Gorączka, katar, gorączka

Gorączka, katar, gorączka

Gorączka, gorączka

Średni normalne temperatury ciała u dorosłych 37°C. Jednakże, podczas dni zazwyczaj nieznacznie podnosić i opuszczać. Wiele normalna temperatura nieco powyżej lub poniżej tego.

Dla niektórych samo normalna temperatura 36,3-37,7°S.

Gorączka – jest wyższa od normalnej temperatury ciała. Stawka dla różnych ludzi różne. Dlatego lekarze mają różne definicje tego stanu.

Niektórzy uważają, żadnego wzrostu temperatury powyżej 37,2 ciepła°C. Inni uważają, że ciepła – Temperatura ta jest wyższa niż 38,3°S.

W każdym przypadku, ciepło – Jest to normalny komunikat z ciała, że ​​z nim wszystko w porządku. Substancja zakażenie kierowany do strumienia krwi do mózgu informuje o konieczności podwyższenia temperatury ciała do zatrzymania rozmnażania drobnoustrojów chorobotwórczych. Jednakże czasami gorączki nie spowodowane zakażeniem i niektórych leków, uraz lub szczepienia.

Główne cechy ciepła jest jego siła i czas trwania. Zazwyczaj temperatura wzrośnie znikome i nie trwają długo. Ponadto niewielki wzrost lub spadek temperatury rzadko o coś mówi.

Jednak znaczący wzrost – 40°C, a – może ostrzec o poważnej chorobie.

Wyższe temperatury rzadko występuje bez innych objawów. Zwykle powoduje uczucie przegrzania i ogólne złe samopoczucie. Objawy związane pomóc zrozumieć, co spowodowało gorączkę.

Na przykład, zakażenie może wystąpić, gdy kaszel, ból gardła lub ucha; Zapalenie powoduje zaczerwienienie i obrzęk uszkodzonej części.

Dzieci często gorączka – i bardzo znacząco – żadnego powodu. Ale to nie oznacza, że ​​dziecko ma gorączkę, nie powinny być ignorowane.

Przez stopień gorączki odróżnić niskiej jakości (z 37° do 38°), Średni (od 38° 39°), Wysoki (od 39° do 41°) A nadmierne lub giperpiretichesky, gorączka (powyżej 41°). W typowych przypadkach ostrych chorób zakaźnych najkorzystniejszą formą jest niewysoka gorączka codzienne wahania temperatury w ciągu 1°, Wysoka gorączka niebezpieczne głębokie naruszenie życia, brak gorączki oznacza spadek reaktywności.

W różnych chorobach, reakcje gorączką mogą występować w wielu sposobów. Znajduje to odzwierciedlenie w tak zwanych krzywych temperatury – graficzne wahań obrazu temperatury ciała, mierzona na dobę, rano i wieczorem (lub w innym czasie). Według typu krzywych temperatury są następujące rodzaje gorączki:

1. Stałe gorączka (Febris continua): temperatura ciała jest zazwyczaj wysokie, często więcej niż 39°Trzymając w ciągu kilku dni lub tygodni dzienne wahania w obrębie 1° ; występuje w ostrej inf. choroby (tyfus, płatowe zapalenie płuc, itp);

2. przeczyszczające lub zwalniający gorączka (Febris remittens): znaczne dzienne wahania temperatury ciała – od 1 do 2° lub więcej; Znaleziono w chorobach ropnych;

3. Przerywany lub przerywana gorączka (Febris intermittens): gwałtowny wzrost temperatury ciała do 39°-40° i powyżej z jego spadku w krótkim okresie do normy, a nawet spadki i powtarzanie takich podwyżek 1-2-3 dni; charakterystyczne malarii;

4. Rury ściekowe lub gorączkowy gorączka (Febris hectica); znaczne dzienne lub co kilka godzin, wahania temperatury ciała (więcej niż 3°) Przy gwałtownym spadku od najwyższego do swoich normalnych i wystąpienia spadków wartości; obserwowane w septycznych warunkach;

5. Dur powrotny (recurrens Febris): wzrost temperatury ciała bezpośrednio przed 39°-40° powyżej, który pozostaje na wysokim poziomie przez kilka dni, a następnie spada do normy lub poniżej normy, a kilka dni później wrócił i gorączka znów zmieniającym remisji; występuje, na przykład, gdy gorączka powrotu;

6. pofałdowany gorączki (Febris undulans): stopniowe z dnia na dzień, wzrost temperatury ciała, które w ciągu kilku dni, osiąga maksimum, a następnie w przeciwieństwie do gorączki obrotowego stopniowo zmniejszana stopniowo ponownie wzrosła, który wygląda na krzywej temperatury, jak na przemian fale z okresem kilka dni dla każdej długości fali; obserwowano brucelozy, chlamydia, itp.;

7. Niewłaściwe gorączka, (Febris atypica): nie ma konkretnych wzorców w codziennych wahań; bardziej powszechne (na reumatyzm, zapalenie płuc, czerwonka, grypa i wiele innych chorób onkologicznych ,. godz.);

8. Oszukani gorączka (Febris inversa): Rano powyżej temperatury wieczorem; obserwuje się gruźlicą Ciągnący posocznicy, chorób wirusowych, zaburzenia termoregulacji.

