Hiperprolaktynemia

Hiperprolaktynemia

Hiperprolaktynemia – Jest to stan, w którym podwyższony poziom hormonu prolaktyny. Norma jest zwiększenie stężenia prolaktyny w okresie ciąży, karmienia piersią (prolaktyna promuje produkcję mleka).

Po zaprzestaniu karmienia piersią poziomów z hormonu prolaktyny u kobiet odbijać. W przypadku, gdy poziom prolaktyny nie wzrasta w czasie ciąży i laktacji, mówić o rozwoju hiperprolaktynemii.

Pierwszą oznaką hiperprolaktynemii – To zaburzenie cyklu miesiączkowego: drobnych opóźnienia aż do całkowitego ustania miesiączkowania. To dlatego, że zwiększone poziomy prolaktyny wpływa na syntezę hormonu folikulotropowego i hormon luteinizujący (LH i FSH, odpowiednio), które regulują cykl miesiączkowy. Często jest podwyższona prolaktyna powoduje bezpłodność u kobiet.

Tylko podwyższone prolaktyna może powodować bóle głowy, utratę funkcji pożądania seksualnego.

W 30% przypadków ze zwiększeniem stężenia prolaktyny u kobiet, które nie są w okresie karmienia piersią, mleko zacznie oddzielać się od gruczołów sutkowych. Stan ten nazywany jest mlekotoku. Mlekotoku nie symptom choroby gruczołów łojowych, na przykład nowotwory łagodne lub złośliwe i jest wynikiem zwiększonego poziomu prolaktyny we krwi.

Hirsutyzm, trądzik, hiperandrogenizmu (podwyższone stężenie męskich hormonów płciowych) – naruszenia te są obserwowane u 25% kobiet z hiperprolaktynemii.

Przyczyny hiperprolaktynemii.

Hormonu prolaktyny we krwi kobiet może wzrosnąć z powodu różnych czynników przyczynowych. To może być nawet niewielkie obciążenie podjąć badania krwi, a także emocje do badania ginekologicznego, badanie piersi. Nawet najmniejsze emocje prowadzi do przejściowego wzrostu poziomu prolaktyny we krwi.

Oprócz hormonów stresu wpływa przyjmowanie leków, takich jak leki przeciwpsychotyczne, środki przeciwwymiotne, opioidy antykoncepcyjnych estrogenu. W przypadku podwyższonego poziomu prolaktyny we krwi, należy podać lekarzowi jakie leki zostały przyjęte na krótko przed porodem analizy.

Wystarczy przyczynowe czynniki zwiększonego stężenia prolaktyny jest przenoszony narażenia na promieniowanie, operacji na narządy klatki piersiowej i piersi rak pustego siodła tureckiego zespołu.

Różne choroby, takie jak przewlekła niewydolność nerek, przewlekłą niewydolność wątroby, tarczycy (niedobór tarczycy) i inne choroby układu wewnątrzwydzielniczego (zespół policystycznych jajników, choroby Cushinga) z kolei jest wyzwalanie czynnik rozwoju hiperprolaktynemią.

Oprócz choroby układu hormonalnego i nie dokrewnymi chorób na rozwój hiperprolaktynemii wpływ obecności łagodnych nowotworów regionu podwzgórze-przysadka (tj przysadki). Gruczolak produkcji prolaktyny, a wzrost guza lub bardzo powolny lub nieistniejące. Medycyna do tej pory nie udało się znaleźć do końca czynników wpływających na występowanie gruczolaków przysadki.

Częstą przyczyną hiperprolaktynemii jest mikroprolaktinom obecność i makroprolaktin (do 10 mm i średnicy 10 mm, odpowiednio). W 20-25% kobiet z diagnozą „bezpłodność” i nieprawidłowości miesiączkowania wykazują podwyższony poziom prolaktyny. W 40-45% przypadków guz przysadki powoduje hiperprolaktynemii.

Ponadto należy zauważyć, że podwyższone poziomy prolaktyny mogą występować pod nieobecność powyżej wymienionych patologii. Formularz ten jest nazywany idiopatyczne hiperprolaktynemia lub funkcjonalne. Powodem tego rodzaju funkcji jest rozrost komórek hiperprolaktynemia wydzielające prolaktynę.

Diagnozy choroby.

