Wiosna pierwiosnki (Primula)

Wiosna pierwiosnki (Primula)

Ta piękna roślina jest cennym surowcem w przemyśle farmaceutycznym i jest powszechnie stosowany w celach leczniczych

Veris Pierwiosnek (pierwiosnek lekarski leku, wiesiołka) – nazwa rośliny z fiolkami z rodzaju (Primula) należy do pierwiosnków rodzinnych. Ojczyzna zakłady – na górskich stokach Alp i Karpat. Jako leczniczego i ozdobnych roślin pierwiosnka był znany w starożytnej Grecji.

Obecnie primrose wszechobecne w większości krajów Europy, na Kaukazie, Syberii Zachodniej, Azji Środkowej.

Fiolkami są powszechnie stosowane w przemyśle farmaceutycznym (jako wartościowe surowce lecznicze), jak i roślin ozdobnych na paszę dla zwierząt domowych.

W niektórych krajach europejskich Primrose uprawiana jako kultura sałatkowym. Młode liście i pędy pierwiosnka jest dodawany do sałatek warzywnych, zup i zupy.

Skład chemiczny

W pierwiosnka korzeni i kłączy zawiera polisacharydy, garbniki, glikozydy fenolowe (primulaverin i primverozid), saponiny triterpenowe (5-10%), olejki eteryczne (0,08%), krzem i kwas salicylowy, beta-karoten. witaminy C i E, mikro i makro elementy i inne substancje biologicznie czynne.

Liście roślin zawiera saponiny (2%), flawonoidy, kwas askorbinowy (700 mg%) oraz beta-karoten (3 mg%).

W kwiaty pierwiosnków zawiera saponiny, flawonoidy, olejek eteryczny i witaminę C.

Właściwości lecznicze pierwiosnek (pierwiosnka)

Primrose jest szeroko stosowany w medycynie ludowej i oficjalnej. Preparaty z korzeni i kłączy Primula mają słabe moczopędne, napotne i wykrztuśne działanie, zwiększają wydzielniczej aktywności błony śluzowe górnych dróg oddechowych i oskrzeli, zwiększenie aktywności nabłonka rzęskowego i przyspieszenie wydalania śluzu z dróg oddechowych. Preparaty Rośliny używane do kaszlu, nieżytowe zapalenie błony śluzowej żołądka, choroby górnych dróg oddechowych, przewlekłe zapalenie tchawicy, oskrzeli i odoskrzelowe zapalenie płuc, chorób układu nerwowego, oraz jako środki uspokajające bezsenności.

Świeże liście pierwiosnka wykorzystywane jako środek do produkcji koncentratów witaminowych i herbaty, które biorą choroby niedoboru witaminy C w leczeniu, jak i letarg, anoreksja i choroby dziąseł.

Pierwiosnka zastosowanie w medycynie ludowej

Odwary i napary z kwiatów pierwiosnka wykorzystywane do bezsenność, bóle głowy, nerwobóle, przeziębienia, kaszel, dny moczanowej, reumatyzmu i jako napotne. Alkohol nalewki kwiatów pierwiosnka stosowane są jako środek uspokajający na bezsenność i podniecenia nerwowego.

Wywaru, nalewki i syrop pierwiosnka korzenie zalecany jako środek moczopędny i zmiękczający skórę i wykrztuśny na kaszel. Zewnątrz wywar z korzeni roślin do płukania na ból gardła, gardła i oskrzeli.

Zaparzania liści pierwiosnka stosowane do leczenia dny moczanowej, nerki i pęcherza moczowego, jak również mieszaniny z pokrzywy (już w objętości 1: 1), z wysypką, czyraki i innych chorób skórnych. Odwar z liści rośliny stosowany jest zewnętrznie w postaci płynów i okłady na siniaki.

Przeciwwskazania

Stosowanie leków Primrose przeciwwskazane w ciąży, laktacji oraz w przypadku indywidualnej nietolerancji.

Pierwiosnka aplikacji mogą powodować alergie w postaci swędzenie zapalnego. W tym przypadku, leczenie należy natychmiast przerwać.

Share →