Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek – produkt roślinny otrzymany poprzez ekstrakcję (tłoczenia) wiecznie miąższu oliwek (Olea europaea), rosnące głównie w krajach śródziemnomorskich. Najstarsza wzmianka o tym cennych i użytecznych historyków ropy skojarzyć z czasów starożytnych. Produkujące olej z oliwek mieszkańcy mogli Fenicji, starożytnego Egiptu i antycznej Grecji.

Na przykład, Homer w swoich pismach nazywa oliwy z oliwek «płynne złoto»Arystoteles nawet nie pomyślał, że należy przeznaczyć oddzielną naukę studiując jego właściwości lecznicze, a Hipokrates opracował kilka metod leczenia wielu chorób przy użyciu oliwy z oliwek.

Przygotowanie i użycie

Oliwa z oliwek może się różnić w kolorze, zapachu i smaku. Cechy te zależą od odmiany oliwek, terenu, warunków pogodowych, a nawet w czasie zbiorów oliwek. Zazwyczaj zbierane są w okresie zimowym, od grudnia do lutego. Wczesne zbiorów będzie różnią wymawiane zapach i zielone i oleje otrzymywane z dojrzałe masła żółto-złoty kolor, o łagodnym smaku.

W postaci zasady, oliwki zebrane ręcznie z jednego drzewa usunięto średnio o 8,7 kg, a na 1 litr oleju trzeba 5 kg oliwek. Główni dostawcy oliwy z oliwek na rynku światowym – to Włochy, Hiszpania, Grecja, Tunezja, Turcja, Syria, Maroko. Ołów sam producent uważa się za Włochy, gdzie jest kilka obszarów, które specjalizują się w produkcji oliwy z oliwek, a wśród nich – Apulia, Kampanii, Kalabrii i Sycylii.

Wśród włoskiej oliwy jednym z najlepiej rozpoznawalnych oliwę «Monini» (Monino), a wśród hiszpańskich produktów – «Borges» (Borges).

Ponadto, oliwa różni się w zależności od stopnia czystości. Szczególnie cenione naturalne jakości olejem (nierafinowany) oliwek (extra). Rafinowane, jak wiadomo, olej nie jest zbyt wysokiej jakości. Istnieją również makuhove oliwek, który otrzymuje się z wytłoczyn z użyciem chemicznych rozpuszczalników lub w wysokiej temperaturze, jak również ich mieszaniny (Mixt) oliwa z innymi olejami roślinnymi.

Innym wskaźnikiem jakości tego oleju kwasowość – obniżając się jest wyższa jakość oleju. Przy wyższej klasy oleju z oliwek (etykieta może być wyznaczona jako oliwa z oliwek) kwasowości nie więcej niż 0,8%, podczas gdy smak jest sklasyfikowany jako «piękny», Oliwa wlewa się do szklanych butelek i puszek.

W gotowania, korzystać z różnych odmian oliwek. Jednak uważa się, że na zimne przekąski, sałatki, sosy bardziej odpowiedniego oleju nierafinowanego i gorących potraw, w tym lepszego wykorzystania do smażenia oliwa z oliwek lub wyrafinowane dania. W przeciwieństwie do innych olejów roślin oliwek ma jedną znaczącą przewagę – po podgrzaniu (do smażenia lub smażone w głębokim tłuszczu) nie tworzą substancje rakotwórcze. Ponadto, należy wiedzieć, czy butelka z pozostałości oleju, co nie znaczy, że słaba jakość. Mówi tylko jego brak filtracji. Uważa się, że podgrzać oliwę z oliwek daje niezwykły smak nawet banalną gotowany makaron i kawałek białego chleba, tosty z wysuszonego, skropić olejem i ozdobiony plasterkiem pomidora i przyszedł na ucztę.

Niektórzy smakosze dodany do oliwy z oliwek (tylko butelki), naturalnych suplementów – zgnieciony czosnek, pieprz, cytryna, bazylia i inne zioła. Jeśli chodzi o warunki i przydatności do spożycia oliwy z oliwek, a następnie, podobnie jak wszystkie oleje roślinne, nie jest konieczne, aby przechowywać więcej niż jeden rok (w ciemnym miejscu w lodówce, ale nie w piecu). Eksperci twierdzą, że korzystne właściwości i przyjemny smak i zapach oliwy z oliwek jest przechowywany «bezstratny» w ciągu pierwszych pięciu miesięcy od daty wydania.

Oliwę z oliwek jest szeroko stosowane nie tylko do gotowania, ale również w przemyśle spożywczym, do wytwarzania mydła i kosmetyków, a także w dziedzinie medycyny (na przykład, stosuje się roztwory witamin, medycznych i masa sportowe).

Skład i właściwości

Oliwa z oliwek – cennym produktem spożywczym o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i polifenoli oraz omega-9, omega-7 i omega-6. Ma wszystkie niezbędne człowieka witaminy – A, B, C, D, E, F, K. Ze względu na skład chemiczny, oliwa z oliwek jest uważany za doskonały sposób profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, wzmacnia kości i tkanki mięśni wykazuje działanie przeciwnowotworowe, poprawia układu pokarmowego, oczyszcza organizm z toksyn i wolnych rodników. Lekarze również polecam oliwę z oliwek jako żółciopędnie.

Przeciwwskazania

W oliwie z oliwek jest bardzo wysoki kalorii. więc tych, którzy oglądają ich wagi lub stosować się do diety, nie należy go nadużywać.

Ciekawostka

Wszystkie problemy związane z produkcji oliwy z oliwek i oliwek stołowych, jest jedyny w swoim rodzaju organizacji międzyrządowej – Międzynarodowej Rady oliwek (Międzynarodowej Rady Oliwy), utworzony w 1959 roku w Madrycie pod auspicjami ONZ.

Kalorii i wartości odżywczych oliwy z oliwek

Kalorii oliwa z oliwek – 898 kalorii.

Wartość odżywcza oliwy: Tłuszcze – 99,8 g

Share →