Środki terapeutyczne Nikotyna

Środki terapeutyczne Nikotyna

Alkaloid liści tytoniu. Należy do nich dymu tytoniowego w przeważającej mierze w formie zjonizowanej, nierozpuszczalny w tłuszczach.

Farmakologia

Farmakologiczne działanie – n-cholinomimetycznymi.

Współdziała z obwodowych (w tym mieści się w obszarze zatoki szyjnej, zwojach autonomicznego, rdzenia nadnerczy, płytki nerwowo-mięśniowe) i receptorów centralnych i n-cholinergiczne. Przy niskim stężeniu podnieca je w wysokiej — bloki. W pierwszym etapie zwojów (wzbudzenie) jest związany z depolaryzacji błony zazwojowych neuronów drugiej (spadek) — w konkurencyjnej antagonizmu z acetylocholiny. W OUN wpływu na zawartość i moduluje uwalnianie acetylocholiny, serotoniny, norepinefryny i innych neuroprzekaźników, w neuronach zakończeń. Zmniejsza wydzielanie hormonu wzrostu oraz gonadotropin zwiększa — katecholamin i ADH.

Pobudza wydzielanie endorfin. Działanie na ośrodkowy układ nerwowy (wzbudzenia lub hamowania) zależy od dawki w odstępach między nimi i stanu psychicznego osoby. Małe dawki pobudzają centralny układ nerwowy. Łącznie wymioty centrum.

Nikotyna może powodować drgawki i konwulsje. Pobudza ośrodek oddechowy (z Chemoreceptor reflex obszarze zatoki szyjnej i bezpośrednio).

Wpływ na układ sercowo-naczyniowego spowodowanych przez aktywację współczulnych efektów: częstoskurcz (komory), podwyższone ciśnienie krwi. naruszenie ukrwienia organów i tkanek (zwężenie naczyń), gipernoradrenalinemiya, zwiększenie glikogenolizy i in. Nikotyna zwiększa pojemność minutową serca, wzmacnia zawał serca i zwiększa zużycie tlenu. Aktywacja zwojach przywspółczulnych prowadzi do zwiększonego wydzielania (gruczołów oskrzeli i kwas żołądkowy) i napięcie mięśni gładkich oskrzeli i przewodu pokarmowego.

Ułatwia nerwowo transmisję. Zwiększa poziom kwasów tłuszczowych we krwi i adhezji płytek krwi.

Wpływ na narządy wewnętrzne małych dawek nikotyny do organizmu, podczas palenia, głównie ze względu na odruch (stymulację chemoreceptorów z zatoki szyjnej i łuku aorty). Uzależnienie od nikotyny rozwija się stopniowo.

Dobrze wchłania się z błon śluzowych (biodostępność zależy od pH). Jonizacji nikotyny zawarta w dymie papierosowym, słabo rozpuszczalne w tłuszczach i wystarczającą absorpcję możliwe jest tylko w raku płuc (duża powierzchnia ssania). Dejonizowanej nikotyny (pH 8,5) z dymu tytoniowego rury i cygar jest zasadowy i szybko wchłania się w jamie ustnej (nie inhalacji). Ilość nikotyny wchłania się do palacza waha się od 90% (w wdychanym dymie) do 10% (w nevdihayuschih). T1/2

Nikotyna (palenie papierosów lub tytoniu do żucia), przyczynia się do rozwoju psychicznego uzależnienia, choroby niedokrwiennej serca. rak płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedmę płuc i inne choroby. Osoby wąchania tytoniu zwiększa ryzyko raka jamy nosowej, a tytoń do żucia często cierpią z powodu raka jamy ustnej. Zwiększone ryzyko śmierci (w porównaniu do osób niepalących) spadła po zaprzestaniu palenia i 10–15 lat wynosi mniej więcej tym samym poziomie, co u osób niepalących.

