Łupież pstry

Łupież pstry

Wielobarwny (pstry łupież, porosty pstry, łupież pstry, Łupież pstry) – przewlekłe zapalenie skóry wywołane przez Pityrosporum ovale grzybem. Charakteryzuje się jasno określonych plamy łuszcząca (tzw łupież – obieranie jak otręby), że opalona skóra wygląda biały i niegarbowanych skóry jasnobrązowego, czerwono-brązowy lub ciemny brąz (tzw wielobarwne).

Częściej u młodych ludzi. U dzieci i starsze niż 40 lat choroba jest rzadka. Najczęściej w klimatach tropikalnych i subtropikalnych (40%) mniej w klimacie umiarkowanym (2-3%).

Podatne na jednostki chorobowej z zwiększona potliwość, sportowców, ludzi z chorób endokrynologicznych sistemi.Zabolevanie nasilających się latem.

Patogen – Drożdże Pitirosporum orbiculare (Malassezia furfur). Grzyb ten występuje w normie dla zdrowej skóry, więc nie jest uważana za chorobę zakaźną. Choroby przyczynia się do równowagi hormonalnej (ciąża, cukrzyca, zespół Cushinga, i in.), Ciężkie choroby somatyczne (gruźlica, rak, choroby).

Bez leczenia, łupież pstry może mieć dłuższy czas – od kilku miesięcy do kilku let.Pod wpływem intensywnej ekspozycji na słońce i sztuczne promieniowanie ultrafioletowe (UVR) wynika wymawiane łuszczenie się, co może doprowadzić do wyleczenia. Choroba nie jest zaraźliwa i nie wymaga dezynfekcji odzieży, bielizny i pościeli.

Share →