Jak zrobić lewatywę?

Jak zrobić lewatywę?

Wlew służy do czyszczenia jelit. Jest to konieczne w przypadku zaparcia, zatrucia, a także w przygotowaniu do badań jelita (X-ray i inni). Przed zabiegiem chirurgicznym, i porodu.

Do lewatywy oczyszczające stosuje się więcej wody. To działa w następujący sposób: twarde stolce rozbija na mniejsze kawałki, to raszhizhaya i podrażnia błonę śluzową jelita. W wyniku tego mięśnie jelita zaczyna spadać, popychając stolca w kierunku wyjścia.

Lewatywa Woda powinna być czysta. Nieprzegotowanej wody z kranu może spowodować infekcji w jelitach. Lepiej gotować w wodzie pitnej. Temperatura wody jest również ważne. Chłodna woda jest silnie drażniący do błon śluzowych i w związku z tym zmniejsza się przez ścianę jelita silniejsza.

Jest to szczególnie ważne, gdy nie są słabe powodować zaparcia zmniejszenia jelitowych (atonia). W tym przypadku należy używać wody o temperaturze 18-20 ° C zbyt zimna woda może spowodować dość silne zmniejszenie jelit lub pogarszać stan ogólny pacjenta. Ciepła woda nie może być stosowany do wlewu, jak to razem z nagromadzonych substancji toksycznych w jelitach do zasysania krwi.

Lewatywa zazwyczaj korzystają kubek Esmarch. To szkło, metal lub gumowe koło około 1,5-2 l. Ona jest połączone przez długi gumy lub plastikowej rurki z klipsem i napiwków. Końcówka może być wykonana z tworzywa sztucznego lub gumy.

Końcówka plastikowe trudniej łatwiej wprowadzić do odbytnicy. Gumowego jest mniej wygodny w tej dziedzinie, ale nie są niezbędne w przypadku, gdy błonę śluzową odbytu jest tak delikatna, że ​​plastikową końcówkę powoduje ból podczas podawania.

Oprócz kubek Esmarch, lewatywa może używać gumowym. Mogą być one zaopatrzone w występy z gumy lub z tworzywa sztucznego. Najlepiej stosuje się je dla dzieci wlewu, jak również innych typów wlewy, w których konieczne jest wprowadzenie niewielkiej ilości płynu. Do lewatywy dorosłych lepiej jest wziąć kubek Esmarch.

Do lewatywy potrzeba około 1 litr wody. Wylewa się do kubka, a następnie otworzyć zacisk, utrzymując końcówkę podniesiony. Gdy wszystkie powietrza z zacisku rurowego jest zamknięta. W tym samym czasie, można sprawdzić temperaturę wody spada trochę na grzbiecie dłoni lub nadgarstka.

Gotowane kubek jest zamocowany na stojaku (wysokość 1-1,5 m). Pacjent leży na lewym bocznym brzegu łóżka, zginanie nogi i przycisnął je do jego żołądka. Niektórzy ludzie nie może długo utrzymać wodę w jelicie cienkim i powinien prawie natychmiast po podaniu. W tym przypadku trzeba się łóżko pokryte ceratą tak, że jedna krawędź to zwisa.

Pod krawędzi basenu lub wiadro con.

Lewatywa wykonywać w gumowych rękawiczkach. Kciuk i palec wskazujący lewej ręki delikatnie popychając

pośladki pacjenta i prawicy zaczynają delikatnie wsuń końcówkę. Odbytnicy jest nieco zgięta, to pierwszych 3-4 cm końcówki ruch naprzód i w górę w kierunku pępka, a następnie odchylany w kierunku grzbietu. W sumie wprowadzono końcówki na głębokości 5-7 cm.

Ruchy powinny być gładkie.

Po końcówce wszedł rury zacisnąć otwarte. Od kubek Esmarch jest na wzgórzu, woda dostaje się do końcówki pod własnym ciężarem. Szybkość jej infuzji do jelita może być regulowana przez podnoszenie lub opuszczanie kubek niej.

Gdy woda jest gotowy, ponownie zamknąć zacisk i zdjąć końcówkę.

Już przy wejściu do wody osoba może czuć potrzebę pójścia do toalety, a nawet łagodny ból brzucha. Jednakże, jeśli jest to możliwe, lepiej jest cierpieć kilka minut, woda musi zatrzeć twarde stolce.

Kubek, używane do lewatywy, nazwany na cześć niemieckiego lekarza Esmarch F. (1823/08). Zrobił wielki wkład w rozwój chirurgii wojskowej i antyseptyczne.

Czasami woda nie przepływa w jelitach. Zwykle przeszkodą jest zbyt twarde stolce. W tym przypadku, końcówka wprowadza głębiej i Bicze kubek wyniesiona ponad. Czasami w ten sposób nie prowadzi do pożądanego wyniku.

Następnie należy prawie całkowicie usunąć końcówkę i otwartej wody pod niskim ciśnieniem. Woda będzie stopniowo obniżają twarde stolce, a po chwili będzie można postawić normalny lewatywę.

