Odleżyny. Wskazówki dotyczące profilaktyki i leczenia odleżyn.

Odleżyny. Wskazówki dotyczące profilaktyki i leczenia odleżyn.

Co to są odleżyny?

Odleżyny oznaczają pogorszenie skóry i tkanek miękkich, w wyniku długotrwałego nacisku na powierzchni złoża kości. Z powodu długotrwałego ucisku skóry dzieli przepływ krwi i wzbogacenia tlenu w skórze, powodując w tkankach miękkich zaczynają pomiar, tworząc wrzód nazwie – odleżyny.

Odleżyny mogą być powierzchowne, powodować miejscowe podrażnienie skóry i głęboko w przypadku zmian w podstawowych tkanek. Głębokie odleżyny często niezauważone aż dotknął górnych warstw skóry.

Co powoduje odleżyn?

Powodem większość odleżyn – ciśnienie, zwłaszcza w obszarach ciała, na których skóra przylega do wypukłości kostnych. Ten zakłócone krążenie krwi. Nasilenie zależy od intensywności i czasu ekspozycji.

Zmiany skórne i małe naczynia krwionośne stopniowo prowadzić do śmierci komórki. Z kolei martwe komórki paść ofiarą bakterii i źródeł zakażenia.

Każdy długi czas zamkniętym w łóżku lub na wózku, istnieje niebezpieczeństwo powstawania odleżyn. Niebezpieczeństwo wzrasta wraz z większą liczbą ograniczeń ruchów i wrażeń naruszenia. Odleżyny często tworzone w obszarach ciała, gdzie większy nacisk ciała lub stałe tarcie pościeli (takie jak łokcie, kolana, łopatek, plecy i pośladki).

Przyczynia się do rozwoju owrzodzenia niedożywienie (ciśnienie utrata wagi, objętości tkanek miękkich i mięśni), obrzęk, gorączka, otyłości i innych chorób.

Jakie są objawy odleżyn?

Wczesne oznaki odleżyn powierzchniowych jest błyszcząca, czerwona skóra na obszarach ciała, które mają ciśnienie. Później w zaczerwienionych obszarów pojawiają się małe pęcherze lub erozji w końcu rozwija się martwica (śmierć komórki tkanki łącznej), utworzone wrzodów.

PORADY zapobiegać odleżynom

Części ciała, w których często tworzone odleżyn

Najlepsza profilaktyka odleżyn, jest częsta zmiana pozycji pacjenta, przykuty do łóżka lub wózka inwalidzkiego. Jego skóra powinna być regularnie i dokładnie kontrolowane, aby nie przegapić początek procesu odleżyn.

Stan zapalny skóry może być pierwszym objawem uszkodzenia tkanek głębokich, które znalazły się pod presją. Na działce o powierzchni bakterii powodujących ciśnienia aktywowanych zapalenia i później zakażenie, która prowadzi do martwicy. Na rano głęboko wnikają w skórę, może wyciekać ropa haniebne.

Leczenie odleżyn PORADY

Przedmioty pomóc w zapobieganiu

Jeśli opiekujesz dla pacjentów, którzy mogą rozwijać odleżyn, należy zdawać sobie sprawę z niektórych urządzeń do zapobiegania odleżyn.

Klocki, wypełnione żelem-

Klocki te dystrybucji ciśnienia na większej powierzchni skóry. Są przeznaczone do użytku w domu i na wózku inwalidzkim, a to doskonała profilaktyka podczas długotrwałego siedzenia.

Materac wypełniony wodą

Materac wypełniony wodą, równomiernie rozkłada ciężar ciała, nie pojawia się odleżyny, ale jest ciężka i nieustępliwy. Możesz zbudować sobie jak mini-materace, wykorzystując do tego częściowo wypełnione wodą rękawice gumowe lub plastikowe torby. Są łatwe do zamykania na podstawie odrębnych części ciała (np pięć).

Materac z ciśnieniem zmiennym

Materac składa się z podłużnych lub komórek Ktorov ciśnienie powietrza przez sprężarkę jest zmienione. Materac należy uwzględnić tylko luźno pidtikany arkuszy, ponieważ kilka warstw masy, obniżenie skuteczności materaca. Odleżyny materac jest znakomitym środkiem prewencji.

Materace z włókien i rur silikonowych

Wykonane z włókien poliestrowych i rur silikonowych takie materac łagodzi Poz ciśnienia bez ograniczania pacjenta. Mogą one być wykorzystywane przez pacjentów w dowolnej masie zapobiegania i ochrony w leczeniu odleżyn, o różnym nasileniu.

Ovchinka

Wygodny w użyciu miękkiej, suchej, dobrze wchłania wilgoć i jest łatwa do czyszczenia kożuch. Gra jest dostępna na sprzedaż różnych rozmiarach, które są łatwe do zamykania łokcie i pięty.

Jak rozpoznaje się odleżyn?

Rozpoznanie stawia się na podstawie wyników kontroli. Z pomocą badań laboratoryjnych sadzonek pobranych z moczenia wrzody, może ustawić patogenów; Testy przeprowadzono na wrażliwość na antybiotyki.

Leczenie odleżyn

Leczenie polega na usunięciu skutecznej presji na dotkniętych obszarach, w utrzymaniu czystości i suchości; podejmowane są działania w celu przyspieszenia gojenia odleżyn. Aby wyeliminować zakażenia bakteryjnego antybiotyków.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

Zapobieganie i leczenie odleżyn

Zmień pozycję pacjenta

Aby zapobiec ciśnienie rany potrzeba, aby zmienić pozycję pacjenta co najmniej raz na 2 godziny. Nie podnosić wysoką zagłówkiem. Krótko zostawić kolana pacjenta lekko zgięte w łokciach pozycję. Aby zmniejszyć ciśnienie, należy użyć specjalnych urządzeń (np, specjalne materace i poduszki).

Dbaj o skórę

Zapewnić najbardziej starannego pielęgnacji skóry. Utrzymać czystą i suchą skórę, ale nie używaj grubej mydła. Aby przyspieszyć gojenie, łatwe do masażu skóry wokół obszaru, a nie nad nim. Rub balsam nawilżający skórę.

Jeśli pacjent poty moczu często silnie lub zmienić ubranie.

Odżywianie

Czy wszystko, co możliwe, aby pacjent jadł i pił tyle – wtedy nie będzie schudnąć. To przyspieszy regenerację. Jeśli pacjent jest wyczerpany, karmić go częściej i w małych porcjach; Użyj wysokokalorycznych suplementów zawierających białka. Pacjenci nie potrzebują pomocy słabe.

Wszystkie powyższe wskazówki pomogą Ci Zapobieganie i Leczenie odleżyn

Share →