Wegetarianizm: Plusy i minusy

Wegetarianizm: Plusy i minusy

Ten system władzy, a raczej sposób życia, jest kilka tysięcy lat. . Około 1 mld Mieszkańcy planety dzisiaj – wegetarianie! Ale jeśli na początku swojego istnienia, system zjednoczeni zwolenników pewnych przekonań filozoficznych lub religijnych, wegetariańska we współczesnym świecie – człowiek, który chce zachować zdrowie, z tendencją do aktywnej długowieczności.

Istotną rolę w wegetarianizmu są także wymiar etyczny.

Co jest w nazwie …

Wegetarianizm było praktykowane przez tysiące lat w krajach, w których dystrybuowane indyjskich religii – buddyzmu. Hinduizm. Pierwszy Wegetariańska Towarzystwo zostało założone w Anglii w 1847 roku (był nazywany – "Brytyjska Wegetariańska Społeczeństwo"). Vegetacio słowo, oprócz bezpośredniego przekładu łacińskiego c "roślinny"Są traktowane jako "zdrowe, świeże, wesoły", Homo vegetus zdanie wskazuje wysoko osobowość – duchowo i fizycznie. Dlatego też, w pierwotnym znaczeniu tego słowa "wegetarianizm " – To sposób życia, harmonii z filozoficznego i moralnego punktu widzenia.

Diet – tylko integralna część układu, nawet bardzo istotny.

Są one różne

Więcej wegetarianie w Indiach – prawie 80% populacji! A w Europie, Ameryce, Nowa Zelandia i Australia są tylko 4-10%. W Rosji liczba wegetarian jeszcze mniej – 0,7%.

Liczba zwolenników wegetarianizmu stale rośnie. Wśród nich są gwiazdy show-biznesu, prezenterów telewizyjnych, pisarze (Valeria, Nikołaj Drozdov, Olga Budina, Wiktor Pielewin, Michaił Zadornov, Brad Pitt). Jednak wegetariańska podobne. Koncepcja ta łączy ludzi, którzy posiadają odrębne wytyczne żywieniowe:

– weganie (starovegetariantsy) – Surowe zwolennicy pokarmów roślinnych. Produkty pochodzenia zwierzęcego, w ich menu są całkowicie nieobecne. Przedstawiciele tej grupy uważają, że człowiek z natury powinien jeść tylko warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, owoce i zioła. Gotowanie z produktów, które są na ogół dość przyznają;

– (naturyści witarianie). Jedz niemal wszystkie rośliny w ich oryginalnej formie. Ich dieta obejmuje także nasiona i chleb pełnoziarnisty z otrębami. Owoce i warzywa, w połączeniu z naturystów chleba znaleźć czyste i zdrowe jedzenie.

Taki pokarm, według jej zwolenników, "nie ma wpływu, a nie relaks, niedrażniący", To prawda, mówią witarian i powinien jeść prawdziwe wegetariańskie;

– mladovegetariantsy podzielono na dwie strony.

Pierwszy – laktovegetarianstvo. pozwala jeść produkty mleczne (mleko, masło, sery, śmietana); Drugi – laktoovovegetarianstvo – zapewnia menu mleczny roślin jaj.

Mladovegetariantsy – W rzeczywistości, zdają mieszanego posiłku. Ten rodzaj władzy zwykle przypisywane orientacji diety wegetariańskiej, witamy leku. Lakto-wegetariańska dieta – to dobry sposób, aby zapobiegać i leczyć różne dolegliwości.

Na przykład w przypadku osób cierpiących na migrenę, miażdżycy, otyłości, tego rodzaju siły przedstawiono silnie.

Wegetarianizm jest jednym z najstarszych obszarów spoza tradycyjnej żywności. Oczywiście, jego zwolennicy muszą się wiele nauczyć. Jednak zanim zdecydujesz się zostać wegetarianinem, należy dokonać oceny wszystkich "na" i "przeciw" z punktu widzenia zdrowego rozsądku, słuchając ich potrzeb fizycznych i duchowych.

Plus …

– W produktach roślinnych niskiej zawartości tłuszczu, więc jest niskokaloryczna. Zdecydowana większość roślin zawierają kompleks "prawo" węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Są one wolno trawione, nie powodować gwałtowne wydzielanie insuliny we krwi.

Ciało nie odczuwa nagłe zmiany stężenia glukozy we krwi, co oznacza, że ​​energia z pożywienia jest uwalniana stopniowo, zapewniając skuteczność i brak napady głodu.

– Kuchnia wegetariańska solone tradycyjnie małe, więc balast wodny w organizmie nie jest opóźniony. Waga osoby skoki do elektrowni, stopniowo powraca do normy, obniża ciśnienie krwi.

– W przewodzie żołądkowo-jelitowym w dużych ilościach ją włókna, pobudza perystaltykę, który oczyszcza jelita.

– Kuchnia wegetariańska jest bogaty w witaminy i różnych mikro i makro, który ustanowił przemianę materii, wzmacnia system odpornościowy.

– W produktach roślinnych nie jest tyrozyna – aminokwas, który jest częścią białka zwierzęcego. Jest udowodnione, że hormony tyrozyny produkowane na bazie ciała prowokując nadciśnienie. Innym aminokwasów – metioniny – rośliny również nie syntetyzują.