Są chwile, gdy odchody są tak utwardzone, że nie można przemyć je lewatywy: Woda nie płynie do jelita w żadnych okolicznościach. W tym przypadku konieczne jest przerwanie procedury i pobierania cal palca. Co trzeba umyć ręce, nosić gumowe rękawice, szczotki palcem wskazującym z wazeliną, ostrożnie umieścić go w odbytnicy i usunąć kawałki kału.

Następnie można zrobić lewatywę.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy dodać wody w odrobiną soli (0,5 godziny. 1 l). To będzie podrażniać błony śluzowej jelita. W celu lepszego stałych kawałków kału spośród jelit, można dodać 2-3 łyżki wody. l. olej roślinny.

Lewatywa wolno robić zawsze. W przypadku pęknięcia i wrzody odbytu, a także wierzchołek Hemoroidy zdolne do uszkodzenia skóry lub błony śluzowej, powodując krwawienie. Ponadto, nie jest możliwe, aby umieścić lewatywę w procesach zapalnych jelita, zapalenie wyrostka robaczkowego i zapalenie otrzewnej, oraz niedrożność jelit i krwawienia po operacjach narządów jamy brzusznej.

Ponadto, jeżeli wprowadzenie wody do jelita osoby też bóle brzucha, procedura powinna być przerwane.

Syfon lewatywa

Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba szybko oczyścić cały jelita. W tym celu, lewatywy syfonu.

Do oczyszczania lewatywa syfon zamiast kubka Esmarch używane duże ilości 1,5-2 litrów krateru i gumową końcówkę gumową długości rury.

Jeśli chodzi o zwykłą lewatywę, trzeba pułapkę przegotowanej czystej wody, ale powinno to być dość dużo – 10 litrów. Należy również być przygotowane z góry wiadra lub dorzecza, które połączą popłuczyny.

Pacjent jest umieszczany w taki sam sposób jak w przypadku konwencjonalnych wlewu – z jednej strony. Wskazówka wysmarowane wazeliną i wprowadzić głęboko do odbytnicy (w 20 do 30 cm). Następnie wypełnić lejek wodą i odebrać nad łóżkiem. Woda pod własnym ciężarem, z wystarczająco wysokim ciśnieniem, zaczyna wpływać do jelita. Podczas procedury ciągłego monitorowania poziomu wody w rozdzielaczu.

Ważne jest to, że nie poszła na całość jelita. Gdy już będzie całkiem sporo, lejek jest obniżona do wiadra. Woda wpada z powrotem, chwytając z zawartością jelita. Gdy wszystko zostanie rozlana woda wlewa się ją do miski i napełniania lejka.

Cała procedura powtarza się 10 razy, dopóki woda z jelita, są oczywiste.

Podobnie jak regularne czyszczenie, syfon lewatywy można przeprowadzić w chorobę zapalną jelit, wrzody i szczeliny odbytu, hemoroidy, niedrożność jelit i tak dalej. D

Pancake lewatywa

Jeżeli dana osoba cierpi na przewlekłe zaparcia, lewatywa oleju może dobrze pomóc. Jego główną zaletą jest to, że nie działa drażniąco na ścianę jelita, smaruje twarde stolce i promuje jego szybkie usunięcie. Ponadto olej nie wnika głęboko w jelitach, działając tam, gdzie jest potrzebne.

Do lewatywy oleju potrzeba około 0,5 szklanki oleju roślinnego: jakiegokolwiek słonecznika, oliwek, sezamu. Fit i ciekła parafina. Przed ustawieniem olej lewatywy należy podgrzać do temperatury ciała, tj. E K 36-37 "S.

Do lewatywy oleju stosowany jest w kształcie gruszki balonik.

Lewatywa nadciśnieniowa

Do wytwarzania hipertonicznych wlewy stosuje się zamiast wody, roztworem soli (2 godz. W 100 ml wody). On przyciąga płyn, który jest uwalniany przez ścianę jelita, co może spowodować obfite luźne stolce.

Dla hipertonicznych lewatywy trzeba 50-100 ml roztworu soli fizjologicznej. Wprowadzić lepiej za pomocą balonika gumowego.

Ponieważ sól jest faktycznie pobiera wodę z korpusu, zastosowanie hipertonicznego pęcznienia wlewu lub wysokie ciśnienie krwi.

Drug Lewatywa

Czasami takie sytuacje, gdy leki nie mogą wejść przez usta, takie jak wymioty lub niedrożność przełyku. W tym przypadku dawka wlewu. Śluzówkę jelitową jest w stanie absorbować pewne substancje, które następnie dostają się do krwi i mają pożądane działanie.

Więc czasami podawane leki przeciwbólowe, leki uspokajające i nasenne.

Drug lewatywa może pomóc, kiedy trzeba działać w jelitach. W tym przypadku stosowanie takich leków, które nie są zasadniczo wchłaniane przez śluzówkę okrężnicy. Najczęstsze ściągające, które zatrzymują biegunkę.

Drug enema nie wymagają dużej ilości roztworu leku, ale ponieważ jest to bardziej wygodne w użyciu dla

Warunki korzystania z procedur medycznych w domu jej gumy wydajność balonu. Lek musi być ciepła (° 38-39 C) Kolejność nie spowodować pojawienie się chęć kał.

Share →