Zakażenie gronkowcowe u dzieci

Zakażenie gronkowcowe u dzieci

Staphylococcia – grupa chorób zapalnych skóry (ropne zapalenie skóry), błon śluzowych (zapalenie błony śluzowej nosa, ból gardła, zapalenie spojówek, zapalenie jamy ustnej), narządów wewnętrznych (zapalenie płuc, zapalenie żołądka i jelit, zapalenie jelit, zapalenie szpiku i kości, i inne.), OUN (ropne zapalenie opon mózgowych).

Kod ICD-10

    A05.0 Staphylococal zatrucie pokarmowe. A41.0 Posocznica powodu Staphylococcus aureus. A41.1 Posocznica powodu innych określonych gronkowce. A41.2 Posocznica powodu nieokreślonego gronkowce. A49.0 Zakażenie Staphylococal, nieokreślone.

Epidemiologia zakażeń gronkowcem

Źródłem zakażenia są chorzy i nosicielami chorobotwórczych szczepów gronkowca. Najbardziej niebezpieczne u pacjentów z ognisk ropnych otwartej rany ropiejące (otwierane czyraki, ropne zapalenie spojówek, ból gardła), a także u pacjentów z zaburzeniami jelit oraz zapalenie płuc. Po powrocie do zdrowia, „moc” z uwzględnieniem mikroorganizmów szybko spada i może przyjść mu pełną rehabilitację, ale często tworzą długie przewóz bez ognisk zakażenia przewlekłego lub z takich ośrodków.

Infekcja rozprzestrzenia się kontakt, żywności i tras w powietrzu. U niemowląt i dzieci w pierwszych miesiącach życia jest zdominowany przez trybie kontaktowym transmisji. Zakażenie występuje w tych przypadkach przez ręce personelu medycznego, matki broni, odzieży, przedmiotów opieki.

Dzieci 1 roku życia często się zarazić i odżywcze sposób poprzez mleko matki z zapalenia sutka lub popękanych brodawek lub poprzez zakażone mieszaniny mleka. U starszych dzieci, do zakażenia dochodzi podczas spożywania skażonej żywności (ciast, śmietana, masło, itp).

Klasyfikacja zakażenia gronkowcem

Odróżnić uogólnione (posocznica i pyosepticemia) i miejscowe formy.

W większości przypadków zakażenie gronkowcowe jest zlokalizowana w łagodniejszych formach (nieżyt nosa, zapalenie nosogardzieli, ropne zapalenie skóry), z niewielkimi zmianami zapalnymi, bez toksyczności lub w subklinicznej postaci, w której nie występują widoczne zmiany zapalne, mówią tylko niewielką stany podgorączkowe i zmiany w krwi. U niemowląt, może być słaby apetyt i słaby przyrost masy ciała. Gdy hodowle krwi można określić aureus.

Zlokalizowane formy, jednak nie zawsze jest to łatwe choroby: w niektórych przypadkach towarzyszy im dość ciężkich objawów klinicznych ciężkiego zatrucia i bakteriemii; Dlatego konieczne jest, w celu odróżnienia ich z posocznicą.

Nie mogą być usunięte, a bezobjawowe formy, które w rzeczywistości nie rozpoznano, ale mogą być niebezpieczne zarówno dla pacjenta, jak i innych, jako źródło zakażenia. Dołączenie jakiejkolwiek choroby, SARS często w tych przypadkach, wraz z pogarszającą się zakażenia gronkowcem i pojawienie czasem ciężkich powikłań.

Najczęstszym miejscem zakażenia gronkowcem jest skóry i tkanki podskórnej (stafilodermiya). Gdy zakażenie gronkowcem skóry jest szybko rozwijającym się ogniska zapalne ze skłonnością do ropienie i odpowiedzi regionalnych węzłów chłonnych według rodzaju zapalenia węzłów chłonnych i zapalenie naczyń chłonnych. U starszych dzieci zmiany skórne gronkowcowe zwykle mają postać zapalenia mieszków włosowych, ropne zapalenie skóry, czyraki, Carbuncles, gidradenity.

U noworodków zdiagnozowano vezikulopustulёz. noworodki pęcherzyca, złuszczające zapalenie skóry Ritter. Jeśli zaatakuje błony śluzowe występuje obraz kliniczny ropne zapalenie spojówek, ból gardła.

Przyczyny zakażenia gronkowcem

Metycylinę – micro gram kulisty znajduje się zazwyczaj w postaci skupisk.