Podczas połączenia z nim sensacyjne odkrycie ostatniej dekady. Fakt, że metionina w organizmie jest przekształcony homocysteiny aminokwasów. Obecnie stwierdzono, że naukowcy w rozwoju miażdżycy winien w dużym stopniu homocysteiny, cholesterolu, a nie, jak dotychczas uważano.

– Krew diety wegetariańskiej. wzbogacony przeciwutleniacze – witaminę C, luteina, beta-karoten. Są One "rozbrajać" wolne rodniki, prowokując przedwczesnemu starzeniu, zwiększone ryzyko zachorowania na raka.

Informacje dla. Doktor nauk biologicznych, akademik P.Garyaev skomentował wyniki badań, według których ludzka dieta powinna przeważać genetycznie odległe od samego produktu. Na przykład, u ludzi i ssaków, są genetycznie podobny do 90%, to znaczy, że ich biochemii tego samego typu. Zwierzęta wydzielają hormony w rzeźni obawiają się, że wsiadł do ludzkiego ciała, są wliczone w jego metabolizmu, zwiększenie agresji, ciśnienie krwi, zmniejszając życie. Ale fakt, że zwierzę jest podana bez uszczerbku dla siebie, – mleko i jaja – zasada ta nie ma zastosowania.

Ryby też może mieć odważne, wegetariańskie jedzenie – nawet bardziej.

… I minusy

– Brak zawarte tylko w mięso, jaja, mleko, ser, niezbędne aminokwasy mogą prowadzić do spadku masy mięśniowej oraz uszkodzenia kości do problemów z sercem.

– Vital witamina B12 i żelaza w obfitości występują tylko w zwierzęcych żywności. Niedobór witaminy B12 powoduje zmiany w prawie wszystkich narządów i tkanek, w szczególności w układzie nerwowym. Niedobór żelaza prowadzi do anemii.

– Z powodu niskiej kaloryczności wegetariańskie menu jego zwolennicy mają tendencję do jedzenia porcję wypełniacza, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie przewodu pokarmowego.

– Ci, którzy są całkowicie wykluczyć z diety produktów pochodzenia zwierzęcego, niemal pozbawiły się witaminy D. A jeśli w okresie letnim jest on produkowany w organizmie przez ekspozycję na słońce w zimie w organizmie, aby zabrać go nigdzie. Dlatego, dzieci, wegetarianie często cierpią z powodu krzywicy, osteoporozy – dorosłych.

– Wegetarianizm nie jest opłacalny sposób odżywiania. Aby zapewnić pełną dietę, menu powinno zawierać orzechy, rodzynki, suszone morele, suszone figi, cytrusy i wiele innych produktów, które nie są tanie.

– W ostatnich latach, główna teza wegetarian ("że nikogo nie zabił") Sprzeciwia się badania, których wyniki wskazują, że rośliny są również zależne od cierpienia i bólu.

– Wreszcie, medycyna nie zgadza się z wegetarian jest to, że wykluczenie ich z diety ryb. Jeśli wiek danej osoby, zrezygnował z mięsa, przynieść korzyści dla zdrowia, odrzucenie ryb jest obarczona znacznym zubożenia diety. Ryby – źródło całkowitego białka i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które chronią serce i naczynia krwionośne przed miażdżycą.

Ważne! Laktovegetarianstvo i laktoovovegetarianstvo raczej surowe. Dzieci i młodzież, kobiety w ciąży i karmiące Normy ścisłej diety wegetariańskiej przeciwwskazane.

Porady dla początkujących

Można również pomyśleć o swoim zdrowiu? Spróbuj uruchomić system niekonwencjonalny – na przykład laktozy lub laktoovovegetarianstvo. Ci, którzy są zdeterminowani, aby udać się na ściśle „roślinożerca” rodzaju żywności, należy pamiętać:

* Wegetarianizm – nie tylko specyficzna dieta, ale zdrowy tryb życia, sposób myślenia. Każdy, kto nazywa siebie wegetarianką, nie przeklinać, nie pić alkoholu, nie palić i nie używać narkotyków.

* Należy unikać picia dużych ilości energii gęstych pokarmów roślinnych -. Rośliny strączkowe, orzechy, miód i inne próby, aby zamknąć im utworzony mięsa "luka" może powodować przyrost masy ciała.

* Regularnie brać multiwitaminy zrównoważony skład o wyższych dawek witaminy D i B12.

* Szczególna uwaga jest ważna zapłacić niedobór wapnia i żelaza. Pamiętaj, aby jeść gryki, soczewica, fasola, zielone warzywa. Jedz wszystkie rodzaje kapusty (w tym brokuły, Bruksela), grzyby; Pij sok pomarańczowy, biodra rosół, mleko sojowe.

Produkty te pozwalają na pewien stopień równowagi dawce.

* Jedz mało i często. Wegetariańskie jedzenie jest trawione szybko, a jeśli zostawisz tradycyjną zwyczajowego trybu trzech energii, to bez względu na to, jak bardzo może jadłem kilka godzin uczucie głodu może się ponownie. A posiłki podzielone pomoże wyeliminować tę niedogodność.

* Nie należy gotować przez kilka dni z wyprzedzeniem! Potrawy warzyw lub owoców, kasza, zupy, świeżo przygotowana w postaci najbardziej użytecznej.

* Schudnąć nudzić można na naszej stronie internetowej Diets.ru — Mamy wszystkie niezbędne tabele i kalkulatory, pojedyncze kluby odchudzające, a co najważniejsze – Łącz się z ludźmi o podobnych poglądach. Dołącz teraz!

Share →