Palacze znacznie zwiększa stopień miażdżycowego zwężenia najmniejszy z tętnic wieńcowych, zwiększoną adhezję płytek krwi i częstości występowania zakrzepicy, zwiększoną lepkość krwi w wyniku czerwienicy. Nadmierne wydzielanie śluzu przewlekły, towarzyszy kaszel flegmy, wspomaga rozwój chronicznego zapalenia oskrzeli, obturacyjne choroby płuc i predysponuje do raka płuc. Palenia opóźnia leczenie wrzodów i zwiększa szybkość nawrotu wrzodu żołądka, zmniejsza odporność i zwiększa podatność na choroby zakaźne. Kobiety, które palą mniej ciąży występuje. W trakcie ciąży zwiększa ryzyko poronienia (w wyniku niedoboru tlenu w krwi), zaburzenia rozwoju łożyska związaną z dużą liczbą nieprawidłowych DNA w nim.

Palenie matki podczas pierwszych trzech lat życia podnosi częstość występowania chorób płuc i infekcje dróg oddechowych.

Zastosowanie nikotyny substancji

Leczenie uzależnienia od nikotyny tytoniu /:

– zmniejszenie objawów odstawienia, które występują z pełnym zaprzestania palenia u pacjentów, którzy zdecydowali się rzucić palenie;

– czasowego zaprzestania palenia;

– zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów przez tych, którzy nie mogą lub nie chcą całkowicie rzucić palenie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość, erozyjne i wrzodziejące zmiany przewodu pokarmowego w ostrej fazie, niestabilna dławica piersiowa, ciężkie zaburzenia rytmu serca, udar niedokrwienny lub udar mózgu (ostatnio przeniesiony), ciąża, karmienie piersią; Guma do żucia — choroby stawu skroniowo (aktywnych form), chorób zapalnych jamy ustnej i gardła.

Obowiązywać ograniczenia

Niekontrolowane nadciśnienie, choroby wątroby, ciężka niewydolność nerek, niekontrolowane nadczynność tarczycy, barwiaka (ze względu na fakt, że nikotyna powoduje uwalnianie katecholamin z rdzenia nadnerczy), diabetes mellitus, wiek 18 lat.

Ciąża i karmienie piersią

Kategoria wpływ na płód przez FDA — D.

Nikotyna wchodzi mleko matki, można tworzyć wysokie stężenie w ilości wystarczającej do rozwoju toksyczności, w tym niewydolność układu oddechowego u dzieci.

Skutki uboczne substancji nikotyny

Od układu nerwowego i organów czuciowych: zawroty głowy, bóle głowy, niepokój.

Z przewodu pokarmowego: dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nudności, wymioty, czkawka, podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej i górnych dróg oddechowych, zapalenie jamy ustnej, ból w mięśniach, bolesność żucia lub podrażnienie języka.

Inne: ból gardła lub jamy ustnej, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, reakcje alergiczne, w tym skóry.

Przedawkować

Objawy ostrego zatrucia nikotyną: nadmierne ślinienie się, nudności, wymioty, biegunka, tachykardia, podwyższone ciśnienie krwi. duszność, depresji oddechowej, rozszerzonych źrenicach, zaburzenia widzenia, słuchu, drgawki, ewentualnej śmierci z powodu porażenia układu oddechowego centrum.

Leczenie: na celu wspieranie oddychania (oddychanie ratowania do detoksykacji nikotyny).

Przewlekłe zatrucie. zazwyczaj związane z paleniem tytoniu, a charakteryzuje się różnymi objawami. Typowe procesy zapalne błon śluzowych dróg oddechowych (w tym przewlekłe zapalenie oskrzeli), ślinotok, zmniejszenie kwaśności soku żołądkowego i zwiększoną ruchliwością okrężnicy.

Leczenie: wyjaśnienie niebezpieczeństw tytoniu do palenia, grupy psychoterapii, stopniowy spadek liczby wypalanych papierosów, hipnoza, akupunktura, aby obniżyć wypłaty — stosowanie niskich dawek n-cholinomimetyczne (włącznie nikotyny).

Dawkowanie i Administracji

Policzkową, inhalacje, przezskórne. Dawka wybierane, biorąc pod uwagę stopień uzależnienie od tytoniu i postaci dawkowania. Gumy do żucia jest stosowany co 1–2 godziny w ciągu dnia (do 15 gum na dobę). Kurs — od 3 miesięcy do 1 roku.

Aplikacja łatka spędzić 1 raz dziennie, leczenie nie jest więcej niż 3 miesiące.

Rok korekt

Oddziaływanie z innymi składnikami aktywnymi

Share →