Ostre zapalenie kłębuszków nerkowych: przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Ostre zapalenie kłębuszków nerkowych: przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Ostre zapalenie nerek, które wpływa na małe naczynia i uszkodzony powstawania moczu w praktyce klinicznej jest nazywany ostre zapalenie kłębuszków nerkowych. Ten proces dwustronny, jednocześnie trafiając dwie nerki.

Charakterystyka choroby

Ostre zapalenie kłębuszków nerkowych – rzadką patologią (1000 przypadków przewlekłych stanowi 1 – 2 przypadki AGN (ostre kłębuszkowe zapalenie nerek)). Najczęściej dotyka dorosłych 40 lat i dzieci w wieku do 12 lat.

Uwaga: mężczyźni cierpią z powodu tej choroby częściej niż kobiety.

Ta forma patologii obejmuje:

 1. Pierwotnego kłębuszkowego. W przeciwnym razie nie będą choroby ogólnoustrojowe Postanowienie to.
 2. Wtórne kłębuszkowe zapalenie nerek, które odnosi się do patologii systemu (zakaźne zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie naczyń krwotoczny, itp).
 3. Idiopatyczne zapalenie kłębuszków nerkowych (chorobą o nieznanej etiologii).

W trakcie tego procesu patologicznego choroby mogą być ostre, podostre albo przewlekłe.

Ostra postać trwa nie dłużej niż kilka tygodni. Zapalenie kłębuszków nerkowych podostre może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jeśli prescription choroby zbliża roku diagnozuje przewlekłego procesu.

Charakterystyka objętości kłębuszkowych uszkodzeń

W przypadku, gdy zakażone kłębuszki mniejsza niż 50, to centralny zapalenie kłębuszków nerkowych. Jeśli trafisz więcej niż 50% kłębuszków, rozproszone postać choroby diagnozuje.

Segmentowe kłębuszków nerkowych – patologii, który wpływa do części kłębuszków nerkowych, a całkowita pokrywa całą kłębuszki.

Morfologicznie

Stan, w którym liczba komórek w kłębuszkach zwiększa zwany proliferacyjne zapalenie kłębuszków nerkowych.

Jeżeli zwiększona liczba komórek mezangialnych oraz komórek śródbłonka, jest proliferacyjne zapalenie kłębuszków nerkowych endokapillyarny. Gdy liczba nabłonka ciemieniowej proliferacji kłębuszkowe zapalenie nerek ekzokapillyarny zdiagnozowana.

Przyczyny

 1. Zakażenie paciorkowcem jest głównym czynnikiem, który prowokuje rozwój choroby. Ten rodzaj choroby zakaźne i odporne nazwie.
 2. Przyczyna niezakaźnych przyczyn niezakaźnych — odpornościowy ostre zapalenie kłębuszków nerkowych.

  Są to warunki, wynikające po wprowadzeniu surowicy lub szczepionki, i mogą być również wywołane przez indywidualnych nietolerancji na niektóre leki lub środki chemiczne, zatrucia alkoholem, pyłki lub jad owadów.

 3. Predyspozycje genetyczne.

Indywidualna nietolerancja leków może powodować ostre zapalenie kłębuszków nerkowych

Objawy i oznaki

W przypadku, gdy u pacjenta rozwija się objawów ostrego zapalenia kłębuszków nerkowych tej choroby, zwykle spowodowane tym 1 – (. Czynnika zakaźnego, alergen i inne) po 2 tygodniach od wejścia do czynnika prowokacyjnego ciała.

Dla klasycznego obrazu ostre kłębuszkowe zapalenie nerek charakteryzuje się triadą objawowych zespołów moczowego opuchnięte i nadciśnieniem zespołów.

1. Prawie 90% przypadków na wczesnym etapie procesu patologicznego u pacjenta opracowano obrzęk, a najczęściej bardzo znaczące. Generalnie, jest utworzona obrzęk twarzy. Są to najbardziej wyraziste rano i po południu obrzęk twarzy obrzęk zmian nóg i kostek.

Ostrzeżenie! W przypadku braku odpowiedniej pomocy zespołu edematous może spowodować obrzęk skóry (obrzęku), opłucnej, wodobrzusze i hydropericardium.

Należy zauważyć, że czasami nie jest ekspresja obrzęku pacjenta, lecz następuje dzienny przyrost wagi, co wskazuje na retencję płynu w tkance.

2. ostre kłębuszkowe zapalenie nerek wskazano umiarkowanego nadciśnienia (ciśnienie krwi nie przekracza 160/100), ale w tym samym czasie nadciśnienie stabilne długotrwałe ma złe rokowania. Na tle nadciśnienia tętniczego u pacjenta wystąpi bradykardia (w ciągu 1 – 2 tygodnie). W przypadku, gdy w tle tego stanu nie jest ostry hipowolemia może skończyć astmy serca lub obrzęk płuc.

W wyniku uszkodzenia mózgu wynikające z ewentualnego obrzęku mózgu, są silne bóle głowy, nudności, wymioty, utrata wzroku i słuchu, pobudzenia psychoruchowego. W ciężkich przypadkach może to doprowadzić do stanu patologicznego angiospastic encefalopatii (stan przedrzucawkowy).

