Mięśniaków macicy: przyczyny, objawy, leczenie

Mięśniaków macicy: przyczyny, objawy, leczenie

22 listopada 2012

Mięśniaków macicy jest jednym z najczęstszych chorób ginekologicznych. Poziom ryzyka rozwoju choroby zwiększone u kobiet powyżej 35 roku życia i menopauzy: według statystyk, mięśniaki macicy rozpoznano u 30-35%. Większość wykrywania nowotworu jest straszne skojarzenia z rakiem, jest wynikiem błędnych przekonań na temat pochodzenia i struktury mięśniaków.

Na szczęście istnieją metody leczenia trzonu macicy i pozwala na zapisywanie i funkcje rozrodcze.

Mięśniak – łagodny nowotwór w ścianie macicy. Mięśniaki korzystnie mają półkolisty lub okrągły kształt. W większości przypadków odbywa się bez objawów choroby, obraz kliniczny zależy przede wszystkim od rozmiaru i lokalizacji stacji. W zależności od położenia są trzy podstawowe rodzaje nowotworów:

 • Subserous mięśniaki: wyrasta z mięśni warstwę mięśniówki macicy, znajduje się poza macicy; w rozwoju, mogą rosnąć w jamie miednicy i kompresji okoliczne narządy. Z znaczne ilości mogą być stosowane dyskomfort i ból.
 • Podśluzówkowe mięśniaki: węzły znajdują się w błonie śluzowej macicy, ewoluowały w kierunku macicy.
 • Stacjonarne mięśniaki: rozwija się w środkowej warstwy mięśniowej ściany macicy i zwiększa się wraz ze wzrostem masy ciała.

Obawy, że mięśniaki mogą być przekształcone do guza nowotworowego, nie mają powodu do. W strukturze komórek nowotworowych nie mają, które są narażone na większe ryzyko przekształcenia złośliwy, więc poziom ryzyka raka macicy u kobiet z macicy nie wyższą niż u osób zdrowych.

Przyczyny

Przyczyny mięśniaków nie jest dobrze znana, jednak na podstawie wyników badań długoterminowych, eksperci zidentyfikowali kilka czynników, które zwiększają poziom ryzyka: hormonalne w tle, historia rodziny, zaburzenia genetyczne, reakcji tkanek na uszkodzenia i inne.

Dziedziczenie, według naukowców, jest jednym z kluczowych czynników ryzyka. Ponadto, czynniki ryzyka to wczesny początek miesiączki (menarche do 10 lat), spożycie napojów alkoholowych (w tym piwa), infekcje narządów płciowych.

Ciąża i stosowanie antykoncepcji zmniejsza ryzyko mięśniaków.

Objawy

Włókniaki macicy często nie towarzyszyły żadne objawy. Jednak najczęstsze objawy mięśniaków są długie i ciężkie krwawienie miesiączkowe i nieprawidłowe krwawienia z macicy. W wyniku długotrwałego krwawienia, istnieje groźba niedokrwistości z niedoboru żelaza. Inne objawy, mięśniaków macicy zależy od liczby węzłów, wielkości i położenia.

Mięśniaki mogą powodować duże:

 • uczucie ucisku w okolicach miednicy;
 • bóle brzucha, często słabe i obolałe;
 • częste oddawanie moczu, może bolesna;
 • Ciśnienie w odbytnicy, zostawiając kobietę odczuwa ból podczas wypróżnienia, może towarzyszyć zaparcia.

Potrzebujesz operacji?

Gdy mięśniaki nie powodują istotnych powikłań, ginekolodzy często zalecane taktyki nadzoru. Jednakże, w pewnych sytuacjach nie jest możliwe, aby uniknąć ingerencji chirurgicznej. W szczególności dotyczy to dużych mięśniaków.

Szybki wzrost mięśniaków jest również wskazanie do zabiegu, gdyż może to oznaczać rozwój gładkokomórkowymi.

Decyzja o konieczności zabiegu lekarz wykonuje indywidualnie ma wartość stanu zdrowia pacjenta, charakterystyki guza, obecności innych chorób.

Zminimalizować ryzyko operacji będzie jedynym sposobem na szybkie wykrywanie nowotworów we wczesnym stadium choroby. Jeden wniosek: badania profilaktyczne przez ginekologa (co najmniej 2 razy w roku), nawet w przypadku braku jakichkolwiek objawów lub będą ratować jak najwięcej pchnął potrzebę poważnej operacji.

Metody diagnostyczne

Włókniaki macicy jest stwierdzenie diagnostycznych w trakcie badania ginekologicznego. Jednak większość z guza jest wykrywany za pomocą ultradźwięków. Rzadziej do diagnozy wymaga metodą rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografii komputerowej (CT).

W przypadku gdy jest to niezbędne do określenia dokładnej lokalizacji mięśniaków w macicy, prowadzenia Histerosalpingografia (HSG). W tej procedurze, ultradźwięki wykonywana jest po wstrzyknięciu przeciwieństwie do jamy macicy. Tak więc, lekarz może dobrze widoczne guzy w macicy, w tym podśluzówkowe węzłów.

Sposoby leczenia

Istnieje i działa zachowawcze leczenie mięśniaków macicy.

Radykalna metoda leczenia jest zabieg chirurgiczny – Zastosowanie leków może zatrzymać wzrost lub zmniejszenie rozmiaru węzłów, lecz ich całkowite usunięcie jest możliwe tylko wtedy, kiedy operacja. Zabieg ten polega myomectomy (usunięcie tylko mięśniaki) lub usunięcie macicy (macicy).

