Próchnica zębów: przegląd

Próchnica zębów: przegląd

O próchnica każdy z naszych pacjentów nie słyszałem więcej niż jeden raz. Ale wielu naprawdę wiedzą, naszym drogim pacjentów? Jego leczenie. o prewencji?

Oraz wszelkie choroby i jak prowadzone są na każdym etapie leczenia?

Wiedza naszej klinice dentystycznej mówi, że wiedza pacjentów o chorobie często powierzchowne. I prowadzi do braku wiedzy opóźnione w odniesieniu do lekarza, a w rezultacie długiego i kosztownego leczenia.

Próchnica – Ta destrukcja zębie, który rozpoczyna się od rozpuszczenia składników mineralnych, które są częścią zębem a następnie tworzy się otwory w związku z resztek jedzenia sedymentacji szkliwa, w których bakterie rozmnażają. Demineralizacji zacieranie lub substancje mineralne tworzące szkliwo występuje pod ich wpływem. „Trawienie” węglowodany, bakterie produkują kwasy organiczne, które z kolei powodują na kwaśne środowisko w jamie ustnej. Wszystko to przyczynia się do zniszczenia kryształy apatytu, który jest częścią szkliwa.

Następnie bakterie wnikają do niższych warstw i rozpocząć ich zniszczenia.

Pierwsze miejsce choroby właśnie w tym miejscu nieco różniących się kolorem od reszty powierzchni zębów. Jeśli czas nie rozpocząć leczenie, miejsce porażki i ciemnieje stopniowo zamienia się w otwór, który jest traktowany wyłącznie w recepcji u dentysty.

W razie wystąpienia i progresji próchnicy są szczególnie ważne czynniki środowiska wewnętrznego organizmu (stan systemów ochronnych, układu pokarmowego, żywienia i in.). Na tej podstawie, w tym patologii jest uważane za przejaw ogólnej choroby organizmu z zębów uszkodzenia tkanek, więc bardziej poprawnie nazywa próchnicy „choroba próchnicowy.”

Dlaczego nie jest próchnica?

Obecnie istnieje ponad 400 teorie próchnicy. Jedną z najnowszych koncepcji jest fakt, że w wyniku nieprzestrzegania higieny jamy ustnej (nie na tyle regularne i właściwej pielęgnacji, czyszczenia zębów) na szkliwie pojawia miękkiej tabliczkę w miejscach, gdzie nie jest usuwany podczas żucia (boczne powierzchnie zębów, pogłębienie powierzchni żucia) , Powłoka ta wiąże się silnie do powierzchni zębów i służą jako stężenia różnych bakterii i grzybów. Wśród członków bakterii płytki nazębnej, w połowie są paciorkowce.

Włączenie sole mineralne, płytki ułatwia jego zagęszczenie. Taka edukacja nazywa płytki nazębnej. Okazało się, że zlokalizowanie w płytkach bakterii wytwarzają kwas mlekowy, który może powodować demineralizacji szkliwa, co daje podstawę do procesu próchnicy. Szczególne miejsce w strukturze płytki podano dekstran – polisacharyd wytwarzany przez bakterie w płytce nazębnej.

Dekstran jest utworzony paciorkowce z sacharozy. Wydaje się, że w związku z tym, stosowanie dużych ilości cukru przyczyniają się do próchnicy.

Filmy muszą być dodane wkrótce.

Charakterystyczne objawy próchnicy

Obecność krótkoterminowego bólu na różne bodźce (zazwyczaj chemicznego i temperatury) słodki, kwaśny i zimno,

Choroba może prowadzić do opóźnienia między zębami spożywczych na stałe w określonym miejscu,

obecność wgłębień.

Niestety, choroba może przebiegać bezobjawowo, więc często jedynym lekarzem w recepcji. Najczęściej zaczyna próchnicy w tych obszarach, w których tablica jest łatwiej fixate i gdzie szczoteczka nie może oczyścić jakościowo. Ta szczelina (naturalne anatomiczne wgniecenia) i przestrzenie międzyzębowe.

Działanie bakterii wywołujących próchnicę w płytce nazębnej, nie każdy wydaje się jednakowo. Dla większości ludzi, opór (opór) na próchnicę jest słaby, w innych jest dość wysoka. Stabilność zębów na choroby związane ze stanem systemów ochronnych powiązanych chorób.

Okazało się, że osoby z osłabionym próchnicy immunologicznych bardziej aktywnie rozwijać. U dzieci z wysiękowym skazy, choroba rozwija się w krzywicy 1,5-2 razy częściej.

Istotną rolę w rozwoju choroby odgrywa próchnicy składu i właściwości śliny. Okazało się, że osoby narażone na próchnicę, ślina jest bardziej lepki i zmienił proporcje soli mineralnych.

Jak uniknąć próchnicy?

W celu zapobiegania próchnicy należy przestrzegać prawidłowej diety. Przyczyna choroby słodkich pokarmów i cukru, a także inne pokarmy zawierające wysoki procent węglowodanów.