Również w rozwoju ostre kłębuszkowe zapalenie nerek u pacjentów z powodu naruszenia hydrodynamiki moczu i rozciąganie kapsułek nerek, opracowany silny ból w dolnej części pleców.

3. pęcherza zespół charakteryzujący rozwoju skąpomocz (zmniejszenie dziennego diurezy), a czasem całkowity brak moczu (bezmocz). Jednocześnie pacjenci wciąż przeżywa silne uczucie pragnienia. W moczu pojawia się duże ilości białka, krwinki czerwone, ziarnisty i odlewane bezbarwne. Czasami moczu staje się kolor wywaru z mięsa (krwiomocz brutto).

Bardzo rzadko, ostre zapalenie kłębuszków nerkowych rozwija bez obrzęku (formularz monosindromnaya) oraz wpływy z prawidłowym ciśnieniem tętniczym.

Diagnostyka

Podczas badań diagnostycznych pacjenta jest przepisywany:

 • Badanie ogólne moczu. Z tym badaniu określa się liczbę leukocytów, erytrocytów i cylindrami w moczu są mierzone i cechy jakościowe i ilościowe białka.
 • Badanie moczu na Zemnitskogo. Metoda ta jest określana przez zdolność koncentracji nerek i codziennej diurezy.
 • Analiza serologiczne krwi (miano przeciwciał przeciwko Streptococcus we krwi).
 • Ultrasonografia.
 • Określenie stopnia zmian naczyniowych siatkówki.
 • Biopsja nerki.

Leczenie

Ogólne informacje na temat żywienia pacjentów

W aktywnej fazie ostrej pacjentów zapalenie kłębuszków nerkowych w ciągu 4 – 6 tygodni od ścisłego leżenia w łóżku jest zalecane. Spożycie soli nie powinno przekraczać jednego grama dziennie.

W przypadku, gdy pacjent jest diagnozowany leczenia ostrego zapalenia kłębuszków nerkowych na wczesnych etapach cukrowy obejmuje podawanie dni. W tym okresie dni zaleca się pić 500 – 600 ml soku owocowego lub herbata z 400 – 500 gramów cukru. W przyszłości, chorzy powinni spożywać arbuz, pomarańcze, ziemniaki i dynię. Dzięki tym produktom zapewnienie diety sodu.

Następnie w ciągu miesiąca od początku objawów zaostrzenia stopniowo zwiększano dawkę sodu do normy fizjologicznej (oczywiście jeśli wartości laboratoryjne wskazują remisji). Produktów białkowych zalecane białe jaj i sera. Zawartość tłuszczu w żywności nie powinna przekraczać 50 – 80 g na dzień. W celu zapewnienia właściwego pacjenta spożycie dzienne kalorii w diecie węglowodanów dodanych.

Dzienna ilość płynu – mniej niż 600 – 1000 ml.

Ogólne przepisy regulujące leczenie

 1. W przypadku, gdy ostre kłębuszkowe zapalenie nerek wywołanej przez czynnik zakaźny, pacjent jest przypisany do terapii antybiotykowej (leki służące do zniszczenia infekcji paciorkowcami).

Uwaga: konieczne jest, aby zreorganizować przewlekłe ogniska zakażenia przewlekłego zapalenia migdałków, (próchnicy i innych.).

Gdy po infekcji (paciorkowce) po ostrej glikokortykosteroidy kłębuszkowe zapalenie nerek i leki immunosupresyjne są nieskuteczne, ale dlatego, że w tym przypadku nie były one wyposażone.

 • Na wysoką aktywność procesów patologicznych występujących na tle zespołu nerczycowego, bez objawów niewydolności nerek i nadciśnienia tętniczego, przypisany leczenie immunosupresyjne.
 • Glikokortykosteroidy są zalecane, gdy zespół nerczycowy pochodzi pierwsza (bez krwiomocz i nadciśnienie), jak również w trakcie długotrwałych i ciężkich postaci choroby w przypadku ostrej niewydolności nerek.
 • Z szybko postępującą postać pacjentów kłębuszkowe zapalenie nerek obowiązkowo mianowany immunosupresyjne i cytotoksycznych.
 • W późnych latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w leczeniu ostrych form kłębuszkowe zapalenie nerek zaczął używać leki przeciwzakrzepowe, które hamują procesy wnątrz i krzepnięcie wewnątrznaczyniowe. Leki te, które wykazują słabe działanie hipotensyjne, przeciwzapalne i moczopędne.
 • Ponadto, jeśli jest to konieczne, zalecane przeciwpłytkowe i hipolipemizujących przeprowadza (obniżania poziomu lipidów we krwi).

  Profilaktyka

  W celu zapobiegania rozwojowi patologicznego procesu obowiązkowo stale walczą z ogniskami (przewlekłe zapalenie zatok, zapalenie przydatków, zapalenie migdałków próchnicy, itd). Należy rozumieć, że ostre zapalenie kłębuszków nerkowych często staje powikłanie choroby zakaźne, w tym zapalenie płuc.

  W produkcji wiele uwagi należy zwrócić na higienę pracy (walki z hipotermią i zatrucia organizmu), jak również obowiązkowe, bez wyjątku, zaleca się przeprowadzać regularne procedury hartowania organizmu.

  Share →