Jak leczyć półpasiec?

Jak leczyć półpasiec?

Prawdopodobnie każdy lekarz, niezależnie od specjalności, w obliczu sytuacji, w której, hospitalizowanych pacjentów z podejrzeniem ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego (odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie opłucnej, zapalenie przydatków) to przez dzień lub dwa słyszałem od pacjenta: „Doctor, wydaje mi się być uczulony!” A lekarz, z westchnieniem ulgi: wszystkie niejasności i wątpliwości zostały rozwiązane, a praca nie jest wymagana.

Po tym wszystkim, jest to typowa wysypka z pęcherzami w trakcie korzeni nerwowych – objaw infekcji wirusowej, który powoduje ospę wietrzną u dzieci i dorosłych – półpasiec.

Jak to jest choroba?

Ból wzdłuż nerwu, 50% międzyżebrowe, ale mogą cierpieć i korzenie lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, twarzy i nerwów trójdzielnego.

Następnie, w ciągu 1-3 dni wysypka pojawia się: na hiperemię tle – pęcherzyki z wyraźnym treści, które następnie staje się żółtawa, na koniec 2 tygodni (mniej miesięcy) bańka wysycha, tworząc skorupę, a miejsce jest trochę wysypka pigmentacji, która jest następnie przechodzi. Wykwity są zawsze jednostronny, zwykle towarzyszy wzrost limfuzlah na chorym.

Często, ale nie zawsze jednocześnie z niskich Objawy: gorączka, ból głowy, nudności, a nawet wymioty. Wraz z pojawieniem się wysypki, zazwyczaj zmaleć.

Jakie powikłania mogą się zdarzyć z gontów?

  1. W większości przypadków (70%) – neuralgii. Ból wzdłuż nerwu pozostać przez kilka miesięcy, a niektóre trwają latami, a starszy pacjent, tym bardziej prawdopodobne, że będzie to powikłania (1% u pacjentów aż do 50 lat, 28% dla osób powyżej 70).
  2. Z klęsce twarzy uszkodzeń nerwów może być w wieku, a nawet rogówki – wirusowe zapalenie powiek, zapalenie rogówki, zapalenie błony naczyniowej oka, które w niekorzystnego przebiegu może spowodować ślepotę lub jaskry.
  3. Rzadko wysypka może odbywać się z głębokich zmian skórnych, natomiast po uzdrowienie pozostałości blizny.
  4. Poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, z których porażenie obwodowe i paraliżu manifestacje.
  5. Zapalenie opon mózgowo – bardzo rzadkie, ale niebezpieczne powikłania. W okresie od 2 do 20 dni od początku choroby pojawia się silny ból głowy, światłowstręt, wymioty, halucynacje, a może być utrata przytomności.

Czy gonty zaraźliwe?

Ludzie, którzy wcześniej nie cierpiała na ospę wietrzną, a zwłaszcza dzieci, mogą rozwinąć się po kontakcie z pacjentów z półpaścem.

Jak leczyć półpasiec?

Leczenie przeciwwirusowe przyspiesza powrót do zdrowia i zmniejsza ryzyko powikłań. Szczególnie pożądane jest, aby te leki dla tych, którzy mają uszkodzenie nerwu trójdzielnego, a wszyscy pacjenci w wieku powyżej 60 lat. Zażyciem acyklowir (0, 8 m 5 razy dziennie) lub famcyklowir (0.25. 3 razy dziennie) może być nie później niż 3 dni od wystąpienia wysypki.

Czas trwania leczenia – 7 dni.

Środki znieczulające – leki przeciwbólowe (baralgin, pentalgin) i niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, diklofenak) – prawdopodobnie nie dłużej niż 5-7 dni, i nie przekraczającej dozwoloną dawkę. Bezpieczne i skuteczne miejscowe maści lub zastosować poprawkę z lidokainy (VERSATIS).

Gontem, ważne jest, aby nie wpadać w panikę. W większości przypadków, w odpowiednim czasie rozpoczęto leczenie przeciwwirusowe daje szybkie wyniki, pozwala na uniknięcie komplikacji. Jednak zaniedbanie wizyta specjalisty, zwłaszcza jeśli uczestniczy przodu lub nerwu trójdzielnego, również nie warto.

Share →