Staphylococcus rodzaj obejmuje trzy gatunki: Staphylococcus (S. aureus), naskórka (S. epidermidis) i saprofityczne (S. saprophyticus). Każdy typ gronkowca jest podzielona na odrębne rodzaje biologicznych i ekologicznych.

Patogenezę infekcji gronkowcowych

Bramy są skóry, błon śluzowych jamy ustnej, dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, spojówki wieku, rany pępowinowej i inne. W miejscu wprowadzenia aureus powoduje miejscowe zapalenie z martwicą i ropienie.

W niższej odporności organizmu do zjadliwej gronkowce pod wpływem szkodliwych skutków toksyn i enzymów patogenu i jego toksyny przenikają od źródła zakażenia we krwi. Pochodzi bakteriemia rozwija zatrucie. W uogólnione infekcje gronkowca może mieć wpływ różnych narządów i tkanek (skóry, płuc, przewodu pokarmowego, układu kostnego i inne.) W wyniku uogólnienia mogą rozwijać posocznicę, septicopyemia, zwłaszcza u noworodków i małych dzieci.

Objawy zakażenia gronkowcem

Gronkowcowe zapalenie gardła i krtani rozwijania, zwykle dzieci w wieku od 1 do 3 lat na tle ostrych chorobach wirusowych układu oddechowego.

Rozwój ostrej choroby z wysoką gorączką i szybkiego zwężenia początek krtani. Morfologicznie w tym momencie lub procesu martwiczego martwiczego w krtani i tchawicy.

Gronkowcowe zapalenie krtani często towarzyszy obturacyjne zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc często. Przebieg kliniczny gronkowcowe laryngo tchawicy jest praktycznie identyczna krtani spowodowanego innej flory bakteryjnej. Istotne różnice tylko z błonicy zadu, który charakteryzuje się powolnym wzrostem, stopniowe zmiany fazy, równoległy wzrost objawów (chrypka i Athos, sucha, szorstka kaszel, a stopniowy wzrost zwężenia).

Rozpoznanie zakażenia gronkowcowe

Infekcje gronkowca zdiagnozowano na podstawie wykrywania ognisk ropnego zapalenia. Istotne jest zidentyfikowanie patogenne gronkowce na uszkodzenia, zwłaszcza krwi. Do diagnostyki serologicznej RA jest używany z autostrains i szczepów muzealnych gronkowców.

Wzrost miana przeciwciał w dynamice choroby niewątpliwie wskazuje swój gronkowcowego naturę.

Leczenie zakażenia gronkowcem

W łagodniejszych postaciach miejscowe zakażenie gronkowcem zazwyczaj wystarcza leczenie objawowe. W znacznym i umiarkowanym form Używane terapii złożonej: w antybiotyki i konkretne leki przeciw-gronkowcowe (human immunoglobulin antistaphylococcal, anti-staphylococcal plasma staphylococcal tężcowy bakteriofag szczepionki staphylococcal jest staphylococcal terapeutyczny). Według zeznań używanych techniki chirurgicznej, dezintoksitsiruyuschuyu terapii niespecyficzne, witaminy terapii.

Dla zapobiegania i leczenia dysbacterioses bakteryjnych narkotyków (Atsipol, Bifistim, bifidumbakterin, wysuszyć bifikol i in.), A także stymulują leczenie zwiększa mechanizmy obronne organizmu (taktownie).

Profilaktyka zakażenia gronkowcowe

Podstawą profilaktyki zakażenia gronkowcowe – (. Dezynfekcji przedmiotów gospodarstwa domowego, właściwe czyszczenie pomieszczeń i innych) ścisłego przestrzegania reżimu sanitarnego epidemii wykrywania anty-Terminowe i izolacja chorych – źródło zakażenia. Szczególnie starannie wszystkie środki zapobiegawcze i kontrolne powinny być przeprowadzane w domach macierzyństwa (zestawów jednorazowego użytku płótna, maskach i innych pracowników.). Oprócz wykrywania i izolacji pacjentów (matki i dziecka), konieczne jest zidentyfikowanie nosicieli patogennych wieloopornych szczepów gronkowców wśród opiekunów i usunąć materiał z prac monitoringu personalnego zasad sanitarnych opieki nad dziećmi, mieszanin odżywczych przechowywania, aseptyczne treści indywidualnej sutek, naczynia i inne obchodzi przedmiotów.

Co najmniej 2 razy w roku w szpitalu zamknięte do dezynfekcji i dekoracji.

Share →