Zwyczajne Jeż (Erinaceus europaeus)

Zwyczajne Jeż (Erinaceus europaeus)

Igel der (To.), Ogród Jeż, Jeż europejski Zachodnia (ang.)

Imiona: Jeż zwyczajne, normalne Jeż, Jeż Europy Zachodniej Europejskiej Hedgehog .

Areal: Irlandia, Wielka Brytania, Europa Zachodnia, Południowa Skandynawia, Rosja, Kaukaz, Zakaukazie. Zwyczajne Jeż został wprowadzony do Nowej Zelandii. W Alpach, znaleziono aż do 2000 m npm (w strefie karłowatych sosen).

Zwyczajne Jeż (Erinaceus europaeus), Der Igel (To.), Ogród Jeż, Jeż europejski Zachodnia (ang.)

Zwyczajne Jeż (Erinaceus europaeus).

Opis: Jeż wyciągnął pysk, telefon. Nos jest ostry i stale wilgotna. Okrągłe czarne oczy, uszy są małe i zaokrąglone. W konwencjonalnych jeżowce mieszkających na Cyprze, uszy więcej. Górna szczęka 20 małe ostre zęby na dole – 16.

Górne siekacze są szeroko rozstawione, pozostawiając miejsce dla dolnych siekaczy ukąszenia. Na środku głowy nie jest banda gołej skóry, pozbawione włosów i igieł. Szef, tył i boki pokryte są 2 cm długie igły. Igły są puste w środku, wypełnione powietrzem. Rozwijaj igły, jak również włosy. Dorosłych Jeż 5-6 tysięcy zwykłych.

Orzeł, młoda około 3 tysięcy złotych. Na głowie i brzuchu rośnie gęsty twardy płaszcz. Na stopach pięciu palcach, pazury ostre.

Tylne nogi dłuższe niż z przodu. Mężczyźni są większe od samic. Przesłuchanie 45000 Hz.

Nos czaszki z góry trzeciego siekacza zwęża się niewiele lub nie maleje. Proces Zasochlenovny bez wycięcia lub zagłębienia z ledwo zauważalne. Korpus kości potylicznej w przedniej części, jest zwężony i ma kształt trapezowy.

Kolorystyka: Futro na pysku, nogi i brzuch żółtawo-białego do ciemnego brązu. Igły są brązowawe z ciemne prążki poprzeczne. Klatki piersiowej i gardła Jeż zwykły, bez białych plam.

W południowej Hiszpanii kolor jest bardzo blada.

Rozmiar: Długość ciała 23-31 cm, ogona 23-37 mm, 34-47 mm, tylne nogi, uszy 23-35 mm.

Waga: w zależności od sezonu – 700-1200 c. (Na wiosnę 400, jesienią – 1200).

Żywotność: w rodzaju normalnego hedgehog żyć do 3-5 lat w zamknięciu aż do 8-10 lat.

Jeż zapewnia prycha i kicha różne dźwięki, pomruki, prycha, kliknie zęby.

Środowisko naturalne: Na Syberii mieszka w lasach łęgowych i liściastych, parki, łąki, brzegi lasów, zagajniki, krzewy, obok mężczyzny w cmentarzy. Gęste lasy i rozległe bagna unikać. W lesie krajobrazy wolą skraju lasu, cięcie i krzewy.

W otwartych krajobrazów rozlicza wśród małych krzewów, wysokich traw i innych ustronnych miejscach, preferując miejsca wszędzie, pod osłoną drzew i krzewów.

Cechy karmienia: wszystkożerne, jedząc wszystko, co przychodzi mu drogę: owady i ich larwy (w tym trujące), dżdżownice, stonogi, woodlice, ślimaki, robaki, pszczoły i osy, chrząszcze, spadł owoców, myszy, szczury, jaszczurki, żaby, węże, pisklęta, padlina, jaja ptasie, żołędzie, jagody, Chrząszcze ziemne, Stonoga, skorki, grzyby, orzechy bukowe, marchew. Polowanie na noc może trwać do 3 km. Bardzo żarłoczne – za dobę może jeść żywności, która jest równa 1/3 własnym ciężarem.

Zachowanie: zwykła Jeż jest aktywny w nocy i zmierzchu czasie. Domosed.Den spędza w gnieździe lub innych schronisk. Śpi skulony w luźnej piłkę. Gniazda są spełnione w krzakach, studnie, jaskinie, opuszczonych norach gryzoni, pod korzeniami drzew. Gniazdo średnicy 15-20 cm łóżku suchej trawy i liści, mchu.

