Nadciśnienie tętnicze nerek

Nadciśnienie tętnicze nerek

Nadciśnienie Pochechanya – nadciśnienie, patogeneza związana z chorobą nerek. Nadciśnienie tętnicze nerek dotyczy występuje wtórne (objawowe), nadciśnienie tętnicze w 5 do 10% wszystkich przypadków nadciśnienia. Cechy charakterystyczne choroby oprócz wysokiego ciśnienia krwi (powyżej 140/90 mm Hg) jest trwały wzrost ciśnienia rozkurczowego, młody wiek chorych, wysoka częstotliwość złośliwym przebiegu nadciśnienia, niskiej efektywności leczenia.

Klasyfikacja

W praktyce często stosuje się klasyfikację zgodnie z którą wszystkie nadciśnienie nerek podzielić na trzy duże grupy.

Nadciśnienie Renoparenhimatoznaya – wynikają z jednostronnym lub obustronnym miąższu rozproszonego (tkanki) nerek, w tym przypadku:

 • przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 • torbielowatość nerek oraz innych wad wrodzonych nerek;
 • stwardnienie kłębuszków nerkowych;
 • przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek;
 • gruźlicze choroby nerek;
 • rozproszonych chorób tkanki łącznej (SLE, twardzina układowa).

Ponadto nadciśnienie miąższu nerek może być spowodowane lub zapalnej moczowodu zwężenia cewki moczowej, przy kamicy moczowej. przez mechaniczne ściskanie w obrębie dróg oddechowych (guzy, cysty, zrosty).

Nadciśnienie naczyniowo-nerkowe – Zmiany wynikają z powodu jednego lub obu tętnic nerkowych. Wykrywalność tej choroby jest 1% wszystkich pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Występuje, gdy:

 • miażdżycowe naczyń nerkowych (2/3 wszystkich przypadków);
 • fibromishechnoy rozrost tętnic nerkowych;
 • anomalie tętnic nerkowych;
 • kompresja mechaniczne.

Mieszane nadciśnienie nerek – wystąpić podczas zmienionej tkanki i naczynia krwionośne nerek (z Nerka ruchoma. guzy i cysty w nerkach, wad wrodzonych nerek i naczyń krwionośnych).

Jak i dlaczego rozwoju nadciśnienia nerek

Mechanizm nadciśnienia nerek związane z trzech punktach:

 • Opóźnienie jonów sodowych i wody;
 • aktywacja układu renina-angiotensyna (układu RAA);
 • System gaszenia nerek depresyjne (prostaglandyny nerkowe i systemu kallikreinkininovoy (CCS)).

Punktem wyjścia dla rozwoju nadciśnienia nerek jest zmniejszenie przepływu krwi przez nerki i współczynnika przesączania kłębuszkowego, wskutek rozproszonych zmian miąższowych, a zmiany naczyniowe w nerkach. W odpowiedzi na spadek nerkowego przepływu krwi w nerkach zwiększa wchłanianie zwrotne sodu (a po nim i wody). Retencji sodu i wody powoduje zwiększenie objętości płynu pozakomórkowego i hiperwolemii wyrównawczą, co z kolei towarzyszy wzrost stężenia sodu w ścianie naczyniowej.

Nadmiar sodu powoduje obrzęk ściany naczyniowej i zwiększyć swoją wrażliwość na angiotensyny i aldosteronu (katecholamin).

RAAS jest jedną z najważniejszych części rozwoju nadciśnienia nerek. Renina – Enzym proteolityczny wydzielane przez nerki. Samo działanie ciśnienia tętniczego renina jednak nie łączy się z a2-globulin surowicy, to przekształca się w substancję wysoce aktywnej – angiotensyny II. Zdolność do bezpośredniego podnosić ciśnienie krwi, a zwiększony przydział nadnerczy hormonu aldosteronu, który stymuluje wchłanianie zwrotne jonów sodu w nerkach angiotensyna-llobladaet.

Równocześnie z wyżej opisanych mechanizmów nerek potencjału wyrównawczej do zmniejszenia ciśnienia krwi (poprzez aktywowanie powoduje uwalnianie prostaglandyn i CCS) stopniowo wyczerpany. Tak więc błędne koło, w którym rozwija się trwały wzrost ciśnienia krwi.

Objawy nadciśnienia nerek

Ponieważ nadciśnienie nerek często rozwija się na tle uszkodzenia nerek w odmiedniczkowego zapalenia nerek. kłębuszkowe zapalenie nerek. cukrzycy, objawy kliniczne są związane z chorobą podstawową. Najczęstsze dolegliwości to: ból w okolicy lędźwiowej, manifestacje dizuricheskie, przejściowy wzrost temperatury ciała, pragnienie, wielomocz, osłabienie i zmęczenie. W badaniu moczu jest często bakteriurię, białkomocz i krwiomocz mikroskopowy.

Objawy kliniczne nadciśnienia nerek zależy od stopnia podwyższenia ciśnienia krwi, od początkowego stanu nerek, obecność wtórnych powikłań nadciśnienia (choroby serca, naczyń krwionośnych siatkówki oka, mózgu).

Na nadciśnienie tętnicze nerek charakteryzuje się stałym wzrostem ciśnienia krwi, szczególnie wyraźny wzrost ciśnienia rozkurczowego. U niektórych pacjentów rozwijają syndrom nadciśnienia złośliwego, w którym występuje skurcz tętniczki oraz wzrost całkowitego oporu naczyń obwodowych.

W przypadku diagnostyki różnicowej stosowanych metod laboratoryjnych (badania OAM do Nechyporenko, bacterioscopy osadzie moczu), wydalniczy urografii, skanowania nerek, radioizotopów renography, biopsji nerki.

W leczeniu nadciśnienia nerek należy kierować wysiłki zmierzające do normalizacji ciśnienia krwi przy jednoczesnym patogenetycznego leczenia choroby podstawowej. Aby obniżyć ciśnienie krwi przepisane diuretyków tiazydowych w połączeniu z blokerami. Leczenie powinno być ciągłe, długotrwałe, to odbywa się na tle obowiązkowego ograniczenia stosowania soli.

Leczenie należy wziąć pod uwagę stopień niewydolności nerek (szacowany filtracji kłębuszkowej największy). Korzystne do zastosowania leki przeciwnadciśnieniowe, które poprawiają funkcjonowanie nerek (prazosin dopegit).

Pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek wymagać przewlekłej hemodializie pomiędzy wykonywanych procedur leczenia nadciśnienia tętniczego (antagoniści wapnia, minoksydyl). Po niepowodzenie leczenia przedstawiono nefrektomii (usunięciu nerki), a następnie przeszczepieniu nerki.

Share →