszone dwunastnicy;

– Dwunastnicy zanikowe;

– Erozyjne dwunastnicy.

Na powierzchni, dwunastnicy zaznaczone zmiany zwyrodnieniowe w nabłonku powierzchni, obrzęku podścieliska i plasmocytic naciekanie komórek limfocytowej.

W rozproszonym dwunastnicy powyżej naruszenia wyrażone są w znacznie większym stopniu, jak również obserwowane rozrost i nadmierne wydzielanie nabłonka powierzchniowego, wzrost liczby komórek kubkowych, wzmacnianie ich wydzielniczą funkcję.

W zanikowe błony śluzowej dwunastnicy wariant atrofii, rozcieńczona, spłaszczone kosmków ją.

Gdy erozyjne dwunastnicy w błonie śluzowej pojawiają się jednego lub wielu erozji.

W zależności od stopnia procesu zapalnego w dwunastnicy również odróżnić rozproszone dwunastnicy i lokalnym (ograniczony), która jest podzielona na proksymalnych (ziemniaki), brodawki nerkowej (zapalenie brodawki) i dużej dalszy dwunastnicy.

Klasyfikacja przewlekłej dwunastnicy .

Share →