Najbardziej trujące rośliny na świecie

Najbardziej trujące rośliny na świecie

Tojad Jungar (Aconitum soongaricum) – Najbardziej trujące rośliny na świecie. Wystarczy zadzwonić go: wojownik, król-trawy, korzeń wilk volkoboynik, kask żelaza, król-eliksir, matka-królowa trucizn, czarny napój. Tojad – bylina z rodziny Ranunculaceae, z bezpośrednim łodygi z gęstą roślinność, wysokość rośliny mogą osiągnąć 2 metrów.

Dawka śmiertelna alkaloidu akonityny – zaledwie 0002 gramów.

Trujące właściwości tojad dawna wiadomo: Chińczycy i Grecy za pomocą strzałek z trucizną dla tojad łucznictwa, miejscowi Nepal otruty mu z pomocą studni przydomowych w ataku nieprzyjaciela, jak również dużych drapieżników zatrute zatrute przynęty za pomocą tojad.

W starożytnej Grecji i Rzymie, z pomocą tojad zatrucia przestępców skazanych na śmierć. W starożytnym Rzymie, kwiat tojad był używany jako roślina ozdobna. Ale, rzymski cesarz zabronił Troyanus rosną tojad w ogrodach i parkach, ponieważ nie były częste i daleko od przypadkowego zatrucia.

W niektórych krajach, nawet samo posiadanie tojad było karane śmiercią.

O tojad i jego właściwości jest wiele legend i opowieści. Jednym z nich jest związana z bohaterem starożytnej Grecji, Heraklesa. Co zasługuje nieśmiertelność Hercules miał wykonać dwanaście trudy z rozkazu króla Eurysteusz.

W ostatnich dwunastu prac Herkulesa było ograniczyć opiekuna Hades błędne trójgłowy pies Cerber, który zaprzepaścił wszystko do piekła, ale nikt na zewnątrz.

Hercules podskoczył z Cerberus i dusił go, aż do momentu oswojone. Związał go z łańcucha diamentowego, Hercules przyniósł psa do powierzchni, ale słońce oślepiło Cerberusa i był gryzienie, szczeka, i uciec. Z trzech jego usta płynęły trującą śliną, dostać się na trawie i okolicznych gruntów.

Wszędzie śliny Cerbera, wzrosła wysokie piękne rośliny, końcowe niebieskie kwiaty podobne do hełmów żołnierzy. Według legendy to wszystko podobno się w pobliżu miasta tojad, na cześć miasta i nazwał to roślina tojad.

Według legendy Wielkiego Chana zmarł tojad Timur – wrogowie przeniknęli sok tojad jego jarmułkę.

Inna nazwa tojadu – «myśliwiec» ma swoje korzenie w mitologii nordyckiej. Według legendy, fighter dorastał w miejscu, gdzie zginął bóg Thor walki z jadowitego węża (w innej wersji wilk) i pokonać go. Plemiona germańskie zwane tojad «bóg Thor kask» i «Wilk korzeń»,

Od tego się nazwa rosyjski tojad «myśliwiec» lub «volkoboynik»,

Tytuł «Król-trawa» akonit to ze względu na jej dużą toksyczność.

Trujące części rośliny są korzenie bulw, zwłaszcza w jesieni, kiedy zyskują dużą ilość alkaloidów. Nadziemną część rośliny jest silnie trujący przed i podczas kwitnienia. Również od stopnia toksyczności tojad wpływa na różne gatunki, warunki siedliskowe, w którym roślina rośnie i fazę sezonu wegetacyjnego. Roślina zawiera alkaloid – aconitine.

Dawka śmiertelna alkaloidu – 2 mg.

Pierwsze objawy zatrucia tojad – to mrowienie kończyn, dreszcze do kręgosłupa, «grudka» w gardle. W cięższych przypadkach – pieczenie w jamie ustnej i żołądka, ślinotok, zawroty głowy, dreszcze, rozszerzone źrenice u ludzi, są przemijające zaburzenia widzenia (człowiek widzi rzeczy w kolorze zielonym), bóle głowy, drgawki mięśni twarzy i kończyn. Śmierć następuje z paraliżu mięśni serca i paraliż układu oddechowego.

Swoistego antidotum przeciwko trującym tojad nie istnieje.

Ofiara musi pilnie podjąć do szpitala i wykonać resuscytację, w zależności od stopnia zatrucia. Wszystkie działania na zatrucia akonit koncentruje się na płukanie żołądka, środki adsorpcyjne, wymuszona diureza, hemosorption. W przypadku zaburzeń oddechowych i układu krążenia leczenie objawowe.

Andriej Safonow, Samogo.Net

Najbardziej trujące rośliny na świecie © 2010

Share →