Kamica moczowa

Kamica moczowa

Kamica moczowa – chorobą metaboliczną w organizmie, co powoduje tworzenie się kamieni moczowych) (w kubki i miski nerkowych, co prowadzi do zmian w tkankach nerek i dróg moczowych.

Kamica moczowa jest bardzo często patologia: kamicy dróg moczowych są co najmniej 1,3% aktywnych osób w wieku produkcyjnym (20-50 lat). Ze względu na cechy anatomiczne kamieni moczowych często zlokalizowane w strukturach prawej nerki rzadko określona z dwóch stron.

Przyczyny

Dokładna przyczyna i mechanizm pojawienia się choroby nie jest jeszcze znana, eksperci nie są zgodni co do których powstawanie kamieni moczowych. Istnieją trzy grupy czynników, które przyczyniają się do powstawania kamieni:

• zaburzenia metaboliczne, więcej fosforu, wapnia i kwasu moczowego (wrodzone i nabyte enzimopatii: uraturia, oksalaturiya, Cystynuria, fruktozemiya, galaktozemię i inne.);

• zakażenia dróg moczowych;

• naruszenie swobodnego przepływu moczu do dróg moczowych (wady rozwojowe układu moczowego, nerek, opadanie powiek, zwężenia i zwężenia, odpływ pęcherzowo, itp).

Rozwój kamicy przyczynić się do różnych zewnętrznych (egzogennych) i wewnętrznego (endogennego) czynników, wśród których znajdują się: salon z terenów endemicznych, niezrównoważona dieta. Stosowanie niektórych leków (sulfonamidy, środki zobojętniające kwasy, tetracykliny antybiotyki, aspiryna i inni).

Objawy

Często kamicy długo nie objawiać się i może być wykryty przypadkowo podczas rutynowego badania laboratoryjnego. Czasami pacjenci mogą zauważyć nieznaczny dyskomfort w ujściu podrażnienia nerek po oddawanie moczu (lekkie pieczenie), zwłaszcza po naruszeniu diety jedzenia pikantnych, wędzony, pikantnych potraw, alkoholu.

Najbardziej typowym objawem kamicy – Ataki kolki nerkowej, które powstają z powodu zablokowania dróg układu moczowego nazębnego i ostrych zaburzeń moczową. Kolka nerkowa objawia się w postaci ostrej nieznośnego bólu w okolicy lędźwiowej, pomiędzy które są nudne, dokuczliwy ból, krew w moczu zmienia brązowy lub czerwony kolor moczu ustalonej przez moczowych (kamienie, piasek). Sprowokować atak kolki nerkowej lub spowodować zwiększenie ból między ataki można uruchomić, drżenie, podnoszenie ciężarów, opadania, itp

Ból zwykle ustępuje pod wpływem ciepła (ogrzewanie okolicy lędźwiowej).

Jeśli na tle kamicy układu moczowego rozwija się proces zapalny opisanych powyżej objawów dołączyć objawy odmiedniczkowe zapalenie nerek (gorączka, dreszcze, bóle ból w okolicy lędźwiowej, zaburzenia czynności nerek, ropomocz).

O poważnych powikłań kamicy może służyć całkowite wstrzymanie oddawania moczu – bezmocz. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Metody diagnostyki

Podstawą rozpoznania niewydolności nerek Objawy kolki. Jednakże, jeśli sama choroba tak wyraźnie nie przejawiać się, stosując inne metody: badanie ogólne moczu, USG, badanie moczu biochemicznych z nerek i dróg moczowych, RTG klatki piersiowej i innych.

Leczenie

Leczenie kamicy układu moczowego ma trzy główne cele:

Share →