Jak się okazuje, toczeń rumieniowaty układowy

Jak się okazuje, toczeń rumieniowaty układowy

Najpierw pojawiają się niejasne objawy – zmęczenie, gorączka, utrata masy ciała, bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Fakt, że może to być pytanie o toczeń, w zależności od zmian w skórze, najbardziej typowych rumień wielopostaciowy (motylkowy), red wysypka wpływa na twarzy na policzkach i na moście. Skórne objawy i symptomy są powiązane z ekspozycją na słońce.

Pacjenci skarżą się na wypadanie włosów. Stopniowo, można dodać i trudności w oddychaniu, ciśnienie w klatce piersiowej, mogą towarzyszyć zmiany w osierdziu. Stawów oznaczone przejściowe procesy zapalne, w badaniu moczu, może być wykryta i uszkodzenia nerek. Te zmiany nerkowe mogą być bardzo poważne, w praktyce decydować o losie pacjenta. Podobnie może dojść do uszkodzenia układu nerwowego – napadów padaczkowych, drętwienie wzdłuż nerwów, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Czasami może się zdarzyć, a zmiana mentalności, jest neurotyczne zaburzenia, depresja i objawy choroby psychicznej.

Nie jest to coś specjalnego, a zmiany w krwi, niedokrwistość, zmniejszenie liczby białych krwinek i hemoglobiny. Zmiany naczyniowe występują częściej blado do błękitu, palców rąk i nóg na zimno. Lekarz bada szereg parametrów odpornościowych, z których najważniejsze są już wspomniane przeciwciała jąder komórkowych (tak zwane przeciwciało anty-jądrowego).

Poziom przeciwciał często zwiększa się nasilenie objawów choroby.

Prawie połowa wszystkich pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym we krwi ma specjalne przeciwciała, zwane antifosfolipidami. Reagują z błonami komórek (zawierające fosfolipidy) oraz są istotne dla krzepnięcia krwi. Ci pacjenci często cierpią z powodu zakrzepicy żylnej i tętniczej z kolejnym udarem serca lub mózgu.

U kobiet z tych przeciwciał poronienia występują częściej niż inne, chorych i zdrowych kobiet, które nie mają podobne surowicy przeciwciała antyfosfolipidowe.

Ponieważ układowy jest chorobą charakterystyczne dla kobiet, które są w wieku rozrodczym, ciąża z toczniem mogą być zalecane, jeśli mają poważne uszkodzenia nerek lub układu krążenia. Około 50% wszystkich pacjentów z ciążą i porodem występują całkiem normalne, a 25% ma przedwczesny poród. Tylko 25% przypadków nie jest groźba nagłego poronienia lub śmierci niemowląt.

Lupus kobieta, jeśli chce się zajść w ciążę, musi to być zrobione w cichej okresie choroby. Jej czasie ciąży potrzebują regularnego monitorowania markerów immunologicznych, składu i ciśnienia krwi. Niektóre leki są przeciwwskazane dla rozwijającego się płodu – dopóki nie okazało się, że może być niebezpieczny kwas acetylosalicylowy i anty-korowo-steroidów.

Share →