Przyczyny i objawy zapalenia opon mózgowych

Przyczyny i objawy zapalenia opon mózgowych

Co to jest zapalenie opon mózgowych?

Zapalenie opon mózgowych – Choroby niebezpieczne, zapalenie błony mózgu i rdzenia kręgowego. Choroba ta może wystąpić zarówno samodzielnie, jak i jako powikłanie innego procesu.

Istnieje szereg klasyfikacji zapalenie opon mózgowych. Etiologia zapalenia opon mózgowych mogą być bakteryjne, wirusowe, grzybicze; charakter procesu zapalnego – ropne i surowiczy. Dryfujący odróżnić ostre, podostre i przewlekłe zapalenie opon mózgowych; Pochodzenie – pierwotne i wtórne (pochodzi na tle innej choroby).

Najczęstsze objawy zapalenia opon mózgowych to ból głowy. sztywność karku, wysoka gorączka, zaburzenia świadomości, strach przed światłem i zwiększona wrażliwość na dźwięk. Wśród niespecyficznych objawów – rozdrażnienie i senność.

Przyczyny zapalenia opon mózgowych

Najczęstszą przyczyną zapalenia opon mózgowych są bakterie lub wirusy wpływające miękkich opon mózgowych i płynu mózgowo-rdzeniowego.

U dzieci przyczyną zapalenia opon mózgowych to głównie enterowirusy, które dostają się do organizmu poprzez żywność, wodę, brudnych przedmiotów.

U dorosłych dominującym bakteryjne zapalenie opon mózgowych, wywołane przez bakterie Streptococcus pneumoniae i Neisseria meningitidis. Te bakterie nie wywołują zapalenie opon mózgowych, podczas gdy w gardła i nosa, ale się do krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego i miękkich tkankach mózgu wywołać stan zapalny.

Czasem przyczyną meningitis innych bakterii. Grupa B Streptococcus często powoduje choroby u niemowląt zakażonych w trakcie lub po porodzie. Listeria monocytogenes dotyczy również głównie niemowląt i osób starszych.

Zapalenie opon powstaje jako powikłanie różnych chorób i urazów głowy.

Choroba może być przenoszona w czasie porodu, przez rozpylonych, przez błony śluzowe, brudnej wody, żywności, gryzące owady i gryzonie.

Objawy zapalenia opon mózgowych

Objawy zapalenia opon mózgowych występują najczęściej są bóle głowy, drętwienie (sztywność) mięśni szyi, gorączka, zaburzenia świadomości (nawet śpiączka), zwiększona wrażliwość na światło i dźwięk. Pacjent doświadczenie nudności i wymioty, osłabienie, nieregularne bicie serca, bóle mięśni. Zespół wyrażone objawy oponowe i Brudzinskogo Kerniga: pacjent nie może zginać kark wyprostować nogę w stawie kolanowym.

Nadwrażliwość przejawia się w zwiększonej czułości: ludzie nie tolerują jasne światło, głośne dźwięki, dotyk.

Często zwiastunem zapalenia opon mózgowych staje zakażenia górnych dróg oddechowych, ale antybiotyki mogą wygładzić ogólny obraz choroby. Z osłabienie układu odpornościowego lub zapaleniem opon mózgowych mogą występować jako łagodny zakażenia lekkim gorączką i bólem głowy lub szybko przekształcić w śpiączkę.

Zapalenie opon mózgowych jest diagnozowana poprzez badanie alkoholu, po wykonaniu nakłucia lędźwiowego.

Bakteryjne zapalenie opon rozpoczyna się zazwyczaj wymawiane ostre objawy oponowe. Gruźlicze zapalenie opon mózgowych jest surowiczego stopniowy przepływ.

Pokonać Mater często do różnych chorób przewlekłych: kiłę, gruźlicę, sarkoidozę, toksoplazmoza, brucelozy.

Rodzaje zapalenia opon mózgowych

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych zazwyczaj występuje z powodu penetracji do ośrodkowego układu nerwowego bakterii pneumokoków, meningokoków, Haemophilus influenzae.

1. Haemophilus influenzae wywołuje choroby, głównie u dzieci do 6 lat, co najmniej – u dorosłych. Występuje na tle choroby, takie jak zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, cukrzycy. alkoholizm, urazy głowy, zapalenie zatok.

2. meningokokowe zapalenie opon mózgowych ogólnie przebiega raczej trudne; wysypka krwotoczny mogą wystąpić w postaci plamy (gwiazdki) o różnych rozmiarach. Zlokalizowane plamy na nogi, biodra i pośladki, błon śluzowych i spojówki. Pacjenci, których to dotyczy o dreszcze i wysoka gorączka, zatrucia. Ewentualnej

3. pneumokokowe zapalenie opon mózgowych dość powszechne i występuje wraz z pojawieniem się zapalenia płuc u około połowy pacjentów. Carry poważnych chorób ludzi z cukrzycą, alkoholizm, marskość wątroby. Objawy są zmiany świadomości i nerwów czaszkowych wzroku, drgawki niedowładu.

Pneumokokowe zapalenie opon mózgowych może się powtórzyć i często prowadzi do śmierci.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych może prowadzić do powikłań, takich jak uderzenia, zapalenie wsierdzia, zapalenie ropne zapalenie stawów, krzepnięcia krwi, zapalenie płuc, zaburzeń elektrolitowych.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych rozpocznie się z objawami choroby zakaźnej, która stała się ich przyczyną. Takie zapalenie opon wystąpić z łagodnym gorączka, silny ból głowy i osłabienie. W tym przypadku, pacjenci są łagodne objawy oponowe.

Choroba często występuje bez zaburzeniem świadomości.

Gruźlicze zapalenie opon mózgowych Kto jest często jednym z pierwszych klinicznych objawów gruźlicy. Wcześniej ta forma choroby zawsze są śmiertelne, ale teraz, z odpowiedniego leczenia, śmiertelność wynosi 15-25% wszystkich przypadków choroby. Gruźlicze zapalenie opon mózgowych zaczyna się gorączka. bóle głowy, wymioty.

Pojawiają się objawy oponowe, nerwy czaszkowe są naruszone.

Leczenie zapalenia opon

Leczenie zapalenia opon mózgowych zawsze musi być kompleksowe i odbywać się w szpitalu. Pacjent wykazuje ścisłe odpoczynku łóżko, antybiotyki i leki przeciwwirusowe. Czasami ciężkie stany chorobowe wymagają procedury resuscytacji. Z prawidłowego i terminowego leczenia zapalenia opon mózgowych całkowicie uleczalna.

Do profilaktyki pewnych typów szczepionek opon mózgowych jest około czterech lat, ale ochrona od choroby 100% niemożliwe. Najważniejsze – czas, aby zdiagnozować i natychmiast rozpocząć leczenie.

Share →