Fakt, że klej jest silniejsze słodkie resztki potraw osadzana na zębach i pozbyć się ich po prostu do płukania ust, nie jest możliwe. Na słodko i bakterie gromadzą się i rozmnażają się szybciej.

Jeśli chcesz, tak długo, jak to możliwe, aby zachować zdrowie i biel swoich zębów, zwrócić się do jedzenia diety, który jest bogaty w białka, fosforu i wapnia – substancje te przyczyniają się do wzmocnienia szkliwa.

Etap próchnicy

Intensywność choroby zależy od stopnia zaawansowania. Nie dając żadnych oznak próchnicy może rozwijać się przez lata. Ale jeśli dostał się do strefy korzeniowej lub korzeni, jego rozwój odbywa się szybko.

Kilka różnych etapach choroby.

Etap Krajobrazy

Okazuje się, patrząc, jak białe lub ciemne plamy. Zazwyczaj osoba nie czuje żadnych doznań na tym etapie. Powierzchowne próchnicy bez dotarcia do korzeni stosuje się tylko do szkliwa zębów.

Znaki nie mogą być silne bóle i wrażliwość na ciepłe i zimne dania.

Średnia próchnicy

Charakteryzuje się zaburzeniami szkliwo zębiny granicy. Jednak pod wnęki zęba jest zachowana dostatecznie grubą warstwę zębiny niezmienionym. Mniej zmineralizowana tkanka zębiny porównaniu z emalii.

Dlatego też, gdy szkliwo zębiny zniszczył związek procesu próchnicowego zaczyna rozprzestrzeniać szybciej.

Ponadto, na całej jego długości zębiny jest penetrowane kanalików zębiny. Oni krąży płyn zębiny. dostarcza substancje organiczne i nieorganiczne związane z aktualizacją zębiny. Wewnętrzne tubules działy zawierają takie same zębinę zakończeń nerwowych.

To wyjaśnia, bardziej poważne objawy kliniczne (w tym ból), gdy proces przebiega do próchnicowego zębiny. Przy średniej próchnicy pacjenci mogą skarżyć się na ból krótkoterminowego z działania różnych bodźców (mechanicznych, termicznych, chemicznych). A ból ​​pojawia się w odpowiedzi na stymulację zimnem zębów (pożywienie, napoje zimne). Ale ze średnią próchnicy po usunięciu bodźca ból zniknie.

W badaniu zęba ze średnią próchnicy jest płytka wnęka próchnicowy wypełnione zabarwionego zmiękczeniu zębiny. Jeśli proces próchniczą jest zlokalizowana na powierzchni styku zęba, pacjent może skarżą żywności zakleszczenia między zębami.

Jeśli czas nie jest diagnozowane i nieleczone próchnicy średniej, to idzie do cięższej postaci. Głębokie próchnicy charakteryzuje się znaczących zmian w zębiny. Mikroorganizmy są szybko zmieniające się kanalików zębinowych, podkreślając metabolity kwasów, enzymów, które powodują rozszerzanie się i deformacji kanalików zębinowych.

W tym momencie w odpowiedzi na wprowadzenie środków zagranicznych (mikroorganizmów) niższych warstw nadal zdrowe zębiny próbuje przystosować się do nowych warunków. Rezultatem jest tzw jasne strefa zębiny. Charakteryzuje się wyższą gęstością i stopnia mineralizacji.

Na małej powierzchni miazgi pozostaje niezmieniona zębiny. Z dalszej progresji strefie procesu jest zniszczona, zmiękczona zębiny zmieścić bardzo blisko miazgi zęba. W odpowiedzi, zaczyna tworzyć zębiny zastępczych.

Jednak, pomimo tych wszystkich reakcji adaptacyjnej, ochronnych, miazga wciąż cierpi (przekrwienie miazgi).

W związku z tym, że czasami trudno jest określić wyraźną granicę między głębokich próchnicy i początek rozwoju zapalenia miazgi (miazgi). Pacjenci skarżą się na wyraźnym bólem zęba przed skutkami różnych rodzajów bodźców: temperatury (zazwyczaj bólem na zimno), mechaniczne, chemiczne (kwaśny, słodki, słony). Po usunięciu bodźca zwykle wyraźnym zatrzymania. Czasami cechy miazgi – dokuczliwy ból utrzymuje się przez jakiś czas, nawet po wyeliminowaniu wpływu jakiegokolwiek bodźca.

Te objawy są typowe dla bardzo głębokiej jamie.

W badaniu, pacjent z głęboką próchnicą jest głęboka próchnicowy jamy wypełnione zmiękczonej zębiny. Często przebywają na krawędzi wgłębienia szkliwa, więc proces próchniczą rozprzestrzenia się znacznie szybciej w porównaniu do zębiny szkliwa. To ze względu na mniejszą gęstość zębiny.

Głębokie próchnicy podstępne, ponieważ w trakcie leczenia często okazuje się, że w procesie patologicznym udział miąższ. Dlatego pacjenci z dość głębokiej jamy musi być przygotowany do leczenia miazgi.

Share →