Trzustka - jak to działa?

Trzustka – jak to działa?

Informacje ogólne

Jeden z najbardziej wszechstronnych układu pokarmowego jest trzustka. Można powiedzieć, że jest to kluczowy narząd w procesach metabolicznych i trawiennych w organizmie. Niestety, musimy pamiętać o tym tylko wtedy, gdy słyszymy o takich diagnoz jak „trzustki” lub „cukrzyca”, w którym organizm przestaje normalnie funkcjonować. W tym artykule będziemy zwracać uwagę na anatomii i fizjologii trzustki.

To pomoże poznać swoje ciało i odpowiedzialność wobec ich zdrowia.

Anatomia trzustki

Z punktu widzenia budowy anatomicznej trzustki jest prosta. Można ją podzielić na tkanki gruczołowej kanałowym systemie, który jest syntetyzowany przez trzustkowe ruchów soku wobec światła dwunastnicy.

Gruczoł znajduje się za otrzewnej, na poziomie lędźwiowym i piersiowym kręgosłupa dolnym. W trzustce kilka części anatomicznych – głowa, ciało i ogon. Głowa znajduje się w obszarze rak dwunastnicy, który otacza go. To właśnie w tej części ciała połączyć wspólny przewód trzustkowy z dróg żółciowych.

United żółci i otwiera przewód trzustkowy do dwunastnicy. W korpusie gruczołu przechodzi wspólny kanał, który przez wiele dodatkowych kanałów powietrznych przepływu mniejszą kalibru. W ogonie trzustki znajduje się największą liczbę komórek gruczołowych, a liczbę komórek syntetyzowania hormonów więcej.

Udział trzustki trawienie

W rzeczywistości, budowa anatomiczna prostoty prostaty nie odpowiadają złożonych funkcji powierzonych mu. Od soku trzustkowego – jest skoncentrowany koktajl różnych enzymów trawiennych. Rozważyć różne typy enzymów i ich funkcje oddzielnie:

Amylazy – enzymu, który bierze udział w fragmentacji łańcuchów węglowodanowych. Że jest to spowodowane tym długołańcuchowego enzymu węglowodanów i skrócone zaniku do poziomu poszczególnych cząsteczek cukrów, które mogą być metabolizowane przez śluzówkę jelit. Enzym ten ma trzustki światło przewo- jest w stanie aktywnym.

Lipazy – Enzym aktywnie wpływa tłuszcze. Zapewnia rozcinają działanie na kompleks struktury prostych tłuszczów, dzieląc je do kwasów tłuszczowych i gliceryny. W takim tłuszczu jednostkę strukturalną wchłaniana w przewodzie pokarmowym.

Nuclease – Uczestniczy w fragmentacją łańcuchów DNA, RNA otrzymali jedzenie. Jest to enzym rozkłada wiązania pomiędzy kwasów nukleinowych w celu uwolnienia od wolnego łańcuch kwasu nukleinowego, które mogą być metabolizowane w organizmie, a następnie wykorzystywane do tworzenia struktur informację genetyczną organizmu.

Trypsynogen i chymotrypsynogenu – Substancje te są syntetyzowane w postaci nieaktywnej gruczołów trzustkowych. Tylko w świetle dwunastnicy ich aktywacja zachodzi pod wpływem aktywnego trypsynę enzymu jelitowych enterokinazy kwasowości pH równą 6 – 8. aktywacji enzymu prowadzi się tylko w świetle jelita, w celu uniknięcia uszkodzenia trzustki.

W świetle jelita pod wpływem czynników pomocniczych pochodzi z rozszczepiania białka cząsteczki trypsynogenu i chymotrypsynogenu końcowej części łańcuchów aminokwasów. W związku z tym istnieje aktywacji enzymu, który rozpoczyna proces rozszczepienia cząsteczek aktywnych białek przybyły z żywnością. Enzymy te rozkładają białka, aminokwasów długi łańcuch.

W tym procesie, cząsteczki białkowe są stosowane, ciągnąc łańcuchów, co pozwala na dalsze cięcie terminalnych aminokwasów znajdujących się na początku i na końcu łańcucha.

Profosfolipazy – Enzymy, które aktywnie wpływają na złożone tłuszcze – fosfolipidy. Trypsyny fosfolipaza intraluminal muszą być aktywowane przez rozszczepienie małej łańcucha aminokwasów. Mechanizm ten nie ma wpływu na aktywację enzymu na ścianki komórki tkanki trzustki, które zawierają dużą ilość fosfolipidów.

W odniesieniu do rozkładu tłuszczów, ważne jest, aby zwrócić uwagę na rolę, jaką odgrywają żółci. Fakt, że tłuszcz w dwunastnicy zawierać duże krople tłuszczu. Jednak ich działania rozkładu koniecznych do wytworzenia emulsji składającą się z kropelek o średnicy mniejszej niż 5 mikrometrów. Z tego powodu wiele razy zwiększa powierzchnię styku kropelki tłuszczu oraz enzymów, które są w stanie je rozdzielić.

