Historia święta 8 marca

Historia święta 8 marca

Ten dzień należy do długo oczekiwanego wypoczynku, który oferuje wszystko: dorosłych i dzieci, kobiet i mężczyzn, dziewcząt i chłopców. Ktoś przygotowuje prezenty, ktoś aż tak myśli co dać w dniu 8 marca zamknąć się kobiet, a ktoś nie może się doczekać, aby usłyszeć miłe słowa gratulacji. Ale bez wyjątku, uważają to Święto wiosny, ciepła, kobiecości i miłości.

Ale najbardziej zadziwiające jest to, że przez stulecia od początku wakacji powoduje wiele dyskusji i krytyki. Być może Bliższe spojrzenie w przeszłość pomoże zrozumieć przyczyny tej postawy do naszej ulubionej wakacje. I w tym celu powinno być, aby obrócić stronę historii.

Początki festiwalu 8 marca: prehistorii, wersjach i realiów historycznych

Wiele osób zastanawia się, skąd 8 marca. Wiemy z historii, że powstały w związku z walką kobiet o swoje prawa. Po raz pierwszy zebranych przedstawicieli obuwia, tekstyliów, fabryki odzieży w Nowym Jorku jest 08 marca.

A stało się to w 1857 roku, gdy warunki pracy kobiet były bardzo ciężkie: pracowali 16 godzin, z ciężka praca oceniana jest zbyt niski – kobiety otrzymują tylko ułamek kwoty, którą założono w tych samych ludzi pracy.

Dlatego główne wymaganie pracownicy wynosiła tym, że dni robocze (trudności) trwał więcej niż 10:00, a zarobki były takie same, jak u mężczyzn. Liczne demonstracje doprowadziły do ​​tego, że niektóre wymogi zostały spełnione, w tym wprowadzony krótszy dzień pracy. W tych latach w Stanach Zjednoczonych do zakładania związków zawodowych wszędzie. Jedną z konsekwencji wydarzeń, które miały miejsce na ósmym marca 1857 było utworzenie unii, której członkami byli wyłącznie kobiety.

Ponadto, od tego momentu kobiet zażądał że enfranchised.

Historia festiwalu 8 marca w Rosji

Minęło ponad 60 lat od czasu, kiedy Clara Zetkin na międzynarodowej konferencji 2nd, które zebrało się w 1919 Socjalistycznej Kobiet, zaprosił do świętowania 08 marca to Dzień Kobiet na poziomie międzynarodowym. W tym czasie był związany z walką kobiet o ich równości. Zadzwoń Clara Zetkin doprowadziły do ​​tego, że w wielu krajach kobiety zaczęły walczyć z ubóstwem.

Bronił ich prawa do pracy i godnej płacy. Od 1911 roku, 8 marca obchodzony jest w Danii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii.

A w Rosji święto obchodzono po raz pierwszy w 1913. Z tej okazji został przygotowany przez petycją do burmistrza St. Petersburg, w którym zdarzenie zostało opisane jako bardzo dziwna – jak rano naukowej poświęconej kwestii kobiet. Po uzyskaniu pozwolenia, tysiąc pięćset osób zebrało się w dniu 2 marca Kalashnikova Grain Exchange w celu omówienia palących kwestii.

Najważniejsze z nich to: opieki położniczej, prawo do głosowania, wysokie koszty utrzymania.

W roku 1917, Rosjanki zgromadzonych na ulicach, głosząc następujące hasło: „chleb i pokój”. Stało się to zaledwie kilka dni przed Mikołaj II ogłosił abdykacji. Na wniosek rządu tymczasowego, Rosjanki od tego momentu zostało zagwarantowane prawo do głosowania. Według dawnego kalendarza, to 23 lutego. oraz na nowe – 8 marca.

Od tego czasu festiwal od dawna miał kilka wydźwięk polityczny.

Obchody dnia 8 marca w czasach sowieckich i dziś

Rząd radziecki natychmiast rozpoznał 08 marca jako Międzynarodowy Dzień Kobiet, ogłaszając swoje święto publiczne. Począwszy tego dnia było w 1965 roku. W przeddzień zakładu został uroczystości, a przedstawiciele rządu poinformował o tym, jak realizować politykę państwa na żeńskiej populacji kraju.

Dziś, 8 marca nie jest już postrzegany jako partia polityczna. Obchodzone jest w prawie wszystkich krajach WNP. W Gruzji, Mołdawii, Kirgistanu, Ukrainy, Azerbejdżanu, Tadżykistanu, Białorusi he dawnej nazwy. W Uzbekistanie, został nazwany Dzień Matki.

W Armenii została przeniesiona do 7 kwietnia, a nazywa Macierzyństwo i Uroda dzień. I w każdym kraju to święto czeka na wszystko, aby porozmawiać o ich uczucia dbając matki, młodsze i starsze siostry, żony kochał, przestrzegane kolegom.

Historia święto 08 marca wersji diakon Andriej Kuraev

Po publikacji artykułu Andrieja Kuraev w których obserwuje się początki tego święta rozprzestrzenił inną wersję. Według diakonatu, początki festiwalu można znaleźć w obchody żydowskiego święta Purim, która jest główną postacią Estery, ucznia i kuzyna Mordechaja oszukać. Jej imię oznacza „gwiazdę”.

Żył około V wieku pne w Susie. Wiadomo było, co uratował życie Assara król perski -. Wkrótce król planował wybrać nową żonę, a jego uwagę przyciąga piękną Esterę. Niektóre dworzanie, że spotkała się z wielkim gniewem.

W szczególności, Aman-Amalekita króla i postanowił zniszczyć Asyryjczyków, i jego ludzie.

Eksterminacji Żydów nienawidzili go, Haman popełnił oszczerstwa. Estera nie mógł bronić swoich ludzi. Zdecydowała się oszukiwać i wziął obietnicę mężczyzny, aby zniszczyć wrogów swoich ludzi.

Król nie wiedział o jej pochodzeniu, więc zgodził się do zabójstwa Persów. Według różnych źródeł, zginęło 75.000. Persowie.

Ich opór był bezcelowy, gdyż po stronie Żydów były liczne oddziały na czele z królem i władcą okolicy. A po tym, Żydzi zaczęli obchodzić święto Purim.

Ale ta wersja wakacje nie znaleźliśmy szerokie poparcie wśród większości mieszkańców krajów WNP. Na szczęście istnieje kilka osób, które są związane z konfliktem religijnym Spring Festival między Żydów i Persów, która miała prawie 15 lat temu. Ale związek z odnowienia natury występują w większości.

Choć w dniu 8 marca będzie symbolem piękna, mądrości, kobiecości i wielbić kobietę! Wszakże taka postawa wobec kobiet pomaga mężczyznom być szlachetny, opiekuńczy i kochający.

Share →