Rozpoznanie hiperprolaktynemii przeprowadzane w następujących etapach:

• Analysis of osocza krwi w celu określenia poziomu prolaktyny

• rentgenowskie głowy (kraniogramme)

• tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny jądrowy głowy (NMR)

• badanie dna oka i pola wizualnych

Wykrycie podwyższonego poziomu prolaktyny we krwi, i nie ma żadnych objawów hiperprolaktynemii na wyniki innych badań, badanie krwi, aby uniknąć błędnej diagnozy powtarzane. Zanim zastosuje się badania krwi, należy znieść pewną dietę dni przed dniem, (z wyłączeniem tłuszczowej, słone i pikantne jedzenie), prowadzona jest analiza wynajem od 9 do 00:00 postu. Kobieta powinna mieć dobry wypoczynek przed testów medycznych, staram się nie martwić, do powstrzymania się od współżycia seksualnego nocy.

W przypadku wykrycia dwukrotny wysokiego poziomu prolaktyny rozpoznaje hiperprolaktynemia. Większość laboratoriów określić górną granicę normy prolaktyny 500 mIU / l lub 25 ng / ml.

Różne poziomy prolaktyny puszki do pewnego stopnia wskazują na przyczynę choroby, jeśli stężenie prolaktyny ponad 200 ng / ml, to zazwyczaj wskazuje na obecność makrogruczolaków przysadki. Jeśli poziom prolaktyny mniej niż 200 ng / ml, nie jest wielkim prawdopodobieństwo microadenomas przysadki lub idiopatycznej hiperprolaktynemii.

Oprócz określenia poziomu hormonu prolaktyny we krwi, konieczne jest również, aby sprawdzić poziom hormonów i innych funkcji pewnością tarczycy.

Pacjent powinien być wykonany w celu zbadania kraniogramme Sella. Powiększona siodła jest 20% pacjentów, jest również wykryć przy wejściu do ekspansji tureckiej siodle i podwójnego dna, które jest znakiem microadenomas obecności (prolaktenomy) przysadki. Jeśli kraniogramme wykrycia wszelkich nieprawidłowości, pacjent jest przypisany do tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego rezonansu magnetycznego do wykrywania mikroprolaktinom przysadki (której rozmiar jest mniejszy niż 10 mm).

Po potwierdzeniu obecności makrogruczolaków, pacjentom podawano badania pól dna oka i wizualnych, w celu ustalenia rozprzestrzeniania nowotworu poza tureckim siodle (na skrzyżowaniu nerwów wzrokowych).

Leczenie tej choroby.

Leczenie hiperprolaktynemii postępowania:

• leki

• radioterapia

• operacja

Jeśli hiperprolaktynemia spowodowane przez microadenomas przysadki lub idiopatyczną podwyższone poziomy prolaktyny hormonu głównym środkiem jest stosowanie agonistów dopaminy, które zmniejszają wydzielanie prolaktyny. W takim leczeniu poziomy prolaktyny często zmniejsza się do normalnego stanu w ciągu kilku tygodni po rozpoczęciu leczenia.

Leki przepisane agonistów dopaminy w określony sposób, tj kursy trwające 6-24 miesięcy. Podczas odbioru prolaktyny są dynamiczne poziomy monitorowania prolaktyny i podstawowa temperatura ciała. Jak leczenia stężenie prolaktyny powróciło do normy w 80% przypadków odzyskać Funkcja menstruacyjny (w tym owulacji), a 70% w ciążę.

Gdy otrzymasz leki prawie wszystkie prolactinoma zmniejszone.

W obecności makrogruczolaków przysadki, leczenie przewidziane w połączeniu z ginekologiem i neurochirurga.

Skuteczność leczenia farmakologicznego jest dość wysoki, więc do radioterapii i chirurgii rzadko uciekają. Niewielki odsetek pacjentów, u których wielkość makrogruczolaków nie jest zmniejszona u pacjentów otrzymujących leki, które wciąż potrzebuje leczenia chirurgicznego.

Podczas pracy generuje małe nacięcia w pobliżu zatok. W niektórych przypadkach lekarze zalecają Oczywiście radioterapii, pozwala na odstawienie leków, ale to nie wyklucza ryzyko uszkodzenia przysadki.

Listę leków przeznaczonych do leczenia hiperprolaktynemii, te same środki hormonalne: glukokortykoidy (z niewydolności nadnerczy), L-tyroksyna (z niedoborem tarczycy), jak również estrogeny (hormony płciowe) w ramach terapii zastępczej.

Kobiety, u których rozpoznano hiperprolaktynemii warto wciąż obserwowany przez lekarza.

Share →