Po porodzie (laktacja) mastitis

Po porodzie (laktacja) mastitis

Po porodzie zapalenie piersi jest jednym z najczęstszych powikłań po porodzie. W ostatnich latach, zgodnie z autorów krajowych i zagranicznych, częstość występowania zapalenia sutka jest bardzo zróżnicowana – od 1% do 16%, średnio 5,3%. Wśród pielęgniarstwa częstotliwość ma tendencję spadkową.

– Phlegmonous

martwicze

– Gangrenowaty

Etiologia i patogeneza

W nowoczesnych warunkach głównym czynnikiem sprawczym laktacji mastitis Staphylococcus aureus, która charakteryzuje się bardzo zjadliwy i odporne na wiele antybiotyków.

Penetracji patogenu w tkance piersi występuje lymphogenous drogę przez popękane sutki i galaktogennim sposób – poprzez ruchy mlecznych. Wyjątkowo rzadkie ognisk zapalnych w gruczole jest utworzona ponownie z uogólnieniem infekcji poporodowej jest zlokalizowana w systemie reprodukcyjnym.

Rozwój zapalenia gruczołu sutkowego sprzyja lactostasis związanego z zatkaniem przewodów, które wprowadzają mleko, więc zapalenie sutka, w 80-85% przypadków występują u pierworódek.

Istotną rolę w patogenezie laktacji mastitis stanu poporodowej z organizmu należy, zwłaszcza swoich sił ochronnych. Przyczyny te mogą być przypisane do zwiększenia liczby przypadków u kobiet w wieku powyżej 30 lat często patologii somatycznej.

Klinika i diagnostyka

Dla typowej postaci klinicznego surowicze zapalenie sutka charakteryzującego się ostrym atakiem zazwyczaj po upływie 2-4 tygodni po porodzie. Temperatura ciała wzrasta szybko do 38-39 ° C, często towarzyszą dreszcze. Opracowanie ogólne osłabienie, zmęczenie, bóle głowy.

Ból pojawia się w gruczole sutkowym. Jednak takie możliwości mogą być klinicznego mastitis przepływu w warunkach, które poprzedzają wspólne lokalne. Przy nieodpowiedniej terapii zaczyna zapalenie sutka w ciągu 2-3 dni przechodzi w postaci naciekową. W piersi zaczynają macać dość mocno bolesne infiltracji.

Infiltracji skóry nad – zawsze hiperemię.

Ropne zapalenie sutka będzie kształt następuje w ciągu 2-4 dni. Temperatura wzrasta do 39 ° C, są dreszcze, rosnące objawy zatrucia: letarg, osłabienie, brak apetytu, ból głowy. Rosnące lokalne objawy zapalenia: obrzęk i bolesność w zmiany, obszary zmiękczania w naciekowych-ropnego zapalenia sutka form, które występuje u około połowy chorych na ropne zapalenie sutka.

U 20% pacjentów z ropne zapalenie sutka objawia się w postaci ropnia. W tym przypadku, dominującymi warianty są otarcia i ropnie halo rzadsze retromammary dowymieniowego i ropnie, które są zdefiniowane łącznej jamy ropne kapsułkę tkanek.

U 10-15% pacjentów z ropne zapalenie sutka występuje w postaci ropnia. Proces rejestruje większości tkanek gruczołu i jego topnienia przejścia do otaczających tkanek i skóry. Ogólny stan matek w takich przypadkach – ciężki. Temperatura osiągnie 40 ° C, oglądać wspaniałe dreszcze, ciężkiego zatrucia.

Gruczołu sutkowego jest znacznie zwiększył swoją wielkość, jej skóra edematous, hiperemię z niebieskawym odcieniem, badanie palpacyjne prostaty – ostro bolesne. Phlegmonous zapalenie piersi może być związane z wstrząsem septycznym.

Ostry zgorzel formą zapalenia sutka jest niezwykle trudne do wyraźnego zatrucia i martwicy piersi. Zgorzel mastitis niekorzystny wynik.

LECZENIE

Podstawowe zasady terapii zaczyna (surowiczy) mastitis

Najważniejszym elementem kompleksowego leczenia laktacji mastitis jest zintegrowane stosowanie antybiotyków. Przed rozpoczęciem antybiotykoterapii siać mleko od chorych i zdrowych flory piersi. Obecnie Staphylococcus aureus ujawnia największą wrażliwość na penicyliny półsyntetyczne (gronkowce, oksacylina dikloksacylinę), linkomycyny fuzidinu i aminoglikozydy (gentamycyna, kanamycyna). Utrzymując wybór piersią antybiotyków jest związane z możliwością wystąpienia działań niepożądanych u noworodków.

W początkowych fazach laktacji antybiotyków zapalenia sutka zwykle podaje się domięśniowo.

Przy użyciu półsyntetyczne penicyliny leczenie kontynuowano przez 7-10 dni. Oksacylina soli 100 mg 4 razy na soli dziennie domięśniowo ampicylinę natirevuyu 750 mg – cztery razy dziennie domięśniowo.

Oprócz terapii antybiotykowej, ważne miejsce w leczeniu zapalenia sutka należy rozpocząć działania mające na celu zmniejszenie lactostasis w gruczole luka. Najbardziej skuteczne w tym zakresie, Parlodel, oznaczoną na wewnętrznej 2,5 mg 2 razy dziennie przez 3 dni. Wysoka część zintegrowanego leczenia rozpoczynającego mastitis jest zastosowanie czynników fizycznych wpływów.

Gdy wyrażone zjawiska zatrucia pokazuje terapii infuzyjnej. Gdy średnia masa ciała pacjenta (60-70 kg) podawano dożylnie w ciągu nocy 2000-2500 ml.

Podstawowe zasady leczenia ropnego zapalenia sutka

Leczenie pacjentów z formy ropnych laktacji, zapalenie sutka jest prowadzone w szpitalach specjalistycznych chirurgicznych lub biurach, ponieważ, przy jednoczesnym zachowaniu zasady kompleksowość głównym środkiem staje się metodą chirurgiczną. Terminowe otwarcie ropnia zapobiega rozprzestrzenianiu się procesu i jego uogólnienia. Równolegle z operacją dalszego kompleksowej terapii, którego natężenie zależy od formy kliniczne zapalenie sutka, charakteru infekcji i stanu pacjenta.

Wiele uwagi w leczeniu pacjentów z laktacyjny mastitis zasługują na pytania dotyczące możliwości karmienia piersią oraz konieczność powstrzymania laktację.

Wysokiej zjadliwości i antybiotyk multiresistance charakterystyczne dla infekcji wywołanych przez rozwój zapalenia wymienia w nowoczesnych warunkach, dokonać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o stosowanie od novrozhdennymi piersi. W każdej postaci mastitis w interesie dziecka piersią należy przerwać. W nowoczesnej wskazaniem położnictwa dla zahamowania laktacji mastitis są:

– szybko proces postępuje, mimo trwającej intensywnej terapii;

– wieloogniskowe naciekający-ropne i abscessed zapalenie sutka;

– Ropień i zgorzel formą zapalenia sutka;

– Każda forma zapalenia sutka z nawracającym przebiegu;

– niskie mastitis prądu, nie jest podatny na kompleksowej terapii, w tym chirurgicznego otwarcia paleniska.

Share →