Kiła

Kiła

Czym jest kiła?

Kiła – jest to jeden z najbardziej pospolitych infekcji, chorób przenoszonych drogą płciową. Czynnikiem sprawczym choroby jest blada Treponema (T. pallidum). Poza organizmem gospodarza, może trwać kilka minut, aby transmisja kiły następuje tylko przez bliski kontakt pomiędzy zdrowych i chorych ludzi.

Noworodki mogą „złapać” choroba jest jeszcze w łonie matki (tzw wrodzony syfilis). Od patogen dostaje się do organizmu przez błony śluzowe dość ewentualnie jej przekazywania przez codziennego używając wspólnych przedmiotów gospodarstwa domowego i toaletowe. Najczęściej miejscem przejścia kiły są genitalia, usta i gardło.

W ciągu kilku godzin, czynnikiem wywołującym kiłę wpływa regionalnych węzłów chłonnych, a następnie rozprzestrzenia się w nich wszystkie istotne narządów i układów.

Etiologia syfilis

Kiła jest spowodowane Treponema pallidum, który w większości przypadków ma kształt spirali. Jednak nie tak rzadko jej nietypowe odmiany. W związku z polimorfizmem patogenu, co znacznie komplikuje odpowiednim czasie diagnozy syfilis i ich dalszej obróbki.

Ponadto, gdy zbieżność szeregu czynników może przejść Treponema otorbione formy charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych, a w konsekwencji większego przeżycia. Z tego względu, jakiekolwiek objawy kiły powinny być uważane za podstawę do bezpośredniego traktowania chorób wenerycznych. Samodzielne leczenie jest do zaakceptowania, ponieważ bez analizy i określania rodzaju drobnoustrojów pacjentów zagrożonych przedstawić sprawę poważnych powikłań.

Należy również zauważyć, że wiele antybiotyków, są najbardziej skuteczne w procesie encystment, który jest tylko jeden powód, aby zwrócić się do specjalistycznych klinik.

Patogeneza kiły

Jak wspomniano powyżej, objawy kiły wystąpić po bliskim kontakcie z osobą zakażoną. Szczególnie niebezpieczne w tym zakresie pacjentów zakażenie wywołane wygląd grudek i chancre, który jest miejscem gromadzenia treponemes. Zakaźności moczu aż sprawdzone, ale wiadomo, że niewielka ilość patogenów w ślinie narasta.

Możliwe jest również zakażenia przez mleko matki lub poprzez nasienia i w tym przypadku nie ma konieczności obecności zewnętrznych oznak kiłę genitaliami.

Objawy kiły i obraz kliniczny choroby

Kiła pierwotna

Początkowe stadium kiły zbiega się z pojawieniem się pierwszego i sifilomu chancre. Średnio występują 3-4 tygodni po zakażeniu w miejscu wprowadzenia treponemes. Po pierwsze, w tej części skóry lub błony śluzowej wykazały mały czerwony punkt, który jest modyfikowany w czasie, ma postać grudek, na wrzód lub erozji.

Nie ma bólu na badanie palpacyjne chancre pacjenta nie występują.

Kiła wtórna

Objawy kiły pojawiają się w ciągu 6-7 tygodni po zakażeniu. Są one bardzo różnorodne i jest znacznie większy obszar niż oznaczeń kiły w okresie podstawowym. Należy zwrócić uwagę na najbardziej charakterystyczne cechy objawów kiły:

  • zmiany skórne uzupełnić dowodów naruszenia w pracy innych narządów i układów;
  • falisty przebieg i obecność ukrytych (bez objawów) okresów;
  • wysypki skórne mają jasny kolor i niewielkie rozmiary, ale uchwycenie większego obszaru;
  • wysypki blakną, ale potem powtarzać, i za każdym razem są one wykazujące większą tendencję do grupy, tworząc ostatecznie różyczkę – miejsca zapalne średnicy do 1 cm;
  • Kiła wtórna często prowadzi do grudkowa syphiloderm zmian skórnych, które – same rozwiązać, ale pozostawiają wyraźnie widoczny obszar pigmentowy.

Inne narządy i układy kiły są wyrażone jako gorączka, utrata apetytu, ogólne osłabienie, nudności, bóle głowy, obrzęk węzłów chłonnych. Jeśli leczenie kiły nie były lub nie były wystarczające, forma wtórna idzie do trzeciorzędowych 3-4 lat po zakażeniu.

Kiła trzeciorzędowa

Na tym etapie, objawy trzeciorzędowych syphilides pacjentów kiła ‚- guzy i gumy, które tworzą się na skórze i na powierzchni kości, organów wewnętrznych, w tkance podskórnej i układu nerwowego. Z zanikiem liczne powodują destruktywne zmiany narządów i tkanek. Trzeciorzędowe kiła może trwać przez wiele lat, jednak należy zauważyć, że służby medyczne podobne formy kiły występuje mniej.

Kiła wrodzona

Kiła wrodzona jest przenoszony z chorej matki na Treponem przenikania przez łożysko do płodu. Zakażenie kiłą może wystąpić zarówno w chwili poczęcia, a znacznie później. Niezależnie od czasu zakażenia, zmiany patologiczne tkanek obserwowane tylko na VI-VII miesięcy ciąży, więc aktywna profilaktyka kiły w początkowej fazie będzie urodzić zdrowe dziecko. Możliwość transmisji patogenów poprzez spermy ojca nie jest jeszcze ustalone, wszystkie środki zapobiegawcze zwykle odnoszą się do matki oczekującej. Należą do nich: identyfikację pacjentek we wczesnym stadium, pełna księgowość kobiet w ciąży zakażonych leczenia sterowania.

W celu zapobiegania powstawaniu negatywnych zmian są obowiązkowe regularne badania kobiet w ciąży na obecność treponemes i zewnętrznych oznak Kiła wrodzona.

Rozpoznanie kiły

W diagnostyce kiły do ​​wykrywania patogenów za pomocą techniki mikroskopowej, że ujawnia treponemes w próbkach tkanek. Ta metoda diagnostyki kiły stosuje się, jeżeli osoba rozwija syfilis wtórnych. O pierwotnej postaci bardziej odpowiednich badań serologicznych (reakcja Wasserman testu immunoenzymatycznego) do wykrywania specyficznych przeciwciał we krwi osoby chorej.

Leczenie kiły

Obecnie istnieje duża ilość różnych materiałów, przez którą opracowano najbardziej skutecznych mechanizmów w leczeniu kiły tym późniejszych stadiach zakażenia. Środki zapobiegawcze obejmują podawanie leków penicylinę wszystkich osób, które miały kontakt z osobą zakażoną.

Jeśli umieścisz zdecydowanie pozytywny rozpoznanie kiły, lekarz powinien określić tolerancję pacjenta na penicylinę, aby zdefiniować listę obecnych leków i ich dawek. Obecnie leczenie kiły przeprowadza się stosując benzatynę erytromycyna, penicylina, tetracyklina, doksycyklina (stosowany w przypadku nietolerancji na penicylinę). Czas trwania leczenia wynosi 2-3 tygodni, w zależności od stopnia zakażenia i powikłań pokrewnych.

Share →