Zatrucie jadem kiełbasianym: objawy i leczenie

Zatrucie jadem kiełbasianym: objawy i leczenie

Botulizm – choroba zakaźna spowodowana przez toksyczne toksyn Clostridium botulinum bakterii. Choroba jest powszechna. Źródło patogen – ciepłokrwistych zwierząt, ryb i ludzi z kałem, które Clostridium uwalniane do środowiska, w którym są one konwersji do kontrowersji.

W tej formie, mogą być one przechowywane w wodzie i glebie przez długi czas. W tym artykule omówimy objawy i leczenie zatruć jadem kiełbasianym.

Raz w żywności bakterie mnożą się szybko w nieobecności tlenu, w celu uwolnienia toksyny. Często rozwija zatrucie jadem kiełbasianym z jedzenia warzyw w puszkach, mięsa, grzybów lub produktów rybnych, szczególnie tych, przygotowane w domu. Zakażenie jadem kiełbasianym przez jedzenie kiełbasa, szynka, ryby wędzone, konserwy.

Znane przypadki zatruć jadem kiełbasianym, które ran rozwija się, gdy bakterie dostaje się do rany.

Objawy zatrucia jadem kiełbasianym

Okres inkubacji choroby trwa kilka godzin, czasem kilka dni. Główne objawy zatrucia jadem kiełbasianym są objawy neurologiczne. Objawy zapalenia żołądka i ogólne zatrucia objawia się tylko połowę pacjentów. Pacjenci skarżą się na silny ból brzucha, z wymiotami.

Nieco później dołączył biegunkę. płynnego stolca do 10 razy dziennie, bez zanieczyszczeń. Zespół zatrucie charakteryzuje się wzrostem temperatury ciała do 40 ° C, złe samopoczucie, ból głowy. Do końca pierwszego dnia pochodzi jelit, biegunki i zaparcia otrzymuje się stabilną, a temperatura ciała równocześnie powrotu do normalnego stanu.

Po objawy żołądkowo-jelitowe zaczynają przejawiać neurologicznych. Najczęstsze wczesne objawy zatrucia jadem kiełbasianym – zmniejszona ostrość widzenia. Pacjenci skarżą się «zasłona przed oczami», Podwójne obiekty, trudno jest odróżnić otaczających przedmiotów.

Następnie opracowany opadanie powiek (opadanie górnej powieki) i postępującego osłabienia mięśni.

Osłabienie mięśni zwiększa się wraz z postępem choroby. Jak to jest wyrażone na początku mięśnie potylicznej głowy pacjenta trudno jest trzymać. Ze względu na rosnącą słabość mięśni międzyżebrowych staje się płytki oddech, pacjenci czują, że klatka piersiowa jest skompresowany.

Pacjenci Adynamiczna, słaby, maska-twarz, jak może rozwinąć się zeza. Pacjenci trudne do pchania języka ustach.

Ze względu na zanik mięśni krtani zmienić wysokość i barwę głosu, czasem rozwija brzdęk, staje się zachrypnięty głos. Jednym z typowych objawów botulizmu – połykania zaburzenia. Początkowo pacjenci mają trudności z połykaniem ciał stałych i cieczy.

W ciężkich przypadkach, nie jest kompletny Afagia, gdy próbuje połknąć wodę, nalewa się przez nos. Okres ten może rozwijać zachłystowego zapalenia płuc aspiracji poprzez ukąszenia żywności, wody lub śliny. Ze względu na paraliż mięśni oddechowych jest zakłócony odkrztuszanie, gromadzenie się może prowadzić do uduszenia.

Innym objawem zatrucia jadem kiełbasianym są obowiązkowe naruszenie ślinotok, pacjenci skarżą się na suchość w ustach. Błona śluzowa jamy ustnej i gardła jest do jaskrawej czerwieni.

Leczenie zatrucia jadem kiełbasianym

Zatrucie jadem kiełbasianym wymaga pilnego leczenia w szpitalu, gdzie może być to dostarczone w ramach nadzwyczajnej pomocy w rozwoju choroby i jej powikłań.

Przy pierwszych oznakach choroby pacjent musi wykonać płukanie żołądka. Po pierwsze, należy użyć przegotowanej wody i wymioty uzyskanych w badaniu. W karetce iw szpitalu na mycie sondy.

Po żołądka pacjentów płukania określonych chelatujące do neutralizacji toksyn ze światła jelit.

Równocześnie z mechanicznym usunięciu toksyny botulinowej pokarmowego chorych protivobotulinicheskaya podawanych surowicy. Wprowadzenie w surowicy wykonane w przypadku rozpoznania danych klinicznych, nie czekając na potwierdzenie laboratoryjne zatrucia jadem kiełbasianym. Serum ponownie wprowadzono w ciągu kilku dni leczenia, częstość podawania zależy od ciężkości choroby.

Kryterium oceny skuteczności antytoksyczny surowicy jest ustąpienie objawów zatrucia jadem kiełbasianym. Zwykle pierwsza znika suchość w ustach, a następnie stopniowo zanika objawy neurologiczne.

W schemacie leczenia obejmują leczenie detoksykacji, podawanie roztworów podawanych dożylnie (5% roztwór glukozy, laktasol). Aby poprawić diurezy, mogą w leki moczopędne.

Wszyscy pacjenci otrzymali levmitsetin aby stłumić aktywność życiową pasożyta. Zamiast lek może być podawany na ampicylinę lub tetracyklinę. W przypadku powikłań ropnych antybiotykoterapii jest powołany.

W przypadku progresji paraliżu mięśni oddechowych lekarz może zdecydować, do połączenia pacjenta do respiratora.

Zapobieganie botulizm

Główne środki zapobiegawcze są w zgodzie z zasadami przygotowywania i przechowywania puszkach półproduktów spożywczych, mięsnych i rybnych.

W przypadku choroby podejrzanych produkty powinny być usunięte i poddane kontroli laboratoryjnych. Ludzie, którzy są chorzy z, jedli te produkty powinny być monitorowane przez 10-12 dni. Wyświetlanie podaniu domięśniowym antytoksyczny sera i enterosorbents protivobotulinicheskoy powołania.

Szczepienia polianatoksinom wykonywane tylko do tych osób, które mogą być narażone na toksyny botulinowej.

Share →