Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane (stwardnienie rozsiane, nienależnie – rozprasza sclerosis) – przewlekłą, postępującą chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Często potocznie określane jako zaburzenia pamięci MS w podeszłym wieku, ale nazwa „stwardnienie rozsiane” nie ma nic wspólnego z nim. Nazwa choroba jest spowodowana swoistości: obecność ognisk twardziny w ośrodkowym układzie nerwowym, bez konkretnej lokalizacji.

Ogniska rozsiane stanowią normalną wymianę tkanki nerwowej dla tkanki łącznej.

Choroba występuje u młodych i w średnim wieku około 15 do 40 lat. Ale dziś istnieją przypadki, podnosząc tę ​​diagnozę u dzieci trzech lat i starszych. W sumie jest około 2 mln chorych na stwardnienie rozsiane.

Stwardnienie rozsiane jest obchodzony w Rosji ponad 200 000 osób.

Objawem choroby jest uszkodzenie występuje w tym samym czasie wielu różnych częściach układu nerwowego. Wynik jest tak zwane płytki stwardnienia rozsianego. Stanowią ogniska zniszczenie mieliny istoty białej mózgu i rdzenia kręgowego. Tablice wymiary różnią się od kilku milimetrów do kilku centymetrów.

Wkrótce włókien nerwowych jest niszczone przez które przestała płynąć sygnał nerwowy. W rezultacie układ nerwowy przestaje sterować korpus (paraliż, niedowład, spastyczność, pęcherz neurogenny) i (lub) do odbioru sygnałów z zmysłów (zmniejszenie widzenie, słuch, itp.); Wszystkie objawy stwardnienia rozsianego są związane z utratą elektrycznych ścieżek sygnału w mózgu i rdzeniu kręgowym. Następujące objawy:

 • drętwienie i zmniejszona wrażliwość kończyn, tułowia lub twarzy;
 • działy uczuleniowych ciała;
 • Słabość kończyn i mięśni (paraliż, niedowład et al.);
 • nadmierne napięcie mięśni (spastyczność);
 • drgawek;
 • redukcja zapachu, wzroku, słuchu;
 • zmiany psychiczne;
 • zaburzenia równowagi i koordynacji;
 • zaburzenia miednicy.

Ból w stwardnieniu rozsianym są systematyczne, chroniczne zmęczenie czuje, być może niewielkie gorączka bez wyraźnego powodu. Wszystkie dolegliwości dzisiaj wydaje się wielu konwencjonalnych, ale może to być pierwsze objawy stwardnienia rozsianego.

Stwardnienie rozsiane jest taki sam jak przyczyn następujących: wrodzone predyspozycje, długotrwałego stanu nadmiernego pobudzenia autonomicznego układu nerwowego, obecność infekcji w organizmie, które mogą wywołać odpowiedź immunologiczną. Ale położyć kres poszukiwanie przyczyn stwardnienia nauki rozsianego jeszcze nie udało. Multiple sclerosis nie jest przenoszony przez dziedziczenia.

Gen odpowiedzialny za rozwój choroby nie istnieje.

Rozpoznanie stwardnienia rozsianego obejmuje badanie przez neurologa, diagnostyka, badania belki płynu mózgowo-rdzeniowego, a także dodatkowe badania w celu wyjaśnienia diagnozy.

Obecnie zidentyfikowano dwie formy choroby MS:

 1. Nawracającą postacią stwardnienia rozsianego. Gdy nawracającym w okresach zaostrzeń przeplatają się z okresami względnego dobrobytu. Jednak przy każdym nasilenia zaostrzeń choroby i nasilenia objawów neurologicznych sile.
 2. Postępującą postacią stwardnienia rozsianego. W postępujący jest stały wzrost nasilenia choroby.

Krok rozsiane mierzone w skali EDSS. Przyczynia się do oceny nasilenia objawów neurologicznych. Minimalna wartość – 0 odpowiada neurologicznie zdrowy człowiek. O wartości od 1 do 4,5 osób z SM są w stanie opiekować się sobą.

Jeśli wartość jest wyższa niż 7 stwardnienie rozsiane polega niepełnosprawność.

Konsekwencje stwardnienia rozsianego u pacjentów z różnymi jednostki. W niektórych przypadkach, ciężka niepełnosprawność zachodzi w ciągu 5 lat, u innych pacjentów nie utracić skuteczność.

Jak leczyć stwardnienie rozsiane? Zadaniem lekarza jest utrzymanie jak najwięcej pacjenta w remisji. Standardowe metody leczenia obejmują podawanie kortykosteroidów – hormony, które mają silne działanie przeciwzapalne. Używane leki wpływające na przebieg choroby: glikokortykosteroidy, leki immunosupresyjne, intorferony. Utracone z powodu wielu funkcji rozsiane ciała nie można odzyskać w całości.

Po każdym zaostrzenie konieczne przeprowadzenie rehabilitacji. W remisji pacjenci powinni otrzymać leczenie wspomagające do utrzymania zdrowia i kondycji. W tym celu, fizjoterapii, koordynacji oraz sesji ćwiczeń rozciągających z logopedy i innych.

Może być konieczne zmiany w stylu życia, zarówno społecznych i zawodowych.

Najnowsze metody leczenia stwardnienia rozsianego za pomocą transplantacji komórek macierzystych. Metoda ta pozwala na usunięcie przyczyny choroby – w celu wyeliminowania komórek T autoimmunologiczne, że do uszkodzenia tkanki nerwowej w mózgu i rdzeniu kręgowym. W początkowych stadiach choroby metody przeszczepiania umożliwia zatrzymanie progresji choroby, przez wiele lat.

W zaawansowanych stadiach choroby, kiedy przez wiele lat funkcję ruchu, oddawanie moczu i innych. Naruszone, przeszczep nie jest wykonywana. Wielu ludzi wierzy, że stwardnienie rozsiane jest nieuleczalne.

W rzeczywistości, za pomocą nowych sposobów leczenia stwardnienia rozsianego, choroby może być zawieszony przez długi czas.

Do chwili obecnej istnieje wiele alternatywnych podejść i metod, które określają, jak leczyć stwardnienie rozsiane. Biorąc pod uwagę, że do tej pory nie ma metody naukowe podstawy do leczenia stwardnienia rozsianego, wszystkie te techniki są nietradycyjne metody leczenia, a często nawet naukowo nieuzasadnione. Niektóre z alternatywnymi metodami są nieszkodliwe, a nawet w pewnym stopniu przydatne.

Ale niektóre z egzotycznych metod dróg, a nawet niebezpieczne. To jest zwykle zalecane alternatywne metody leczenia: witaminy, diety bogate wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jogi i medytacji.

Długość życia ze stwardnieniem rozsianym w zależności od stopnia zaawansowania choroby i jakości obsługi. Stwardnienie rozsiane ma rokowanie, gdy choroba rozpoczęła się w młodym wieku, nie ustępującym charakter przepływu i początku stwardnienie rozsiane jest związane z zaburzeniami widzenia, ale nie z niedowładem lub zaburzenia móżdżku. Zapobieganie polega na stwardnienie rozsiane utrzymania zdrowego stylu życia.

Życie ze stwardnieniem rozsianym mogą ulec zmianie. Pacjenci, ważne jest, aby w pełni zrelaksować, spać co najmniej ósma dzień, zrobić pracę fizyczną lub ćwiczenia, a co najważniejsze, zdawać sobie sprawę z przyjemności życia, cieszyć się proste i przyjemne rzeczy.

Share →