Myomectomy zmienia się w zależności od rodzaju zabiegu:

 • Brzucha (otwarty) myomectomy – usunięcie nowotworu, który zachowuje macicy. Brzucha myomectomy wykonywane, gdy liczba węzłów nie przekracza 4; Są kliniki, gdzie istnieje możliwość wykonania zabiegu laparoskopowo; w sytuacjach kryzysowych (np, krwawienie, guz skręcanie nogi, węzeł ropienie). Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W celu uzyskania dostępu do nacięcia ciała na przedniej ściany jamy brzusznej w obszarze bikini.

  W zależności od położenia węzłów wybrane miejsce cięcia ściany macicy. Po cut-off (łuskanie) formacje w macicy zamknięty ściegów, a następnie zaszywa się w bólu warstwy cięcia. W przypadku, gdy podczas operacji wykazały wielokrotne edukacji, której usunięcie spowodowałoby niemożność prowadzenia ciąży wysokiego ryzyka nawrotu, wykonane usunięcie macicy.

Powikłania myomektomii brzusznej: krwawienie, infekcje, uszkodzenia organów i do sąsiednich naczyń krwionośnych; W późniejszym okresie zrostów w macicy i miednicy, które mogą powodować bezpłodność.

 • Laparoskopowa myomectomy zalecane, gdy subserous i stacjonarne węzły.

  Na brzuch, pępek, małe nacięcia, nakłuwa wprowadzenia laparoskop z miniaturowej kamery i specjalnych narzędzi chirurgicznych. Przed operacją, pacjent przyjmuje przebieg medyczną do zmniejszenia wielkości jednostek i zmniejszenia utraty krwi podczas zabiegu chirurgicznego. Jeśli węzeł mięśniak jest zlokalizowana na nodze, przedoperacyjną preparat nie jest przeprowadzane. Zalety pracy mniej silny ból, w porównaniu z dostępem do brzucha, mniej utraty krwi, krótkim okresie rehabilitacji i ochrony żyznej funkcji miesiączkowego.

  Powikłania: Możliwość uszkodzenia narządów wewnętrznych i dużych naczyń, krwiaka, przepukliny, powikłań infekcyjnych.

 • Histeroskopowej (pochwy) myomectomy przypisane w przypadku umieszczony poniżej warstwy śluzówki macicy w macicy i wchodzi do macicy (metoda ta może być zastosowana w 10-20% przypadków).

  Postępowanie bez nacięć. Wkładki chirurg rezetoskop przez pochwę do szyjki i usuwa węzła. Operacja zostanie wykonana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leczenie przedoperacyjne.

  Zalety tego typu interwencji jest minimalna utrata krwi, efekt kosmetyczny, wysoki stopień prawdopodobieństwa odzyskania funkcji rozrodczych.

  Powikłania zależą od rodzaju histeroskopowej myomektomii: mechanicznej, Electrosurgical lub lasera. Klucz: prawdopodobieństwo uszkodzenia dużych naczyń, oparzenia, ryzyko ponownej operacji, powikłań infekcyjnych.

 • Niestety, zdarzają się sytuacje, w których nie jest możliwe prowadzenie operacji narządów. Następnie wykonane usunięcie macicy (macicy). Zabieg ten, w zależności od okoliczności, przeprowadzono otwarty, pochwy lub laparoskopichekim metody. Na każdej z tych metod jest liczba oznaczeń i przeciwwskazania. Jeśli jest to możliwe, korzystne są metody pochwy i laparoskopowego: okres rekonwalescencji jest krótszy, jest łatwiejsze, ale również istotny efekt kosmetyczny (no scar na ścianie jamy brzusznej).

  Jakość życia i zdrowia statusu kobiet, zależy przede wszystkim od wieku, w którym przeprowadzana jest interwencja: strategia leczenia wiąże się z koniecznością uniknięcia lub opóźnienia maksymalną radykalnego leczenia.

  Najbardziej minimalnie inwazyjna technika embolizacji dziś tętnic macicznych (ZEA). Ten sposób działania jest zablokowanie przepływu krwi do tętnicy macicznej, przez podawanie zespołu dostarczającego mikroskopijnych cząstek. W wyniku tego, guz «pozbawieni żywności»,

  Operacja wykonywana jest w X-Ray kontol. Za pomocą cienkiego cewnika do tętnicy dostarczania wejściowych krwi cząstki urządzenie embolizatsionnie. Po zabiegu arteriogramie kontrola jest wykonywana w celu stwierdzenia braku dopływu krwi do mięśniaków. Operacja wykonywana jest chirurgii wewnątrznaczyniowej (naczyń), specjalnie wyposażone sale operacyjne.

  Przeciwwskazania: ciąża, podśluzówkowy węzłów na cienkiej łodydze, szyjki macicy, mięśniaki lokalizacja, niektóre zapalne, zakaźne i innych chorób..

  Powikłania: brak miesiączki, Wydział rozkładających witryny tkanek, zaburzenia miesiączkowania.

  Jako leczenie farmakologiczne stosuje macicy długotrwałych kursy leków hormonalnych, «blokowanie» produkcja estrogenów. W wyniku leczenia może być zmniejszony do 50%, mięśniaka.

  Diagnoza «hysteromyoma» – Nie zdanie. Nowoczesne metody diagnostyki i leczenia tej choroby można wykryć na wczesnym etapie, gdy możliwe jest stosowanie konserwatywnych metod traktowania i ochrony ciała macicy, z możliwością opracowania i ciąży ciąży. Złota zasada, jak we wszystkich innych sytuacjach dotyczących zdrowia kobiet pozostają regularne profilaktyczne badania ginekologiczne.

  Niech was Bóg błogosławi!

  Share →