Eksperymenty z mulczu

Eksperymenty z mulczu

Oczywiście, można kupić i zastosować specjalną powłokę w ogrodzie, mulczu (Agrotex Czarny i in.).

Jednakże jako materiał rozdrabnianie jest możliwe stosowanie, na przykład:

– skoszonej trawy i chwastów chwasty (bez nasion);

– opadłych liści roślin drzewiastych lub liści formy gotowe;

– spadł szyszki i igły sosnowe zebrane pod okapem drzew iglastych;

– trociny, wióry, drobne małe chipy;

– posiekane w średnim i drobnym kory frakcji;

– łuska (kasza gryczana, ryż, słonecznik. zm.)

– papy (nawet w proszku);

– Folia polimerowa;

– juta, tkaniny;

– karton, papier;

– gazety, itp

Podczas eksperymentów każdy rodzaj materiału mulczu okazał się dobry dla niektórych upraw. Chciałbym opowiedzieć o moim doświadczeniu ściółkowania różnych gatunków roślin z różnych mulczu.

Mulczu rośliny pierwszy użyłem skoszonej trawy, opadłych liści i folię (czarny i przezroczysty).

Około 2 tygodnie po przesadzeniu pomidory, bakłażany i papryka przejechałem nawy tych materiałów.

Gleby wokół kilku krzewów wszystkich kultur nie mulczu – zostawić tych roślin jako kontrole.

Tydzień później gleby pod krzewami, zamulchirovat folii polietylenowej, o wiele suszy się i przegrzania. Ponadto, na powierzchni gleby były liczne fragmenty Mole świerszcze.

Potem usunięto taśmę i więcej nie jest używany jako ściółka w ogrodzie.

Skoszonej trawy i opadłych liści drzew i krzewów, stosowany jako ściółka dobrze utrzymuje wilgoć w glebie. Ale po 3 tygodniach zauważyłem, że roślina zamulchirovat trochę zahamowany przez kontrole.

Zmierzyć temperaturę warstwy gleby (na głębokości 10 cm), okazało się, że pod mulczu ona 2-3S niższe niż w otwartych przestrzeniach.

Tak więc okazało się, że przy zachowaniu ściółka wilgoci w glebie zapobiega ogrzewania, który jest ujemny jakości.

Musiał tymczasowo usunąć ściółkę, aż do chwili, kiedy ziemia jest dobrze, nie ogrzewa, jak można sądzić na przyspieszenie wzrostu roślin.

W okresie wegetacji roślin dodałem warstwę ściółki, gdyż stopniowo gnije.

Rośliny Zamulchirovat i rośliny w grupie kontrolnej rozwinęła się równie dobrze. Ale mulczu znacznie zmniejszyć liczbę irygacji i praktycznie wyeliminować rośliny poluzowanie. Nawet po ulewnych deszczach ziemia zagęścić lekko. Dopiero w okresie wegetacji oberżyny miał dwa razy podryhlit.

Okazało się, że użycie ściółkę w dużym stopniu można hamować wzrost chwastów między rzędami.

Roczne chwasty nie są zasadniczo się przez warstwę ściółki ponad 5 cm. Tylko rhizomatous chwastów wieloletnich były w stanie przebić się na powierzchnię. Ale walka z nich był mniej wymagający niż w przypadku braku ściółki.

Myślałem, skoszonej trawy bardziej wydajne materiały rozdrabnianie niż opadłych liści. Ponieważ jest trzy razy mniejsza niż warstwa trawy, liści niż skuteczną ochronę wilgotności gleby. Jest to szczególnie ważne w tych wczesnych etapach wzrostu roślin, – w przypadku gdy są one nadal niska, a grubość warstwy ściółkę w użytku, jest to niemożliwe.

Widząc pozytywny wpływ mulczu na pomidory, papryki i bakłażanów, w przyszłym roku, postanowiłem zastosować tę agropriёm do innych kultur, w tym drzew i krzewów.

Muszę powiedzieć, że nie wszystkie przypadki mulczu okazał się dość skuteczny.

Do roślin odpornych na suszę, które mogą uzyskać wodę z głębszych warstw gleby, ściółka nie przyniosły widocznych rezultatów. Na przykład, leczniczy mędrzec. rys. jujube, granat i inne.

Dla samych roślin wilgoć miłości z dużą powierzchnią liści, a także w odniesieniu do upraw, które nie są dostosowane do oszczędnego korzystania z wody, rozdrabnianie okazały się nieskuteczne. Zastosowanie ściółkę nie jest możliwe, aby zmniejszyć liczbę płukania.

Na przykład, takie rośliny wziąłem chińskich aktynowce. Kolczoch, lagenariyu. cylindryczne luffa (loofah), pół-ringi, nerki herbaty (Orthosiphon), Trichosanthes wspinaczka, klubnenosnogo Oxalis. gruszka melon (Pepino).

Wśród powyższych roślin wilgoć miłości szczególnie okazały Kolczoch (Mexican ogórek). Powinno być zamulchirovat gleby pod chayote, jak jego korzenie penetrują ściółkę bezpośrednio i dosłownie suszone, więc bez ciężkich podlewania podczas wzrostu tej kultury nie uda.

Jednak dla większości roślin ogrodowych (malinowy. Porzeczka, agrest, truskawki. Groch, ziemniaki, szwajcarski boćwina. Buraki, kapusta, cebula wieloletnie.

Fasola, kukurydza, słodkie ziemniaki, słodkie ziemniaki, sałata i wybucha jadalne melotriya szorstki, niebieski Passionflower i telesnotsvetnaya, Pawpaw tri i in.) Ściółkowanie wciąż okazał się dość skuteczny.

A w niektórych przypadkach (na przykład, gdy rośnie Asymina) mulczu wolno nawet nieznacznie zwiększyć plony.

Vladimir Chernyak (Tuapse, Rosja)

Wszystko o pielęgnacji roślin Online

Share →