Alarm

Czasami gorączka ostrzega poważnych dolegliwości. Trzeba zadzwonić lekarza, jeśli:

– Gorączka pojawiła się bez wyraźnej przyczyny;

– ogrzewać osoby z poważną chorobą przewlekłą, takich jak choroby serca czy choroby układu oddechowego;

– Gorączka u dziecka młodszego niż rok;

– gorączka trwa dłużej niż 5 dni (3 dni z dzieckiem);

– temperatura obróbki spada, a następnie wzrasta;

– pragnienie pacjenta, suchość w ustach, zawroty głowy, skóra jest mniej elastyczna niż zwykle, ciemne zabarwienie moczu lub zmniejszenie oddawania moczu;

– Temperatura gwałtownie wzrasta od małych (37,2°C) bardzo wysoka (40°C) – zwłaszcza u dzieci. Jeśli nie można skontaktować się z lekarzem natychmiast Przynieś dziecko do najbliższej izby przyjęć.

Gdy ratownictwo medyczne.

Zadzwoń do lekarza, jeśli pacjent z wysoką gorączką:

– wysypka; – Silne bóle głowy; – Szyja Pojazdy; – Zamieszanie lub drażliwość; – Ból brzucha; – Ostry ból w plecach; – Kaszel się brązowe lub zielone śluzu; – Bolesne oddawanie moczu.

Co robić w upalne dziecka

Działać prawidłowo. Jeśli Twoje dziecko ma gorączkę, środki te pomogą mu odbijać szybko: dać mnóstwo dzieci płynów; aby przekonać go do jedzenia więcej, ale niech małą część; nie pozwól mu pieczeń, mleko i przetwory mleczne; lepiej umieścić dziecko do łóżka.

Skonsultuj się z lekarzem. Jeśli temperatura dziecka powyżej 38,8°C, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza – zwłaszcza, jeśli dziecko źle wygląda i czuje się źle.

Ułatwiają ciepło. Aby obniżyć temperaturę, lekarz może zalecić wycierania. Przetrzeć wilgotną gąbką (lub dziecka wódki) i pozostawić na skórze do wyschnięcia.

Ale upewnij się, że nie jest zamrożony; dreszcze mogą podnieść temperaturę ciała. Weź temperaturę co 30 minut i powtórzyć wycierania aż temperatura spadnie o około jeden stopień.

Ważne! Nigdy nie należy podawać aspiryny dziecka z gorączką co najmniej 16 lat dla objawów przeziębienia, grypy lub ospy wietrznej. Aspiryna czasami powoduje zespół Reye’a u dzieci – chorobą zagrażającą życiu, które mogą wpływać na mózg.

Daj mu teylenol paracetamol narkotyków.

Ważne! Nie dawaj dziecku leki w większych dawkach lub częściej niż przepisane przez lekarza lub skierowane na opakowaniu.

Ważne! Jeśli dziecko ma mniej niż rok, należy skontaktować się z lekarzem przed dając mu żadnych leków.

Co robić w upalne dorosłych

W umiarkowanie podwyższonej temperatury zestrzelić to nie powinno być, ponieważ wspomaga gojenie. Weźmy pacjenta pić więcej.

Aby złagodzić dyskomfort od podwyższonej temperatury, można:

1) Weź ciepłą kąpiel umiarkowany;

2) usunąć nadmiar odzieży;

3) zmniejszenie temperatury powietrza w pomieszczeniu;

4) Podjęcie przeciwgorączkowe i / lub środek przeciwbólowy. Nie należy przyjmować leku w dawkach większych niż zalecane lekarza lub skierowanych na opakowaniu;

5) Pij dużo płynów: woda, herbata, napary ziołowe, soki owocowe i warzywne lub po prostu ssać lód;

6) umieścić na czole, nadgarstki i łydki mokry ręcznik kompresuje przyjemną temperaturę pacjenta (do 38°Ponieważ można rozgrzać – fajne);

7) przetrzeć wilgotną gąbką lub wódki (stand 2-3 minut, bez opatrunku);

8) Oznacza to, że jeśli chcesz, i nie zapomnij, aby pić dużo.

Przeciwwskazania: złoty korzeń (Rhodiola rosea) , jarmuż , mężczyzna paproci (Dryopteris mężczyzna)

Share →