Microsporia, grzybicy

Microsporia, grzybicy

Microsporia "liszaj obrączkowy" – (Od greckiego Mikrusa. – Małe i sporb – siewu nasion) mikrosporoz grzybicy,, choroba zakaźna (grzybica) zwierząt wywołanych przez grzyby z rodzaju Microsporum, charakteryzuje się skóry i jej pochodnych. Microsporia i chorzy.

Etiologia. Głównymi patogenami zwierząt microsporia: M. canis (M. lanosum) – puszyste mikrosporum który wpływa koty, psy, zwierząt futerkowych, króliki, świnki morskie, konie, owce, kozy, świnie, jelenie, małpy, tygrysy; M. equinum, powodując M. konie; M. gypseum (gipsovidny mikrosporum), co powoduje microsporia u koni, psów, kotów, cieląt, świnki morskie, szczury, myszy. Mikrosporum są niedoskonałe grzyby; uprawiane na agar brzeczki i Sabourauda w t 27° CM lanosum zaczyna rosnąć przez 3-5 dni po siewie w postaci zaokrąglonych szaro-biały kolonii (z wiekiem żółto-brązowe) z pełzania puszystej grzybni. Mikroskopia dojrzałe kolonie wykazują dużą liczbę wrzecionowatych macroconidia z 5-12 przegrodami.

M. equinum rośnie w pożywce przez 6-7 dni po wysianiu. Kolonie szaro-żółte, skórzaste, z fałdami promieniowych. M. gypseum na agar brzeczki tworzy płaską beż i żółtawe kolonie sypkich. Macroconidia wydłużone, cienkościenne przegrody 3-6 owalny. Mikrosporum przechowywane w zniszczonych włosów 2-5 lat w glebie – do 2 miesięcy.

1-3% roztworu formaldehydu zabija formy wegetatywne grzybów w ciągu 15 minut, 5-8% roztwór ługu – 20-30 minut.

Epizootology. Microsporia chorują częściej, koty, psy, zwierzęta futerkowe, króliki, rzadko konie, owce, kozy, świnie, jelenie, małpy, tygrysy. Źródło patogen – chore zwierzęta, uwalniając go do środowiska z dotkniętego włosy i skale.

Transfer factor – artykuły pielęgnacyjne, narzędzia, odzież, żywność, pościel, zanieczyszczone wełny chorych zwierząt. Głównymi nosicielami M. – koty, zwłaszcza bezdomnych. U zwierząt futerkowych i królików nie microsporia sezonowe; młode zwierzęta chorują częściej.

Świnie (chore świnie w wieku 4 miesięcy) występuje microsporia wiosną i jesienią. Immunitet nie badano.

Podczas i objawy. M. zwierząt występuje częściej w formie ukrytej, ujawniając tylko w analizie fluorescencyjnej. W świetle ultrafioletowym (typ lampy PRK-2 lub PRK-4 filtra Wood) wpływ microsporia daje blask włosów szmaragdowe.

W rzadkich przypadkach można wizualnie wykryć małe kieszonki na skórze z łamanego włosach i małych skalach. Psy i koty w kieszenie znajdują się głównie na głowie, nogach i ogonie. Palenisko zaokrąglone, pokryte białym i szarym skorupy. Wpływ na włosy łatwo wyjąć.

Konie microsporia występuje w formie niejednolity; obszary dotknięte są mocno ograniczone i mają postać okrągłych lub owalnych plastrów o różnych rozmiarach. Ogniska zlokalizowane są na głowie, kończynach, łopatek, zadzie iz powrotem. U zwierząt futerkowych (szczenięta) zmiany o drobnych pęcherzyków i szaro-żółte strupy znajdują się wokół oczu, czoła, u nasady uszu, przednich i tylnych kończyn. Szczenięta są skarłowaciałe, schudnąć i nie rosną.

U dorosłych, srebrne lisy i lisów oglądania palenisko na czubku nosa i między palcami; króliki – w rzadkich przypadkach, zmiany o złamanym włosami i lekkim spłukiwania skóry na nosa, powiek, uszu, łap. Prosięta – owalne, ostro ograniczone kieszenie czerwonawym kolorze z skorup i skali, które znajdują się w szyi, ramion, klatki piersiowej, pleców, bioder i kości ogonowej.

Rozpoznanie opiera się na danych klinicznych i epizootycznej i fluorescencyjnej analizy mikroskopowej i badań. Zeskrobiny patologicznych materiał pobiera się z obrzeżem leczonych zmian. W włosów dotkniętego (w ich częściach korzeniowych) widoczne białe filmowej – "sprzęgło" sporu. Takich włosów bez wstępnej obróbki wysiano na pożywce odżywczej i samej czystej kulturze grzyba.

Microsporia odróżnić od trihofitii, favuse i świerzb.

Leczenie striguschgo pozbawienie. Do miejscowego leczenia za pomocą 10% roztwór preparatów jodu i kwasu salicylowego i różne maści protivogribnie. Gryzeofulwina stosuje się 20-30 dni z szybkością zasilania 25-30 mg na 1 kg masy ciała.

Środki zapobiegania i kontroli. Przyjmuje się, wczesne wykrycie pacjentów M. zwierząt i ich izolację. Kotów i małych zwierząt o niskiej wartości, pacjentów microsporia, niszczą, inne zwierzęta są traktowane. W gospodarstwach domowych spędzić surowe środki przeciw epidemii, dezynfekcję.

Pracownicy serwisu muszą przestrzegać środków profilaktyki osobistej. Środki zwalczania zwierzę microsporia koordynacji z usług zdrowotnych i społecznych.

Microsporia osoba. Ludzie są w większości zakażonych chorych zwierząt (koty, psy). Ill głównie dzieci.

Pojawiają się na serii skóry lub owalnych czerwone plamy z jasnym obręczy zapalnych i skalowania w środkowej części; na skórę głowy – łuskane części zaokrąglonym kształcie, które uderzyły włosy krótkie zerwać i stać się biało-szary kolor.

Share →