Malina zwyczajna (Rubusidaeus L.)

Malina zwyczajna (Rubusidaeus L.)

2n = 14. Dla malina charakteryzują się całorocznego systemu korzeniowego, jest kłącze z licznymi krajami i korony tworzą dwuletnich i rocznych pędów. Korzenie rosną w dłoni w odległości 3 m i przenikają do gleby 40-50 cm. maliny W przeciwieństwie do wielu krzewów jagodowych łodygi żywotność 2 lata. Strzela pierwszego roku slaboshipovatye, zielone, długości 1,5-3,0 m. W drugim roku życia pędów kolei brązowy, zdrewniałe. Liście są owalne, petiolate, kompleks, składający się z 3-7 owalnymi liści na łodydze znajduje się na służbie.

Blaszka liścia na wierzchu ciemnozielone, spodem białawe, pokryte małymi włoskami. W kątach liści są mieszane pąki. W drugim roku powstają oddziały nich boczne z racemose kwiatostanu białych kwiatów na własny zapylających obu płci około 1 cm średnicy. Okres kwitnienia jest w czerwcu-lipcu i trwa 20-25 dni. Uprawiane na naczynia utworzonego owocowych – zespół drupe (polydrupes), puchate, żółtym, czerwonym lub czarnym. Owoce mogą ważyć od 3 do 6 g M zbiorów powstaje głównie w środkowej części pędów.

Optymalna wydajność roślin osiągnie 2-3 roku po posadzeniu.

Rosnący obszar maliny (Rubusidaeus L.) w WNP

Malina zwyczajna znany w kulturze, w III. BC W średniowieczu zaczęła uprawiać roślinę w Europie, a od XII wieku w Rosji, kiedy to został wysadzony w powietrze wraz z roślin uprawnych w podmiejskim domu Romanowów. Większość odmiany pochodzące z dwóch gatunków: Czerwona malina (Rubusidaeus) i Czarny maliny (R. occidentalis L.).

W Rosji, jest uprawiana na Uralu, Syberii, Centralnego Okręgu i rejonie Wołgi, a na głównym placu znajduje się w Zachodniej Syberii.

Malina zwyczajna Nie znosi suszę i nadmiar wilgoci swiatlolubny, do ciepła sprawia, że ​​umiarkowane wymagania. Do wzrostu i rozwoju w optymalnej temperaturze 18-25 ° C w ciągu wymagana jest okres wegetacji dojrzewania pędów jest 130-150 dni. Rośliny są w stanie wytrzymać temperatury śnieg w niekorzystnym ° C sprawia, -40-45 wysokie wymagania żyzności gleby.

Rośnie dobrze na łagodnych stokach z dobrze przepuszczalnych, nie ciężkie, ale wilgotność gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i wystarczającą ilość składników odżywczych, mineralnych i próchnicy. Gdy nadmiar azotu odżywiania odporność roślin może zostać zmniejszona. Kultura jest bardzo elastyczne i można je łatwo dostosować do różnych warunków klimatycznych.

Berry malinowy obejmują cukry (6-12%), kwasów organicznych (0,7-2,3%), pektyny (0,5-2,0%), sole żelaza, fosfor, wapń, magnez, garbniki, witaminę C ( 34,0-46,4 mg / 100 g), kwas foliowy, witaminy A, E, B1, B2, B12, P. Maliny świeże, mrożone, suche formy, wykorzystywane do produkcji dżem, sok, napój, galaretki, marmolady.

Wczesne odmiany: Scarlet żagli, Aborygen, Novokitaevskaya, Barnauł, Aktualności Kuzmina; W połowie: Award, Visluha, Newburgh, dźwigów, Rubin bułgarskie, Kirzhach, Canby, nagradzać; późno-Melody, Latham, towarzysz. Wiemy również wiele innych odmian. Rentowności Krzew 4-5 kg. Malina normalne jest cenną rośliną leczniczą.

Napary z liści i owoców suszonych służy jako febrifuge, a także dla zapobiegania przeziębienia. Cenna roślina miododajna. Istnieją również ozdobne odmiany malin .

Share →