Wynika to z żółcią może osiągnąć maksymalnie rozdrabniania kropelek tłuszczu.

Jak jest praca trzustki?

Rozporządzenie pracy prostaty – Proces wielopoziomowe. Wielki wpływ na aktywność komórek wydzielających pracy zapewnia centralny układ nerwowy. Jest udowodnione, że rodzaj żywności, wzmianki o nim, węchowe i smakowe doprowadzić do gwałtownego wzrostu aktywności trzustki.

Ekspozycja ta odbywa się za pośrednictwem autonomicznego układu nerwowego. Przywspółczulnego część układu nerwowego za pośrednictwem nerwu błędnego powoduje wzrost aktywności gruczołu. W tym samym czasie, układ współczulny zmniejsza jego aktywność.

Duże znaczenie w regulacji raka trzustki mają właściwości soku żołądkowego. Zwiększona kwasowość żołądka. jego mechaniczne przewody rozciągające się zwiększone wydzielanie trzustki. Jak mechanicznego rozciągania dwunastnicy zakwaszenie w światło wydzielania hormonu prowadzi do związków ( sekretyna, cholecystokininy ), Który pobudza pracę trzustki.

Jednak trzustki stymuluje nie tylko efekt, ale także powoli. Jest to realizowane poprzez działanie współczulnego układu nerwowego, takich jak hormony, somatostatynę glukagon.

Ważne jest także zdolność przystosowania się do trzustki codziennej diecie. W przypadku składnika żywnościowego węglowodanów przeważa wydzielina gruczołów wytwarzane zawiera korzystnie amylazy z występowania białek spożywczych – trypsyny żywność tłuszczowe przyczyniają się do lipazy.

Funkcja wydzielania wewnętrznego trzustki

W przeciwieństwie do komórek, które wydzielają do światła kanalików, trzustkowe komórki wydzielania wewnętrznego wydzielania hormonów bezpośrednio do krwi krążącej w tkance. I dzięki aktywnemu przepływu w obiegu ogólnoustrojowym i płucnym, hormony są wykonywane na całym ciele w poszukiwaniu specyficznych receptorów komórkowych.

Główne części są skoncentrowane w komórkach endokrynnych trzustki zwanych wysepek Langerhansa. Ponadto, komórki wyspecjalizowane w syntezie różnych hormonów. Komórki beta syntezy i wydzielania insuliny. wydzielanie glukagonu odpowiadają komórki alfa.

Funkcje hormon trzustki

Insulina – Hormon ten jest aktywny udział w procesach metabolicznych, a jego funkcja nie jest ograniczony do regulacji metabolizmu węglowodanów. Poziom insuliny wpływ na metabolizm aminokwasów, węglowodanów, kwasów tłuszczowych. W tym przypadku, insulina sprzyja absorpcji trawiony w procesie trawienia, dystrybucji substancji w organizmie po wejściu do krwiobiegu. Wynika to z węglowodanów insuliny, aminokwasów, tłuszczów, a niektóre składniki mogą przenikać ściany komórkowe z krwi do każdej komórki ciała.

Bez insuliny, hormonu na wady komórek lub cząsteczek receptorowych we krwi odżywek rozpuszczonych w jego skład są i mają toksyczne działanie na organizm. Najbardziej powszechne schorzenia związane z zakłóceniami insuliny, takie choroby, jak znane wszystkim diabetes mellitus .

Glukagon – Co to jest hormon insuliny ma odwrotny skutek. Główną funkcją tego hormonu jest mobilizacja rezerw wewnątrzkomórkowych węglowodanów i ich wykorzystanie do celów energetycznych. Ze względu na ten hormon, aby utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, nawet podczas ciężkich diety i głodu.

Poziom hormonu trzustki jest regulowana przez sprzężenie zwrotne. Gdy poziom glukozy we krwi występuje w uwalniania insuliny, jeśli większych ilości redukujących glukagonu.

Podsumowując, chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że trzustka, o masie 70 – 80 gramów w ciągu dnia wytwarza około 2 – 2,5 litra soku trzustkowego. Wykonana jest tajemnicą, neutralizuje kwasowość soku żołądkowego, który jest coraz do dwunastnicy, może spowodować uszkodzenie błony śluzowej jelita.

Pomimo niewielkich rozmiarów, łatwość urządzeń anatomiczne trzustki jest kluczowym organem trawiennych i metabolicznych procesów w organizmie. Wykonane nim tajne koncentruje się mieszaninę enzymów trawiennych. Ważny mechanizm aktywacji enzymów wytwarzanych przez gruczoł jest w świetle dwunastnicy.

Mechanizm ten zapobiega uszkodzeniu enzymu trzustki, nie zmieniając przy tym działanie światła trawienia w jelicie cienkim.

Share →