Raka gardła

Raka gardła

Rak gardła, krtani () – złożoną chorobą zagrażającą charakteryzuje rozwoju nowotworów złośliwych błony śluzowej gardła i krtani (gardła). Złośliwych guzów ogólnie rośnie w sąsiedniej tkanki i narządów. Z biegiem czasu, utworzone przerzuty nowotworowe i zmiany zaczynają tworzyć się w przybliżeniu w obszarach ciała, limfatycznych i naczyń krwionośnych komórki nowotworowe w innych narządach.

Istnieje kilka typów raka gardła, w zależności od lokalizacji złośliwego puchnąć: nadskladochny raka (górna) część krtani, środkowa część krtani (struny głosowe) i raka podskladochnogo (na dole) departament krtani. Najczęstszym raka płaskonabłonkowego gardła, rośnie głównie w palaczy.

Przyczyny raka gardła

Przyczyny tej choroby nie są jeszcze w pełni zrozumiałe, ale główne czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju choroby są następujące:

  • Zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby i palenie picia;
  • Ryzyko choroby jest kilka razy wyższa u osób starszych niż 60 lat;
  • Najbardziej cierpią na raka gardła mężczyzn niż kobiet;
  • Wysokie prawdopodobieństwo choroby u osób, których praca wiąże się z niebezpiecznych branżach: nikiel, azbest, kwasu siarkowego, węgla i innych substancji chemicznych, substancji rakotwórczych i toksycznych substancji;
  • Ryzyko choroby jest znacznie wyższa u osób, które wcześniej miały raka głowy i szyi.
  • Ludzie, którzy nie płacą uwagę na higienę jamy ustnej, są zagrożone.
  • Genetyczna predyspozycja trzykrotnie ryzyko rozwoju patologii.

Objawy raka gardła

Objawy raka gardła bezpośrednio zależy od tego jaka część krtani nowotwór rozwija. Dostępne są następujące główne objawy:

Chrypka i inne zmiany w dźwięk głosów (do całkowitej utraty) występują zwykle we wczesnych stadiach raka strun głosowych i późnym objawem raka lub podskladochnogo nadskladochny biura krtani – dolne lub górne struny głosowe. Jeśli chrypka martwi ponad dwa tygodnie, należy skonsultować się z lekarzem.

Objaw jest wygląd i uczucie guzek lub ciała obcego w gardle.

Zaburzenia połykania rozwija naruszeniem funkcjonalności nagłośni, które podczas normalnej pracy zapobiega pogryzł jedzenie do układu oddechowego, może również sygnalizować raka gardła.

Suchy kaszel, nie jest podatne na leczenie i nie przestanie, smugi krwi w ślinie, nosa wydzieliny i śluzu, obrzęk węzłów chłonnych szyi – dodatkowe alarmy obecność choroby.

Duszność rozwija się, gdy nowotwór krtani rozwija światło, blokując przepływ tlenu do płuc.

Również choroby towarzyszy ból w uszach, utrata, utrata apetytu, utrata masy ciała niespodziewanie ostry słuchu.

Nasilenie objawów zależy od miejsca powstawania nowotworu. Jeśli wykształcenie znajduje się w górnej części gardła, dominuje ból gardła, podobny do tego, który występuje w przypadku dusznicy bolesnej. Ból gardła, bolesne przełykanie, bóle zębów, może nawet ich strata towarzyszą raka dolnej i środkowej części gardła (gardło).

Diagnoza raka gardła

Objawy raka gardła przejawia się na wystarczająco wczesnym stadium choroby. Ale często diagnozuje inny niewłaściwy stan. Ból gardła i chrypka mylone z objawami zapalenie migdałków, zapalenie gardła, zapalenie krtani.

Z tego powodu niewłaściwego traktowania przepisać, i, oczywiście, stracił cenny czas, który można wykorzystać do walki z rakiem.

W przypadku, gdy kaszel lub inne problemy w gardle ma lekarstwa na dłużej niż dwa tygodnie, i należy uważać, aby postawić diagnozę raka. W tym celu trzy metody stosuje laryngoskopię, biopsję, tomografia komputerowa.

Laryngoskopia

Ten typ raka gardła pozwala diagnozy lekarz całkowicie zbadania krtani, strun głosowych i zidentyfikować guza, jeżeli istnieje. Laryngoskop wygląda jak rury z oświetleniem i monitorowany na końcu. Urządzenie do podawania pacjentowi przez usta.

Gdy Badanie prowadzone jest cząstki ogrodzenia z tkanki (biopsja) z podejrzanych obszarów gardła do dalszych badań pod mikroskopem.

Biopsja jest najbardziej skutecznym sposobem diagnozowania raka. Sposób ten sprawia, że ​​możliwe jest nie tylko sprawdzenie obecności raka gardła, ale również w celu ustalenia histologicznej rodzaju komórek nowotworowych. I jest bardzo istotnym elementem dla dalszego leczenia pacjenta.

Tomografia komputerowa

Najbardziej optymalna metoda badań, co pozwala określić wielkość nowotworu i zakresu szkodliwego procesu dla innych tkankach szyjki. Czasami może to być zastąpione tomografii komputerowej rezonansu magnetycznego.

Leczenie raka krtani

Rak gardła leczenie prowadzi się przez napromienienie i chirurgii. Chirurgiczne usunięcie guzów nowotworowych najbardziej skutecznego leczenia tej choroby na wszystkich etapach. Stosuje się w leczeniu raka gardła chemioterapii, nie są bardzo skuteczne i nie stosuje się niezależnie od siebie.

Gdy niewielka ilość raka gardła na wczesnym etapie ich usuwania chirurgicznie uzupełnione radioterapii, co może znacznie zmniejszyć wielkość powstawania i spowolnić szybkość jego wzrostu. Skuteczność leczenia zwiększa się w przypadku pacjenta przed rozpoczęciem leczenia rzucić palenie się całkowicie. W przypadku, gdy guz nowotworowy wniknięciem do naczyń krwionośnych lub przełyku, radioterapia jest przeciwwskazane.

W przypadku raka gardła zaniedbane terapii pierwszego promieniowania, w którym napromieniowane pełni z całego serca. Miesiąc później, krtani prowadzona jest operacja, podczas której całkowicie usuwa krtani lub jego części (np struny głosowe, lub uszkodzoną część tarczycy), jak również w przyszłym przerzuty.

Jeśli podczas operacji zostały usunięte strun głosowych, pacjent traci zdolność mówienia zwykle mają przywrócić funkcje mowy. Aby to osiągnąć, są trzy sposoby możemy przełyku, krtani lub elektro-przetoki tchawiczo.

Zdolność mowy przełyku czyjeś produkować dźwięki przez przełyk. Dowiedz się techniką mowy jest możliwe. Będzie to wymagało długoterminowej klas systematycznych, i nie potrzebują operacji lub urządzenie.

Urządzenie elektro-krtani umożliwia robienie człowieka dźwięki. Aby to zrobić, należy ją stosować do szyjki przed rozmowa.

Tchawiczo przetoki jest dodatkowy zawór, który znajduje się między przełykiem a tchawicą chirurgicznie. W czasie inhalacji zawór powietrza zmienia się, tworząc dźwięki.

Inne artykuły na raka gardła:

Share →