Witamina B12 (cyjanokobalamina)

Witamina B12 (cyjanokobalamina)

Dlaczego potrzebujemy witaminy B12

Witamina B12 – tylko jedna z substancji odżywczych, pierwiastków śladowych zawiera kobalt potrzebne dla naszego zdrowia.

Witamina ta jest aktywnie zaangażowany w metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów, w ścisłej współpracy z witaminą C i kwasy pantotenowy foliowy. Nas mieć zdrowe nerwy i byliśmy w pełni przygotowany do codziennego stresu. pilnie pomaga miliardy cząsteczek kwasu foliowego w rozwoju choliny. On daje życie i zapasy żelaza w organizmie, co zwykle nie jest wystarczające.

Miliony lat tej witaminy, z wyjątkiem mocno przyjaciółmi do witaminy A. w którym to sprawia, że ​​syntezę tkanki. On zapewnia dostawę metabolizmu karotenu i ich konwersji do aktywnej witaminy A. Wreszcie, we współpracy z innymi substancjami witaminy uruchamia główną proces życia – syntezę kwasów dezoksyrybonukleinowego i rybonukleinowego. Białko to substancje, które zwiększają się do jądra komórki i które zawierają wszystkie informacje genetyczne.

Cyjanokobalamina udział w budowie białka i tłuszczu konstrukcji warstwy ochronnej mieliny.

Niedawno uzyskane dane Witamina B12 jest niezbędna do tworzenia kości. Wzrost kości może nastąpić tylko wtedy, gdy osteoblasty (komórki, z których są kości) wystarczającego marginesu witamina B12. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i kobiet w okresie menopauzy, która występuje w związku z hormonalną utraty kości.

Jednym z głównych zadań witamina B12 jest wytwarzanie metioniny. co w naszej psychice, jak prowadzi takie uczucia życzliwości, miłości, poczucia radości. Witamina B12. kwas foliowy i metionina (a także witamina C) tworzą rodzaj grupy roboczej, która specjalizuje się głównie w mózgu i nerwów (więcej na ten temat w rozdziale o witaminy C). Te „Trzej muszkieterowie" metabolizm są zaangażowane w rozwój tzw monoaminowej – bodźców nerwowych, które są wykonane tylko z jednego aminokwasu i określenia stanu psychikę.

Konsekwencje niedoboru witaminy B12

Witamina ta (i witamina D) znajduje się tylko w żywności pochodzenia zwierzęcego, czyli w mięso, mleko i ser. Niezależnie, nie możemy wyprodukować. Witamina B12. lub kobalamina. jest bardzo złożone cząsteczki z atomu kobaltu w centrum.

Wegetarianie. którzy nie jedzą mięsa, z wyjątkiem mleka i jaj, musi koniecznie zadbać o ciało witamina B12. Więcej na ten temat "Jeśli Ciebie – wegetariańska",

Deficyt witamina B12 prowadzi do zaburzeń układu nerwowego takich jak problemy psychicznych, jak również w funkcji mięśni nerwów. Jeśli czas nie rozpoznaje deficytu witamina B12. jak to niestety często zdarza się, może wystąpić poważne zaburzenia umysłowe, takie jak stwardnienie rozsiane – ciężkie uszkodzenia układu nerwowego, w których mieliny stopniowo degradowane warstwę ochronną komórek nerwowych prowadzi do postępującego porażenia i ostatecznie śmierci. To niesamowite, że bioveschestva, że ​​potrzebujemy tylko mikroskopijne dawki ma takiego aktywnego wpływu na organizm.

Ludzie w depresji prawie zawsze niskie stężenie SAM (S-adenozylometioniny) w mózgu, który jest odpowiedzialny za produkcję cyjanokobalamina. Dla współczesnej neurofizjologii jest jednym z najważniejszych parametrów, którymi można sądzić o problemach w dziedzinie psychologii.

Najnowsze badania sugerują, że dodatkowe dawki SAM złagodzić depresję i poprawę nastroju po 4-7 dni. I bez żadnych działań ubocznych, ponieważ SAM – środek odżywczy, nie lek. Jedynym warunkiem – wystarczającą ilość witamina B12.

Przy stałej niedoboru witamina B12 Pierwsze objawy niedoboru mogą wystąpić dopiero po kilku latach. Dlatego też, jeśli są nękane przez opiekę rano i smutku, jeśli jesteś nerwowy i denerwują drobiazgi, – przyczyną może być znalezione w złym odżywianiem.

Cyjanokobalamina udział w budowie białka i tłuszczu konstrukcji warstwy ochronnej mieliny. Bez witamina B12 rozkłada mieliny, powłoka ochronna wokół komórek nerwowych złuszczają i zanik. Nerwy się nagie, osoba staje się rozdrażniony, pojawiają się przerażające objawy w kończynach: drętwienie, swędzenie, pierwsze oznaki paraliżu.

Według ostatnich danych, deficyt witamina B12 także prowadzi do braku karnityny tzw kvazivitamina. Łapie on substancję we krwi cząsteczki tłuszczu i transportuje je do mitochondriów – "Moc" Komórki, w których utlenia się z wytworzeniem energii całego ciała. Bez zawartości karnityny produktów rozpadu we krwi, a tłuszcz jest w stanie nieprzetworzonym.

Aby przyswoić witamina B12 w jelicie z wytworzeniem wystarczające stężenie wapnia.

Pomoc dla lekarzy

(Źródło: Wytyczne, )

Witamina B12 (cyjanokobalamina)

Rola Witamina B12 procesów metabolicznych zależy od jego udziału (w składzie enzymów kobalaminovye) w rodzaju białek, lipidów i węglowodanów. Jako źródło grupy propelentu Normalizuje witamina B12 (w połączeniu z kwasu foliowego i witaminy B6) dodać metioninę zapobiega stłuszczenie wątroby, zwiększonego zużycia tlenu w warunkach hipoksji. Eksponaty Działanie przeciwmiażdżycowe: pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a jego usunięcie z naczyń krwionośnych.

Stymuluje syntezę białek, normalizuje proces wzrostu i rozwoju.

Znaczenie ma zdolność Witamina B12 regulują procesy krwi, co jest związane z ich udziału w syntezie purynowych i pirymidynowych, kwasów nukleinowych, akumulację związków zawierających siarkę w erytrocytach. Ze względu na udział w tworzeniu osłonki mielinowej komórek nerwowych cyjanokobalamina niezbędne dla funkcjonowania układu nerwowego. Zwiększenie aktywności fagocytarnej leukocytów i aktywację aktywności układu siateczkowo-śródbłonkowego, cyjanokobalamina wzmacnia odporność organizmu.

Aby przyswoić go z jedzeniem wymaga specjalnego białka w żołądku – glikoproteiny – tak zwany „czynnik wewnętrzny" Kastla.

Cyjanokobalamina stosowane w różnych niedokrwistości, choroby popromiennej, niedożywienie, choroby wątroby (zapalenie wątroby, marskość wątroby), zapalenie wielonerwowe, zapalenie korzonków nerwowych, nerwobóle, migreny, chorób skóry (łuszczyca, fotodermatoza, zapalenie skóry, neurodermit), po chorobach zakaźnych. Deficyt tsiankobalamina powoduje anemię i zaburzenia układu nerwowego (osłabienie, zawroty głowy, utrata apetytu, itp).

Share →