Dbanie o kolce z długimi środkowych palcach. Liże piersi. Mężczyźni są agresywne w stosunku do siebie, zazdrośnie strzeże swoich indywidualnych działek. Powierzchnia poszczególnych działek w ha w mężczyźni 7-39 6-10 ha kobiet. Linienie jest powolny, średnia roczna zmiana z jednej igły trzech (głównie wiosną i jesienią).

Każda igła rośnie 12-18 miesięcy. Dobrze zorientowani na długi peremescheniyah.Begaet z prędkością do trzech m / c, skacze, wspina się oraz pływa. Chodzenia i biegania na ziemi staje się całe stopy. Ma głębokie poczucie węchu i słuchu, wzroku slaboe.Vospriimchiv do zapachów.

Latem, oceń puls 180 uderzeń serca na minutę w czasie hibernacji 20-60 uderzeń i jeden oddech na minutę.

Wraz z nadejściem mrozów (poniżej 10 ° C) zamyka wejście do nory i hibernacji. W strojach zimowych ziemi gniazdo pod korzeniami drzew, pod stertami drewna opałowego w przestrzeni pod starych pniach i innych schronisk. Gniazdo jest duży, zbudowany z suchej trawy, liści i różnych miękkich resztek roślinnych.

Istnieją przypadki, gdy jeż na zimowych gniazd urządzeń wykopał dół na głębokość do 40 cm, o długości skoku 70-80 cm. Hibernacji trwa od października do kwietnia. Podczas snu zimowego, temperatura ciała spada do 1,8 stopni.

Jeśli spadek jeż śpi bez odpowiedniej podaży tłuszczu (wagowo nie mniej niż 500 g), ryzykuje, podczas matrycy hibernacji głodu.

Po hibernacji normalne Jeż nie opuszczają gniazdo, aż temperatura wzrośnie średnio do 15 ° C. W walce z węża nie od razu spróbować chwycić głowę. Czołganie się do węża delikatnie, z igłą do powieszenia na bokach do ziemi, chroniąc krótkie nogi, a na czole ukłucia igłą, skierowanych bezpośrednio do wroga, chroniąc głowę, jego jeża tylko odsłonięte części ciała. Urwis zaskoczy węża w dowolnym miejscu, i natychmiast znika w ciernie.

Wąż próbuje ugryźć wroga, ale zawsze pojawia się przed cierniami, a jeż milimetr po milimetrze przesuwając swój uścisk, włącz przerwy kręgi węży.

Struktura społeczna: samotnikiem.

Reprodukcja: rok Jeż rodzi jednego miotu. Między mężczyźni częste walki nad kobietami. Mężczyźni gryźć nawzajem nogi, twarz, unosić ich igły są przesuwane. Jednakże, głośno i parsknięcie świsty.

Po walce zwycięzca godzin krąży wokół samicy. W okresie godowym samiec jest przymocowany za kobiety. Wyrwać hedgehog jest na końcu korpusu i penisa męskiego w środku brzucha, dlatego mężczyźni nie trzeba całkowicie wzrasta do samicy. Kobieta w tym czasie pilnie gładkich grzbietach i pochyla się z powrotem w dół.

Po kopulacji samce i samice różnią. Jeż kopie (lub wykorzystuje opuszczone nory gryzoni) rozmyślać dziurę. Miot z suchej trawy i liści. Czasami gniazdo znajduje się w gęstych krzewów i kompostu hałd.

Okres Sezon / Hodowla: Marzec-sierpień.

Dojrzewanie: w drugim roku życia.

Ciąża: do 50 dni.

Potomstwo: w tym samym miocie rodzi zwykły jeż 1-9 ślepe, nagie jasnoróżowy młodych (maj-październik). Ezhonkom urodzenia waga około 20 gramów. Oczy otwarte przez 14-16 dni. Pierwsze dni młodego jeża rozgrzewa jego ciepło.

W kilka godzin po urodzeniu ezhat pojawiają miękkie białe igły (100-150 sztuk). Po 36 godzinach pojawiają się ciemne kolorowe igieł. W wieku 11 dni ezhata już może toczyć się w kłębek.

W 18 dni ezhata całkowicie pokryte ciemnymi sztywnych kolców. Karmienie piersią trwa 30-40 dni. Po ukończeniu studiów, ezhata zacząć żyć samodzielnie.

Korzyści / krzywdy dla ludzi: Jeż zjada szkodliwych owadów, ale jednocześnie niszczy jaja i pisklęta ptaków zakładających gniazda na ziemi i drób. Mogą być nosicielami chorób, takich jak grzybica, żółtej febrze, salmonella, leptospirozę.

Share →